Brisbane Nasıl Bir Şehirdir?

Brisbane, Okyanusya ülkelerinden Avustralya’nın bir şehridir. Ülkenin en önde gelen şehirleri arasında yer alan Brisbane, ülkenin Queensland eyaletine bağlıdır. Eyalet nazara alındığı vakit Queensland’ın en büyük şehri ve de başkenti olan Brisbane, bu anlamda eyalet için son derece önemli bir yere sahiptir. Ülkenin doğusunda yer alan Brisbane, sahip olduğu nüfus ile önemli bir kenttir. Avustralya şehirleri arasında en kalabalık üç şehirden biri olan Brisbane, ülke nüfusunun büyük bir kısmını sınırları dahilinde bulundurur. Bir dönem Birleşik Krallık ülkesi olan Avustralya, bütün şehirlerinde bunun etkisini fazlasıyla yansıtır. Bu etki Brisbane şehri nazara alındığı vakit de çok açık bir biçimde görülür. Özellikle Avrupa kökenli göçmenlerin yoğun olarak ikamet ettiği bu topraklar, bünyesinde her milleten Avrupalı barındırır. Oldukça çorak topraklara sahip olan Avustralya geneline göre Brisbane, son derece verimli sulak yapıya sahip olmasıyla ayrı bir yerdedir. Bunun en önemli nedeni şüphesiz şehrin içinden geçen Brisbane Nehri’dir. Aslında şehrin merkezi olarak adlandırılan bölgeye 15km’lik bir uzaklıkta bulunan Brisbane Nehri, yine de şehri son derece iyi bir şekilde besler.

Bir de Moreton Körfezi’ne kıyısı bulunan Brisbane, ülkenin en büyük ekonomi merkezleri içinde yer alır. Melbourne, Sydney gibi devasa şehirlerle boy ölçüşemese de yine de Brisbane oldukça güçlü bir ekonomiye sahip olarak bilinir. Her ne kadar verimli toprakları olsa da bölge düzenli aralıklarla ciddi anlamda yağış alır ve bu durum bazı zamanlar nehirlerin taşması sonucunu da beraberinde getirir. Bu yüzden şehir çok defa sular altında kalmış ve de önemli can ve mal kayıpları yaşanmıştır. Brisbane, verimli topraklara sahiptir ve de bir liman şehri olması sebebiyle, tarıma da uygundur. Pasifik Okyanusu’na da kıyısı olan Brisbane, bir anlamda tropik bir cennet olarak da kabul edilebilir. Birleşik Krallık döneminde şehrin temellerinin atıldığı bilinen bir gerçektir. Bu dönemde şehrin şekillenmeye başlamış olduğu da açıktır. Resmi kuruluş tarihi 19. yüzyıla kadar uzanan Brisbane, 13 Mayıs 1825’te kurulmuş olup bu anlamda bölgenin en eski şehirleri arasında yer alır. Bölgede tropik iklim yaşansa da sıcaklık değerleri 26 ila 16 santigrat derece arasında değişiklik gösterir.

Brisbane şehrinin nüfusu yaklaşık olarak 2,4 milyon civarındadır. Ancak civar bölgeler de nazara alındığı vakit nüfus sayısı 3,5 milyona kadar ulaşmaktadır. Bu da bölgeyi en kalabalık Avustralya şehirlerinden biridir. Brisbane Türkiye üzerinden aktarmasız olarak ulaşmak şu an için mümkün değildir. Bunun için aktarma yapılması gerekir. Avustralya’ya Türkiye üzerinden ulaşmak isteyen yolcular genel olarak Dubai aktarmalı seyahat ederler. Bu anlamda Emirates havayolu şirketi en çok tercih edilenlerdendir. Aktarmalar da hesaba katıldığı vakit, seyahat süresi en kısa 24 saat sürmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Editör: Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar
Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :