Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın En Büyük Otomobil Üreticisi: “Volkswagen”

0 290

Volkswagen ya da Almanların dediği gibi kısaca VW, Almanya‘nın dünyaca ünlü otomotiv üreticilerinden biridir. II. Dünya Savaşı’na hazırlanan Nazi Almanyası döneminde tasarlanmış olan birçok araç VW ürünüdür. Almancada terminolojik olarak ”halkın arabası” anlamına gelen Volkswagen, Almanların eşsiz mühendislik becerilerinin en iyi yansımalarından biri olarak kabul edilir. Söz konusu otomobil üreticisi resmi kayıtlara göre 28 Mayıs 1937 yılında kurulmuştur. O günden bugüne dek hayatta kalmayı başaran Volkswagen, Alman iç pazarını aşmış ve dünya pazarının aranılan markalarından birine dönüşmüştür. Almanların kalitede ve de mühendislikte ne seviyelerde olduğunun en güzel örneklerinden biri olan Volkswagen, ülkenin en önemli ekonomik güçlerinden biri konumundadır. Her ne kadar Volkswagen olarak lanse etsek de aslında günümüz itibariyle Volkswagen, Volkswagen Gurubu’nun bir parçası konumundadır. Başka bir ifadeyle Volkswagen Gurup dediğimiz zaman Audi, Skoda ve Porsche gibi önemli markaları da kapsar. Söz konusu bu markalar Volkswagen tarafından üretilmektedir. Şirket ayrıca kendi adını taşıyan Volkswagen markasının da sahibi konumundadır.

ŞDünyanın En Büyük Otomobil Üreticisi: "Volkswagen"irket merkezi Almanya’nın kuzey şehirlerinden biri olan Wolfsburg’da bulunan Volkswagen, sahip olduğu satış rakamları ve bünyesinde çalıştırdığı kişi sayısı ile dünyada otomotiv sektörünün lideri konumundadır. Başka bir ifadeyle dünyada hiçbir otomobil üreticisi Volkswagen kadar araç üretmemekte ve de satamamaktadır. Volkswagen’a en yakın değerlere Japon otomobil devi Toyota yaklaşabilmektedir. 80 yılı aşkın bir otomobil üretim geçmişine sahip olan Volkswagen, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından Almanya iç pazarında hüküm sürmüştür. Avrupa Birliği ile de malların serbest dolaşımının aktif hale gelmesi sonrasında Volkswagen tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Günümüze kadar milyonlarca araç üretmiş olan Volkswagen, her yıl satış rakamları açısından rakiplerine fark atarak dünyada ilk sırada yer alır. Dünyanın en çok tercih edilen otomobilleri arasında yer alan Volkswagen, Audi ve Porsche bu rakamlara ulaşılmasında çok ciddi bir rol üstlenmiştir. Ayrıca eski bir Çekoslovakya ürünü olan Skoda’nın da bir Volkswagen ürünü haline gelmesi şirkete çok ciddi anlamda katkı sağlamıştır.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Volkswagen, yılda yaklaşık 106 milyar avroluk bir gelire sahiptir ki, bu birçok Avrupa ülkesinin yıllık gelirinin çok üstündedir. Bu anlamda Alman ekonomisine de yön verdiğini söyleyebileceğimiz Volkswagen, küresel bir marka haline dönüşmüştür. Dünya markası olarak lanse edilen Volkswagen, şirket bünyesinde yaklaşık olarak 630 bin kişiyi istihdam etmektedir. Bu da şirketin ne denli büyük bir marka olduğunu açıkça ortaya koyan bir veridir. Tarih boyunca ürettiği araçlarla sayısız ödüller alan Volkswagen, ileriki yıllarda da bu özelliğinden vazgeçecek gibi görünmemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.