Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Zürich Havalimanı

0 40

Zürich, Avrupa’nın tam ortasında yer alan İsviçre’nin en önemli yerleşim yerleri arasında bulunur. Şehir adeta bir finans merkezi olarak da kabul edilebilir. Dünyaca ünlü İsviçre bankalarının hemen hemen hepsinin merkezi Zürich’te bulunmaktadır. Dünyanın en popüler yerleşim yerlerinden birine dönüşmüş olan dünya ile bağlantısını Zürich Uluslararası Havalimanı vasıtasıyla yapmaktadır. Her ne kadar Zürich Uluslararası Havalimanı ifadesini kullansak da İsviçreli ve Zürichlilerin neredeyse tamamı bu havalimanına Kloten Havalimanı demektedir. Ancak uluslar arası yolcular bundan habersizdir. Avrupa’nın en kritik coğrafi yerlerinden birinde bulunan Zürich Uluslararası Havalimanı, ülkeye ulaşmak isteyen yerli yabancı yolculara çok büyük bir hizmet sunmaktadır. İsviçre’nin ulusal havayolu ya da başka bir ifadeyle bayrak taşıyıcısı olan İsviçre Havayolları’nın merkez olarak kullandığı Zürich Uluslararası Havalimanı, şehir ile Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Okyanusya kıtalarında yer alan birçok ülkeyi birbirine bağlamaktadır.

LZürich Havalimanıokasyon olarak İsviçre’nin Zürich şehrinin 13km kuzeyinde yer alan Zürich Uluslararası Havalimanı, ayrıca Zürich haricinde, Kloten, Rümlang, Oberglatt, Winkel, Opfikon gibi yerleşim noktalarına da çok yakındır. Bu şehirlere de hizmet veren Zürich Uluslararası Havalimanı, birçokları tarafından Zürich yerine Kloten Havalimanı olarak da anılmaktadır. Zürich Uluslararası Havalimanı’nın işletmesi İsviçre devleti tarafından yapılmaktadır. İşletmenin sahibi Zürich Havalimanı A.Ş.’dir. Lufthansa’nın malı olan İsviçre Havayolları’na ev sahipliği yapan Zürich Uluslararası Havalimanı, ayrıca Belair, Edelweiss Air, Germania Air, Helvetic Airways gibi düşük maliyetli havayolu şirketlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en önemli hava meydanları arasında kabul edilen Zürich Uluslararası Havalimanı, 3 adet piste sahiptir. Bu pistler 10/28, 14/32, 16/34 olarak kodlandırılmıştır.

Yıllık 27,7 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Zürich Uluslararası Havalimanı, bu anlamda İsviçre’nin en işlek havalimanı olarak kabul edilmektedir. İsviçre Havayolları’nın da bulunduğu Zürich Uluslararası Havalimanı, yıllık yaklaşık 270 adet uçağın iniş kalkış yaptığı bir havalimanıdır. Zürich Uluslararası Havalimanı’nın geçmişi 90 yılı aşmıştır. Bu anlamda dünyanın en eski hava meydanları arasında yer alan Zürich Uluslararası Havalimanı, ilk olarak 21 Temmuz 1921 tarihinde aktif olarak kullanılmıştır. Bu dönemde ağırlıklı olarak askeri uçakların kullandığı Zürich Uluslararası Havalimanı, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesi ile beraber sivil havacılığa da açılmıştır. İsviçre Havayolları’nın tüm dünyayı kasıp kavurduğu 1970’ler 1980’ler ve 1990’lar da Zürich Uluslararası Havalimanı, dünya çapında bir şöhrete sahipti. O dönem Zürich Uluslararası Havalimanı güzergah dışı olsa dahi İsviçre Havayolları’nın çok sık tercih edilmesi sebebiyle bir transfer merkezi haline dönüşmüştü. Ancak sonraki yıllarda havacılığa birçok şirketin girmesi ve Frankfurt Havalimanı’nın daha büyük bir sükse yakalaması Zürich Uluslararası Havalimanı’nı ikinci plana itmiştir. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar sayesinde Zürich Uluslararası Havalimanı eski günlerine dönme sinyalleri vermiştir. Hava meydanı her geçen yıl yolcu sayısını artırmayı başararak önemli bir istatistik yakalamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku