Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Süper Gıda Amarant

0 286

Süper Gıda AmarantBu bitki 8000 yıl önce Aztekler tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. İnka, Maya ve Aztek medeniyetlerinin ana yiyeceğidir ve dini törenlerde de sıklıkla kullanmışlardır. Yunanca’da ebedi anlamına gelmektedir. İspanyollar Amerika kıtasına çıktıktan sonra yerli kültürü ve dini inanışı yok etmek adına bitkinin yetiştirilmesini yasaklamışlardır. Daha sonra ise tekrar ekilmeye başlanmış, 1700’lü yıllarda ise Avrupa’ya girmiş oradan diğer ülkelere yayılmıştır.
Bu gün ise Afrika, Hindistan, Çin, Rusya ve Güney Amerika da yetişmektedir. Kurak yer bitkisi olup 60 farklı türü vardır. Hem sebze olarak hem de tahıl olarak kullanılmaktadır. Bazı türleri güzelliğinden dolayı, süs bitkisi olarak peyzaj alanlarında ilgi görmektedir. Çiçekleri minik tahıl benzeri tomurcuklardan oluşur. Ekvator bölgesinde popülaritesi oldukça yüksektir. Bu bölgede alkollü içki yapımında kullanılırken, Peru da diş ağrısı ve tedavisinde kullanılmaktadır. Şimdiye kadar duymuş olabileceğiz en değerli gıdalardan biridir. Öğütülerek un halinde kullanıldığı gibi tanecikleri salatalar da kullanılarak salatanın besin değeri arttırılabilir.

Amarant Kinoa’ya oldukça benzemesine rağmen birbirinden farklı bitkilerdir. Her ikisi de süper yiyeceklerden sayılmaktadır.
Amarant Bitkisinde Bulunan Vitaminler:
Glütensiz diyetlerin favori yiyeceği olan tahıl, içeriğinde A, C, E, K, B5, B6, folat, niasin ve ribuflavin gibi birçok temel vitamini barındırmaktadır.İçeriğindeki proteinin biyoyararlılığı oldukça yüksektir. Amarant C vitaminine sahip tek tahıl özelliğini taşımaktadır.Yüksek mineral içeriğine sahiptir. Çoğu sebze grubuna göre daha fazla kalsiyum, magnezyum ve demir içerir. İyi bir potasyum, çinko, fosfor ve bakır kaynağıdır. Kolaylıkla sindirilebilen önemli bir aminoasit olan lizin içerir.

Süper Gıda AmarantAmarant’ın Sağlığa Faydaları:

Lizin vücudun kalsiyumu emmesi, kas yapması ve enerji üretmesine yardımcı olur. Bu nedenle iyi bir sporcu yemeği de diyebiliriz.
Amarant bitkisinin hem yaprakları hem tohumları insan sağlığına faydalıdır. Kemik kalitesini arttırmaya ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur. İçeriğindeki liflerden dolayı sindirimi geliştirir.
Kan basıncını düşürür kalp sağlığını korur. Bağışıklık sisteminizin yükselmesine yardımcı olur.
Yapılan son çalışmalarda serbest radikallerin aktivitesini önlemeye yardımcı olduğu belirtilmiştir. Bu şekilde hücrelerin korunmasına yardımcı olur.
İçeriğinde bulunan bol miktardaki minerallerden dolayı saçların erken beyazlamasını önleyebilir.
İçeriğindeki flavonoidden dolayı kılcal damarları güçlendirerek varisli damarların yok edilmesine yardımcı olur.
Yüksek folat içermesinden dolayı folat eksikliği nedeni ile oluşan yenidoğan kusurlarını yok etmeye yardımcıdır.
Yapraklarında bulunan beta-karoten ve lutein göz sağlığını korur.
Amarant bitkiside çoğu tahıl gibi fitik asit içerir. Bu nedenle pişirmeden önce suda bekletme, fermente etme veya filizlendirme yöntemlerinden biri kullanılmalıdır.
Okzalat değeri yüksek olduğu için böbrek veya safra kesesi rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması önerilir.

Kaynakça:
https://www.organicfacts.net/health-benefits/vegetable/amaranth.html
http://foodfacts.mercola.com/amaranth.html

https://sunwarrior.com/healthhub/11-health-benefits-of-amaranth

Yazar:Yasemin Türközü

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.