Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Ayaklarda Kırmızı Noktalar Neden Oluşur?

0 77.156

Ayaklardaki kırmızı noktalar genellikle duştan çıktığımızda veya sıcak bir ortamdan çıktığımız zaman daha çok gözümüzü çarpar. Elbette sıcak havanın etkisi diyerek pek önemsemediğimiz zamanlar oluyordur. Peki gerçekten acaba bu ayaklardaki kırmızı lekelerin oluşum sebebi sadece sıcak mı? Yapılan araştırmalara göre sıcağın sadece bir etken olduğu gözlemlenmiş. Genel olarak kırmızı lekelerin cilt hastalalıklarının habercisi olduğu kabul edilmiştir. Bu nedenle kesin bir tanı için kişinin kan ve diğer gerekli testleri yaptırarak bir uzman değerlendirmesi yaptırması gereklidir. Ayaklarda kırmızı noktaların bazı yaygın nedenleri arasında kandaki egzama, ani hava değişiklikleri, bacaktaki damarların hasarlanması veya alerjik reaksiyonlar olduğu bilinmektedir. Yaygın olarak gözlemlenen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Kandaki Metaller Ayaklarda Kırmızı Lekeler Oluşturabilir

Özellikle belirli zamanlar ayaklarınız şişme yapıyor ve sonucunda da kırmızı lekeler oluşuyorsa bunun nedeni kandaki emilmeyen metaller olabilir. Bu şişkinlik genel olarak ayak bileklerinde ve üst kısımlarında gözle görülür şekilde kendini belli eder. Bu durumun zararsız olduğu bilinmektedir. Şişkinliğin nedeni ise emilemeyen metaller nedeni ile görülen basınç değişikliğidir. Bilindiği gibi metaller kan damarları tarafından emilemezler. Bu durum sonucunda ise ayaklar şişer ve kırmızı noktaların oluşumuna neden olur. Bu durumda oluşan lekeler sizi rahatsız ediyorsa lazer yöntemi ile temizleme işlemi yaptırabilirsiniz.

Ayaklarda Kırmızı Noktalar Neden Oluşur?Ayaklardaki Kırmızı Lekelerin Nedeni Egzama Olabilir

Bazı ciltlerde görülen pul pul dökülmeler, kaşıntılar yaygın bir egzama belirtisi olarak kabul edilir. Nadir olsa da bazı durumlarda egzama döküntüleri kırmızı lekelere neden olabilir. Özellikle kuru cilt yapısına sahip olan kişilerde bu durum sıklıkla görülebilir. Bu durumda bilinçsiz şekilde kullanılan doğal olduğu belirtilen ürünlerden veya kremlerden uzak durup bir uzman doktora görülmesinde yarar vardır. Özellikle şeker hastalığınız varsa kesinlikle parmak aralarına krem veya benzeri ürünleri sürmemeniz önerilmektedir. Bunun nedeni ise sürülen krem veya benzeri ürünlerin o kısımda nemlenmeyi sağlaması ve bu durumunda bakteri oluşumuna zemin hazırlamasıdır. Bu durumu önlemek adına ilk bulguları gözlemlediğiniz zaman hemen doktorunuza gitmeniz gereklidir.

Yüzeysel Kan Damarları Kırmızı Lekeler Oluşturabilir

Bazı kişiklerin ayaklarındaki damarlar yapısı itibari cilde yakın konumda bulunabilir. Özellikle ince damarlar zedelenme durumlarında kanama yapar ve cilt altında birikir. Bu durumda ise dışarıdan bakıldığı zaman kırmızı lekeler olarak gözlemlenir. Özellikle büyük bir darbe aldıysanız fazla şekilde kırmızı leke oluşumu görebilirsiniz. Bu durum sağlık açısından kötü bir durum teşkil etmese de içinizi rahatlatmak adına bir uzman doktora görünmeniz iyi olacaktır.

Kırmızı Lekeler Belki Yaşlılık Belirtisidir

Kırmızı damar genişlemesinin diğer adı olan kiraz anjiyomları, cilt yüzeyindeki kılcal damarların kümelenmesinden kaynaklanan kırmızı lekeler oluşturabilir. Bu durum özellikle ileri yaşlarda karışımıza çıkan durumlar arasında yer almaktadır. Genel olarak yaşlanma belirtisi olarak kabul edilir. Nadir olarak karşımıza çıksada bazı kişilerin vücudunun yapısı gereği kiraz anjiyonları genişlemesi ile erken yaşlarda karşılaşabilirler.
Anjiyomların sağlığa açıkça bir etkisiz durumu olmasa bile estetik açıdan sorun oluşturabilir. Özellikle yaralanma durumlarında çokça kanadığı düşünülürse kurtulmak istemeniz normaldir. Bu durumda ise lazer veya diğer alternatif tedavi yöntemleri ile sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Sedef Hastası Olabilirsiniz

Cilt yapınız genel olarak pullu, döküntülü ve kırmızı lekeli ise sedef hastası olabilirsiniz. Bu kronik bir rahatsızlık durumudur. Küçük kırmızı halkalar küçük lekeler oluşturduğu gibi büyükler de ise daha geniş lekeler oluşabilir. Bu durumu kontrol altına almak adına bir uzman yardımı alabilirsiniz. Genel olarak ilaç tedavisi ile soruna çözüm bulunmaktadır.

Kırmızı Lekelere Alerjik Reaksiyon Neden Olabilir

Alerjik reaksiyonlar genellikle cildimizde kızarıklığa neden olurlar. Elbette bazı durumlarda kızarıklık durumuna kurdeşen neden olabilir. Özellikle yiyecek veya ilaçlara bir alerjiniz varsa bu durum ile karşılaşmanız Ayaklarda Kırmızı Noktalar Neden Oluşur?mümkündür. Bu durumda dikkat edilmesi gereken görülen bölgeye sabun, temizleme sıvısı vb. maddeleri sürmemektir. Aksi durumda alerjiyi daha fazla tetikler ve daha büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumu önlemenin en iyi yolu ise en başında bir uzmana danışmaktır.

Yukarıda sayılanlar ayaklardaki kırmızı lekelerin oluşumunun en yaygın nedenleridir. Genel olarak hasta evde tedavi ile kırmızı noktalardan kurtulabilmektedir. Ancak ciltteki kırmızı lekeler ciddi bir sağlık sorununun işareti de olabilir. Bu durumu kesinleştirmek adına doktora görünmekte yarar vardır.

Kaynakça:
medicalnewstoday.com/articles/326100
healthline.com/health/skin-disorders/red-bumps-on-legs
podiatrytoday.com/article/7496

Yazar: Ömer Fidan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku