Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karanfil Yağının Vücuda ve Sağlığa İnanılmaz Faydaları

0 421

Karanfil Yağının Vücuda ve Sağlığa İnanılmaz FaydalarıKaranfil doğanın sunduğu eşsiz güzellikler arasında yer alan bir çiçek türüdür. Keskin ve hoş kokusu ile insanları kolayca etkisi altına alıverir. Karanfil sadece bir çiçek olmakla kalmayıp tohum ve yağı da gıda, kozmetik ve ilaç sanayilerinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Karanfil yağı ise karanfil ve tohumuna oranla çok daha fazla kullanılır.

 

Karanfil Yağının Vücuda ve Sağlığa İnanılmaz FaydalarıKaranfil yağı:

Özellikle yağı için yetiştirilerek karanfillerin soğuk sıkım- soğuk pres denilen yöntemle iyice sıkılıp ezilerek yaprak ve tohumlarının özünden elde edilir. Karanfil yağı karanfilin ve tohumunun kullanıldığı her yerde çok rahat kullanılır. Karanfil yağının daha çok tercih edilme sebebi ise yağının çok daha etkili kullanımı kolay olmasıdır. Doğanın bize sunduğu bu mucize çiçek bir çok derdin dermanı gibidir. Özellikle ağrı kesici ve afrodizyak etkisi oldukça yoğun olarak bilinen bu özel çiçek, bu yönde bir çok ilaç ve doğal karışımlarında içine girmektedir. Gelelim bu özel ve mucize çiçek yağının faydaları ve nerelerde kullanıldığına:

Karanfil Yağının Vücuda ve Sağlığa İnanılmaz FaydalarıKaranfil yağı neler için kullanılır:
– Saç dökülmelerinde etkilidir.
– Sivrisineklerin kovulmasında etkilidir. ( doğal bir sinek savar )
– Diş ve diş eti ağrılarında oldukça etkilidir.
– Bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde doğal bir diş jeli görevi yapar.
– Talı, şerbet ve meyve kokteyllerinde doğal aroma vericidir.
– Doğal bir oda kokusu ve parfümdür.
– İçilen çaylara damlatılarak vücuda enerji verir.
– Antibakteriyel olma özelliği ile yüz temizleme de kullanılır.
– Doğal çamaşır yumuşatıcısı olarak da kullanılır.
– Masaj jelleri ve yağlarına eklenerek masajın dinlendirici etkisi arttırılır.
– Gece yatmadan yastığa bir iki damlatılarak uyku kalitesi yükseltilir ve baş ağrısı önlenir.

Karanfil Yağının Vücuda ve Sağlığa İnanılmaz FaydalarıKaranfil yağının kullanıldığı yerler yukarıda sıralandığı gibidir. Bu sayılan alanlar sadece temel olarak düşünüldüğünde, karanfil yağının bir çok ürün ve karışımın içine girdiği de doğal olarak bilinir. Özellikle cezbedici kokusu ve doğal olması yönüyle son dönemlerde oldukça ilgi gören karanfil yağı özellikle yaz aylarında daha da çok ihtiyaç duyulan bir yağ çeşidi halini almıştır. Bir çok aromatik yağ gibi uçucu özelliğe sahip olan karanfil yağı, yazın ter kokusu gibi keskin kokulara karşı bir iki damla terleyen bölgeye sürülerek hem ter kokusu giderilir hem de ortaya oldukça hoş bir koku çıkar. Bu karanfil yağının pratik kullanımlarından sadece bir tanesidir. Kimyasalların yan etkilerini azaltmak ve kimyasal bir çok ürüne tonlarca para harcamak yerine bu ve bunun gibi bir çok üründen faydalanarak daha sağlıklı kalmak mümkün ve daha caziptir.
Sağlıkla kalın…

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.