Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Katmandu Nasıl Bir Şehirdir?

0 383

Katmandu, Asya ülkelerinden Nepal’ın en önemli ve en popüler şehri olmasının yanı sıra aynı zamanda da ülkenin başkenti konumundadır. Dünyanın en tanınmış şehirleri arasında yer alan Katmandu, Asya’nın en popüler 5 destinasyonu arasında sayılır. Bunun en önemli nedeni, Nepal’ın sınırları dahilinde dünyanın en yüksek dağı olan Everest’i bulundurmasıdır. Nepal ile dünyayı birbirine bağlayan yer ise ülkenin başkenti Katmandu’dur. Katmandu, Asya kıtasının en eski yerleşim yerleri arasında yer alır ve bu yerin bir diğer özelliği de değişen dünyayla beraber değişen şehirlere nazaran, bundan en az şekilde etkilenerek tarihi halen yaşatabilmesi hadisesidir. Bu da doğal olarak Katmandu şehrini son derece ilgi çekici ve keşfedilmesi gereken bir lokasyon haline getirmektedir. Nepal Demokratik Federal Cumhuriyeti’nin beyni olarak kabul edilen Katmandu, ülke nüfusunun önemli bir kısmını sınırları dahilinde tutmakta ve bu da şehri en önemli yaşam alanlarından birine dönüştürmektedir. Himalaya Dağları’nın eteklerinde yer alan Katmandu, bu dünyaca ünlü dağa ziyaret gerçekleştirmek isteyen gezgin turistlerin uğrak noktaları arasında yer almaktadır. Çünkü Nepal, Himalaya turizminin en yoğun yaşandığı ülke iken Katmandu da şehri konumundadır.

AKatmandu Nasıl Bir Şehirdir?sya’nın en ilgi çekici şehirleri arasında yer alan Katmandu, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 2,5 milyon insana yerleşik bir şekilde ev sahipliği yapmaktadır. Bu da şehri ülkenin en kalabalık şehrine dönüştürmektedir. Bakıldığında şehrin merkezi olarak adlandırılan kısımda yaklaşık olarak 1,4 milyon insan ikamet etmektedir. Bu insanlar birçoğunun gelirini, turizm oluşturmaktadır. Katmandu, Himalaya Dağları etrafına kurulmuş en kalabalık şehir olma özelliği ile de dünyada eşsizdir. Dünyanın en eski yerleşim yerleri arasında gösterilen bu alan M.Ö. 900 yılına dek uzanan bir geçmişe de ev sahipliği yapmaktadır. Bu resmi kuruluş tarihi olsa da bölgede insan varlığı bu tarihten de öncesine kadar uzanmaktadır. 8,848m yüksekliği ile Everest zirvesi dünyanın en yüksek noktası olurken, Katmandu da onu yaklaşık 7,000m aşağıda beklemektedir. Katmandu şehrinin deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 1,400m civarındadır.

Katmandu, Nepal’ın kültürünü ve tarihini en iyi yansıtan şehirler arasında yer almaktadır. Çok eski bir yerleşim olan Katmandu, 2015 yılında çok ciddi bir deprem yaşamıştır. Bölge her ne kadar kayalık bir tabana sahip olsa da yaşanan 7,8 büyüklüğündeki deprem sonucunda şehir ciddi anlamda zarar görmüştür. Bu deprem sonucunda şehrin büyük bir kısmında ciddi hasar oluşmuştur. Yaşanan maddi kayıplar haricinde binlerce insan da yaşamını yitirmiştir. Katmandu, yılın her döneminde ziyaret edebileceğiniz bir bölge olarak görülse de kış aylarında bölge son derece dondurucu bir iklime sahiptir. Bunun haricinde yaz aylarında ise bölge sahip olduğu rakım ile oldukça serin bir yerdir. Katmandu’ya Türk Hava Yolları ile de ulaşmanız mümkün olmaktadır. THY bu anlamda bölgeye düzenli olarak tarifeli seferler düzenlemektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.