Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bit Nedir, Nasıl Bulaşır, Bitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

0 594

Bit kelimesi genellikle insanlara çok ürkütücü gelmektedir. Bit sadece insanlarda bulunmaz. Diğer canlılarda da bulunabilir. Bit ile ilgili bilenen en önemli yanlış bitin pis ortamlarda, pis saçlarda, pis vücut da bulunmasıdır. Aksine bit temiz saçlarda ya da temiz vücutta da bulunabilmektedir. Bit saçlarda olduğu gibi vücutta ve kasık bölgesinde de görülmektedir. Fakat en sık saçlar da görülmektedir. Bitler bölgeye üç evrede yerleşmektedir. Bu evreler; yumurta evresi, lavra evresi ve son olarak erişkin evresidir.

Bit Nasıl Bulaşır?

Bit bulaşıcıdır. Bitin her yerde her coğrafya da görülebilir. Bir kişi bit bulunan kişi ile aynı ortamda bulunarak onunla temas ederse bit bulaşır. Bit genellikle 3-10 yaş aralığında bulunan çocuklar da ve özellikle kız çocuklarında görülmektedir Kız çocuklarının saçları uzun olduğu için bit daha rahat bulaşmaktadır. Bitli biriyle aynı sosyal ortamda bulunulması o kişinin yastığının, kıyafetlerinin kullanılması bitin karşı tarafa geçmesine neden olmaktadır. Bit kendi kendine oluşmaz. Bir kişinin bitlenmesi demen bitli bir ortam ya da kişi ile temas ettiği anlamına gelmektedir. Ayrıca kuaför ortamları da bitin yayılmasına neden olmaktadır.
Bitin bulaştığı direk olarak anlaşılmaz. Çünkü bitler ilk evrede kepek görünümündedir. Kepek görünümde olan bitler saçlara yapışmaktadır. Saça yapışan bitler yıkama ya da tarama yoluyla geçmez. Bitler şiddetli bir kaşıntıya neden olur. Kaşıntı özellikle ense diplerinde başlar. Bu kaşıntı zamanla bütün bölgeye yayılabileceği gibi tek bölgede de kalabilir. Önlem alınmaz ise bitler bütün kıllara yayılabilir ve yapışabilir.

Bitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Bit Nedir, Nasıl Bulaşır, Bitten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?Saçlarda görülen aşırı kepeklenme ve kaşıntı sonucu ilk olarak doktora gidilmesi gerekmektedir. Uzman bir doktorun önerdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bit taşıyan biri diğer kişilerden uzak durması gerekmektedir. Doktorun önerdiği ilaçların yanı sıra reçetesiz satılan ilaçlar da bulunmaktadır. Bittin kurtulmak için bit ilacı ve bit şampuanı kullanılmaktadır. Belli aralıklarla bit şampuanını kullanır ve ilacı tüketirseniz en kısa sürede bitten kurtulabilirsiniz. Bite ilk evresinde müdahale edilmezse ise bitten kurtulma süreci uzar. Bit için önerilen ilaçlar kullanıldıktan sonra hemen kaşıntının geçebileceği gibi kaşıntı belli bir süre daha devam edebilir. Bit şampuanı kullanıldıktan sonra saçı taramak için sık dişli tarak kullanılması önerilir.
Bitten kurtulmak için eczaneden alınan ilaçları kullanmanın yanı sıra evde doğal yöntemlerle de bitten kurtulabilirsiniz. Evde uygulayacağınız yöntemlerden biri sirke ve su karışımıdır. Bir kabın içerisine bir miktar sirke alın. Özellikle de elma sirkesi olması gerekmektedir. Kullandığınız sirke miktarı kadar su ilave ederek karıştırın. Üzerine bir miktar sızma zeytin yağı ilave ederek saça uygulayınız. Bu karışım 10 saat kadar sacınız da kalması gerekmektedir. Daha sonra sacı sirkeli su ile temizleyin ve sık uçlu tarak ile tarayın.

Yazar: Nagihan Albayrak

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku