Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bebekler İçin Doğal Diş Jeli ve Tarifi

1 1.522

Bebekler İçin Doğal Diş Jeli ve TarifiBebekler dünyamızın en değerli varlıkları. Özellikle onların büyüme gelişim aşamalarında onları her türlü sıkıntı ve sorundan uzak tutmak ve korumak anne babaların en önemli görevidir. Özellikle diş çıkarma ve ay ataklarında bebekler çok huzursuz ve rahatsız olurlar. Bu onlar için oldukça zor ve sıkıntılı bir dönemdir. Diş etleri ilk kez ayrılarak içerisinden kemik ( diş ) çıkacaktır. Yani diş çıkarma diye basitçe söylediğimiz cümlenin aslı budur.

 

Bebekler İçin Doğal Diş Jeli ve TarifiDiş çıkama miniklerin için oldukça zor olsa da bu süreçte onları rahatlatacak yöntemlerden biride diş jelleridir. Fakat diş jelleri içinde fazlasıyla kimyasal barındıran, ilaç firmaları tarafından üretilip piyasaya sürülen ürünlerdir. Yani bebeğin acı çekmesini önlemek için kimyasal bir üründen medet ummak gibidir. Aslında doğa da her derdin bir çaresi bulunmaktadır. Önemli olan o çareye giden şifreyi bulmak. Bebekler için doğal diş jeli tarifi de bunlardan birisidir. Eskilerden beri kullanılan bu yöntem oldukça etkili ve son derece doğaldır. Yani miniğin diş etlerine sürülen bu jeli defalarca kez yutmasında hiç bir sakınca bulunmamaktadır. Özellikle birden fazla diş çıkaran bebekler için son derece muazzam bir formüldür.

Bebekler İçin Doğal Diş Jeli ve TarifiDoğal diş jeli için gereken malzemeler:

– 10 – 15 adet karanfil tohumu
– bir çay kaşığı karanfil yağı
– bir yemek kaşığı saf zeytin yağı

Doğal diş jelinin tarifi: Öncelikle karanfil tohumları iyice ezilerek toz haline getirilir. Özellikle cam olan temiz ve uygun boyutlu bir kaba aktarılır. Ardından kabın üzerine bir çay kaşığı karanfil yağı eklenir ( bu yağ karışımın etkisini üç kat daha etkili hale getirir). Son olarak da üzerine bir yemek kaşığı saf sızma zeytin yağı eklenerek iyice karıştırılır. Bu karışım ilk olarak bir gün boyunca oda sıcaklığında bekletilir ( karışımın özünün iyice çıkıp yağ ile birleşmesi için gereklidir). Ardından bekleyen karışım boz dolabına konulur ve soğumaya bırakılır. Karışım artık hazırdır. Bebeğin diş etlerine soğuk bir şekilde sürülür. Bu ise bebeğin diş etlerinin hem soğun etkisi hemde doğal karışımın ağrı kesici etki ile çok daha hızlı rahatlamasının sağlar.

Not:

Bebekler İçin Doğal Diş Jeli ve TarifiBu karışım yapıldıktan sonra yaklaşık bir ay kadar buz dolabında saklanmak koşulu ile kullanılabilir ve gün içinde jeller gibi iki kez uygulama kısıtlaması yoktur. Ortalama üç dört kez uygulanarak özellikle uyku öncesi oldukça etkili olduğunu göreceksiniz.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Basak diyor

    Bebeğim 3,5 aylık bu formülü yapıp kullanabilir miyim ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.