Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

BB Krem ve CC Krem Nedir?

0 407

Kozmetik ve kişisel bakım sektörlerinde sürekli yeni ürünler üretilmektedir. İhtiyaçlar ve istekler doğrultusunda üretilen bu ürünler arasında BB kremler ve CC kremler de yerlerini almıştır. Bu ürünler genel anlamda yüzü nemlendirmek ve aynı zamanda yüzdeki renk eşitsizliklerini gidermek gibi amaçlarda kullanılır. Bu özellikleri ile fondötene benzer ürünlerdir hatta fondötenin alternatifi haline gelmişlerdir. Çünkü fondöten gibi ağır ürünler değildirler. Gözenekleri kapatıp cildin nefes almasına engel olmazlar. Özellikleri ve farkları ise şu şekildedir:

6449_bb-krem-ve-cc-krem-arasindaki-farklar-nelerdir

BB Krem: Uzun ismi Blemish Balm olan bu kremler başlarda cilt beyazlaştırma özelliği ile kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra isminin duyulması ile fondötenlerin yerine günlük hayatta kullanılmaya başlanmıştır. Fondötenlere göre daha az kapatıcılığa sahip olan bu ürünler ciltteki renk tonlarını eşitleyerek kusurları kapatmak için kullanılmaya başlanmıştır. Ten rengine göre açık ten, orta ten, koyu ten gibi 3 ya da 4 farklı renk seçeneği olan bu ürünler, aynı zamanda değişik cilt tipleri için de üretilmiştir. Cildi daha ışıltılı ve sağlıklı gösterdiği gibi mat bir görünüm isteyenler için de mat bitişli BB kremler üretilmiştir.

CC Krem: Color Corrector isimli bu kremler renk düzenleme özelliği için üretilmiştir. BB kremlerde de bu özellik vardır fakat CC kremlerde bu özellik daha da öne çıkarılmıştır. Ciltteki kızarıklıkları ve sarılıkları önlemek, cilde daha sağlıklı bir görünüm vermek için kullanılır. Solgun bir yüze sahip olan kişilerin cildini canlandırmak için kullanabileceği ürünlerdir. CC kremlerin de BB kremler gibi birçok markası ve çeşidi vardır. Farklı ten renklerine ve cilt tiplerine uygun olarak üretilmiş çeşitleri bulunmaktadır. CC kremler aynı zamanda ince çizgilerin görünümü de azaltmaktadır.

6449_basliksiz-3

Ortak Özellikleri:

1. Hem BB kremlerde hem CC kremlerde cildi nemlendirme ve gün boyu taze tutma özelliği mevcuttur.
2. Her ikisinin de güneş koruma faktörü içeren çeşitleri vardır. Bu sayede yaz mevsiminde de rahatça kullanılabilir. 15 güneş koruma faktörüne ve 30 güneş koruma faktörüne sahip BB ve CC kremler oldukça yaygın şekilde kullanılmaktadır.
3. Her ikisi de cildi pürüzsüz gösteren bir yapıya sahiptir.
4. Bu kremlerin diğer bir ortak özelliği de erkekler için de üretilmesidir. Sivilce ve benzeri cilt problemleri olan erkeklerin de kullanmayı tercih ettiği ürünler arasında yerlerini almışlardır.
5. Her ikisinin de yaşlanma karşıtı özelliğe sahip olan çeşitleri vardır.
6. Yoğun kıvamlı olmayan çeşitleri fondöten bazı olarak kullanılabilir. Bu sayede daha uzun süre kalıcılık sağlayan yüz makyajı elde edilebilir.

Farkları:

1. BB kremler CC kremlerden daha yoğun bir yapıya sahiptir. CC kremlere göre daha yağlı bir yapıya sahiptir.
2. BB kremler yoğun kıvamlı olduğu için daha çok nemlendirme özelliği içeriyor. Fakat yağlı cilde sahip olanların CC krem kullanması daha yararlı olacaktır.
3. BB kremlerin kapatıcı özelliği CC kremlere göre daha fazladır.

Genel olarak bakıldığında birbirinden çok fazla farkı olmayan bu ürünleri, diğer ürünler gibi kişinin kendi cildine uygun olan çeşidini kullanması gerekmektedir.Parmaklar yardımıyla cilde uygulanabileceği gibi makyaj süngeri ya da kabuki fırçalarla da uygulanabilir.

Yazar:Özge Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.