Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Avustralya Kıtası ve Kültürel Değerleri

0 463

Avustralya Kıtası ve Kültürel  DeğerleriAvustralya, dünyanın en büyük adası olarak kabul edilir. Ada su ile çevrilidir ve binlerce kumsalı ve sahili vardır. Avustralya güney yarımkürede bulunur ve alanı 7 milyon kilometrekaredir ve dünyanın altıncı en büyük ulusu olarak bilinir.

Avustralya ve Kültür
Avustralya, İngiliz kolonisi olarak ortaya çıksa da, bugün dünyanın dört bir yanından gelen milletlerin kendilerini Avustralya’lı olarak adlandırdığı çok kültürlü milletler topluluğudur. Nüfusu 21.3 Milyona kadar ulaşmaktadır.

Nüfusun yaklaşık % 60’ı Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth, Darwin ve Adelaide’da ve çevresinde yoğunlaşıyor.

Aborijinler
Son zamanlarda Aborijin adı verilen yerli Avustralyalılar, yalnızca toplam nüfusun yaklaşık % 2’sini oluşturuyor. Aborijin tarihi bizi 42.000 yıl geriye götürüyor. Avustralya kıtasında, Avrupa’nın herhangi bir yerinden daha önce yaşıyorlardı. Kıtanın atası olarak kabul görürler.

Avustralya Doğal Kaynakları
Avustralya’nın doğal kaynakları son derece zengindir. Dünyadaki opallerin % 95’ini, dünyadaki siyah opallerin % 99’unu üretir. (Opal kıymetli bir taştır.)Ayrıca, Avustralya dünyanın en büyük sığır eti ihracatçısıdır. Avustralya’da 27 milyondan fazla büyükbaş sığır vardır.

Avustralya’nın Yaban Hayatı
Avustralya benzersiz bir yaban hayatına sahiptir. Avustralya’nın en popüler yaban hayatı hayvanlarının ikisi kanguru ve koala türüdür. Kanguru, “Makropod” terimi ile “büyük ayak” anlamına gelir. Kanguru olarak aynı gruptaki bir başka Avustralya macropodu, wallaby’dir. En uzun ve en ağır kanguru, büyük kırmızı kangurudur; Yaklaşık 2 metre boyunda ve genellikle 90 kilo ağırlığındadır. Avustralya’nın merkezinde kırmızı kanguruları gezerken görebilirsiniz.

Koala
Koala kesinlikle Avustralya’nın en popüler yaban hayatı hayvanıdır. Koala, bir memelidir. Turistler, Avustralya’nın bol doğa parklarından birinde koala ve kanguru görmek için dünyanın her köşesinden bu kıtaya geliyorlar.

Avustralya Kıtası ve Kültürel  DeğerleriEmu kuşu
Avustralya’ya özgü garip bir başka yaratık, emu adı verilen büyük kuş türüdür. Adı Portekizce olan “büyük bir kuş” anlamına gelen “emma” sözcüğünden gelmektedir. Erkek emu bazen 2 metrelik boya ulaşabilir ve bu sebeple Avustralya’nın en büyük kuşu olma ünvanını elinde tutmaktadır.

Şehirler; Sidney
Avustralya’da binlerce turistin her yıl akın ettiği yedi popüler şehir var. Avustralya’nın en büyük şehri nüfusu yaklaşık 4 milyon olan Sydney’dir. Sydney’i bu kadar hoş yapan şey, liman ve çevresindeki su yollarıdır. Kıyı şeridi, dünyaca ünlü sahillere sahiptir. Sidney’in en popüler simgelerinden biri Sydney Opera Evi, Liman Köprüsü ve Bondi plajıdır. 2000 yılında Sydney, Olimpiyatlara ev sahipliği yapmıştır. Sidney, gerçekten modern bir şehirdir ve beş yıldızlı lokanta ve birinci sınıf otellerle doludur.

Gold Coast ve Brisbane City
Avustralya’nın doğu üst kıyısında, Queensland var. Queensland, dünyanın yedi harikasından birini içeriyor: Büyük Bariyer Reef. Queensland’ın başkenti olan Brisbane, aynı zamanda enerjik ve farklı bir kenttir. Ayrıca, kuzeydeki tropikal adalara ulaşmak için en iyi yoldur. Brisbane, hem eski hem de yeni yapılarla harmanlaşmış bir şehirdir.

Melbourne
Coğrafi olarak Sidney’in altında, Melbourne diye bilinen bir başka güncel ve kozmopolit şehri tanıyoruz. Melbourne’un sofistike ortamı, dünyanın en iyi restoranlarından bazılarıyla doludur. Melbourne, yaklaşık 3 buçuk milyon insanın yaşadığı bir nüfusa sahiptir ve Sidney’in ardından Avustralya’nın ikinci büyük şehridir. Bu şehre Avustralya’nın spor başkenti de denir.

Adelaide
Adelaide, Kiliseler Şehri olarak anılır. Sydney ve Melbourne’ın daha hızlı yaşam tarzlarına kıyasla daha huzurlu bir şehirdir. Aynı zamanda Sidney veya Melbourne’dan çok daha uygun fiyata birinci sınıf restoranlar ve oteller bulunur. Adelaide, Barossa vadisindeki lezzetli şarapları ile ünlüdür.

Avustralya Kıtası ve Kültürel  DeğerleriTazmanya
Avustralya’nın küçük adası, Avustralya’nın güney doğu kıyısının kenarında bulunan Tasmania’dır. Çok zengin ve yeşil bir alana sahiptir. Soğuk iklimlerle ilgileniyorsanız Tasmania sizin için idealdir. Tazmanya’nın başkenti Hobart’tır. Tuhaf bir şekilde, Tazmanya, Avustralya anakarasının sökülmüş bir parçası gibi görünür.

Perth
Avustralya’nın bir diğer kenti Perth’dir. Perth, Swan nehrinin yanında yer alan muhteşem bir şehirdir. Sadece birkaç yüz bin nüfusa sahip küçük bir şehirdir. Sakinleri çok kolay bir yaşam tarzı benimsemiştir. Tembeller şehri de denmektedir. Genelde yaşlı kesim tarafından tercih edilmektedir.

Darwin
Avustralya’nın en üst kuzey noktasıdır. Tropik hava koşullarının yaşandığı şehirdir. Timsahların yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Bunun için Timsahlar Şehri olarak anılmaktadır.

Sonuç itibariyle Avustralya, zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip görkemli adalardan biridir.

Yazar:Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.