Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Avustralya Göçmenlik Şartları

0 465

Avustralya, Okyanusya bölgesinde bulunan dünyanın en önde gelen ülkelerinden biridir. Ülke sahip olduğu topraklar nazara alındığında yeryüzünün en büyük ikinci ülkesi olsa da sahip olduğu nüfus oldukça azdır. Avustralya bu anlamda birçok endüstriyelleşmiş ülkeden ayrılır. Avustralya ile benzerlik gösteren sadece Kuzey Amerika’nın gözde ülkesi Kanada vardır. Bu iki ülke de bir dönem Britanya İmparatorluğu tarafından kolonileştirilmiştir. Sonrasında elde edilen bağımsızlıkla beraber bu ülkelerin topraklarında Britanya asıllı göçmenler yaşamaya başlamıştır. Avustralya bu anlamda Birleşik Krallık’ın bir kopyasıdır desek abartmış olmayız. Ülke adeta Britanya’nın Okyanusya bölgesindeki uzantısıdır. Dünyanın en geniş topraklarına sahip ülkeler arasında olmasına karşın bu devasa adada sadece ama sadece 22 milyon civarında insan yerleşik olarak ikamet etmektedir. Bu da ülkenin çeşitli alanlarda istihdam açığına sahip olduğu anlamına gelir. Her ne kadar istihdam açığı olsa da bu sanılanın aksine çok fazla değildir. Her yıl çok az sayıda insana göçmenlik statüsü altında vize düzenleyen Avustralya bu anlamda dünyanın en sıkı vize politikasına sahip ülkelerinin başında gelir.

AnAvustralya Göçmenlik Şartlarıcak her ne kadar vize politikasına sahip olsa da Avustralya, işine yarayabilecek ve ülkeye katkı sunabilecek olan kişilerin ülkeye kabulüne oldukça sıcak bakmaktadır. Bu anlamda bir göçmenlik politikasına sahip olan Avustralya, bir göçmenlik statüsü belirlemiştir. Bu statüye hak kazanabilmek için bir puan sistemi tasarlamıştır. Buna çok benzerlik gösteren bir sistem de Kanada devletince uygulanmaktadır. Avustralya için göçmenlik başvurusu yapmak oldukça basit bir prosedür değildir. Bu konuda kesinlikle bir göçmenlik avukatından yardım alınması şarttır. Burada bahsedilen göçmenlik hususu aile birleşimi meselesi değildir. Başka bir ifadeyle sizin Avustralya topraklarında kan bağı ya da hukuki bağ ile bağlı olduğunuz herhangi birinin olmaması durumu üzerinden ele alınan hadisedir. Eğer durumunuz bu şekilde ise, o takdirde öncelikle başvuru yapıp yapmamaya elverişli olup olmadığınızı tespit etmelisiniz. Bu anlamda ilk olarak bakılacak husus, mesleğinizdir. Eğer sahip olduğunuz meslek Avustralya açısından göçmenlik başvurusu bağlamında kabul edilen meslek gurupları arasında yer alıyorsa, ilk adımı başarı ile geçmiş olursunuz.

Meslek kuralını sağlamanız halinde, sonrasında gelecek olan en önemli husus yabancı dil yetkinliğinizdir. Avustralya, göçmenlik başvurularında oldukça sıkı bir dil politikası gözetir. Burada herhangi bir mesleğe, mesleğin getirdiği gereklilik sebebiyle dil muafiyeti söz konusu değildir. Yani her ne konuda faaliyet gösterirseniz gösterin, belirli bir dil seviyesine sahip olmanız ülkeye kabulde kritik rol oynar. Avustralya göçmenlik programı uyarınca kişiler geçerlilik tarihi dolmamış IELTS notuna sahip olmakla yükümlüdür. Bu anlamda geçerli bir IELTS belgesine sahipseniz ve de mesleki eğitiminiz göçmenliğe kabul için aranan kriterlere uygun ise, çok büyük bir ihtimalle göçmenlik prosedürünü başarı ile geçersiniz ve ülkeye davet edilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku