Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bebeklerde Astım Belirtileri Nelerdir?

0 525

Bebeklerdeki astım belirtilerini saptayabilmek, bebekler çok küçük olduklarından, duygularını ve rahatsızlıklarını ifade edemediklerinden ebeveynler için büyük bir sorundur. Bu makale ebeveynlerin bebeklerdeki astım belirtilerini tanımalarına ve onlara zamanında tedavi sağlamalarına yardımcı olacaktır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

7338_astimHepimiz yetişkinlerde görülen astım atakları hakkında az çok bir şeyler biliyoruz ama çok azımız bebeklerde de astım görülebileceğinin farkındayız. Evet, küçük bebekler de bu erken yaşlarda astım geliştirebilir. Bu durumun kesin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak toz, duman, polen veya hayvan dışkısı gibi alerjenlere maruz kalmanın bebekler ve küçük çocuklardaki astımın temel nedeni olduğuna inanılmaktadır. Bazı bebeklerde ise astım genetik hastalıklar ya da bazı fiziksel bozukluklar ile tetiklenebilir. Temelde astım solunum güçlüğüne neden olan bir solunum sistemi hastalığıdır. Hava yolları tahriş olur ve iltihap gelişirse astım meydana gelmektedir. Bunun bir sonucu olarak hava yolları daralır ve normal solunum etkilenir. Bu da vücutta oksijen eksikliğine neden olur. Bu durum uzun bir süre devam ederse, vücutta oksijen yoksunluğu oluşur ve vücuttaki hayati organların hasarına yol açabilir.

Bebeklerde Görülen Astım Belirtileri:

Bebeklerde görülen astım belirtileri az çok yetişkinlerde görülenlere benzer. Ancak bebeklerin hava yolları çok daha küçüktür bu nedenle hassasiyetleri çok daha ciddidir. Bebeklerdeki temel astım belirtileri aşağıda verilmiştir.

-Solunum Güçlüğü:

Hava yolları daraldıkça bebeklerin normal solunumlarını devam ettirmeleri güçleşmektedir. Bebek ağladığında ya da emekleme gibi aktiviteler yaparken bu durum daha da belirginleşir. Solunumun kesilme süresi birkaç saniye ile birkaç dakika arasında değişebilir. Ciddi bir astım krizinde bu durum sığ hızlı solunuma neden olabilir.

-Hırıltı:

7338_bebekHırıltı sesi bebeğiniz her soluk alıp verdiğinde duyulabilen bir ıslık sesidir. Bu ses açık bir şekilde hava geçişinin daraltmış olduğunun ve sadece küçük bir miktar havanın geçmesine izin verdiğinin işaretidir.

-Öksürük:

Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük olabilen ancak uzun dönem (kronik) bir öksürüktür. Gün içinde ara ara olabilen ancak genellikle geceleri kötüleşen bir öksürüktür. Gülmek ve emeklemek öksürüğü de tetikleyebilir. Bebeklerdeki bu öksürüğe hapşırma, sulu gözler ve burun akıntısı gibi diğer alerji belirtileri de eşlik edebilir.

-Göğüste Sıkışma:

Akciğerlere girebilen hava oldukça azaldığından dolayı, bebek daha çok hava alabilmek için ekstra çaba sarfetmeye başlar. Bu genellikle göğüste sıkışma ile sonuçlanır.

-Alerjik Döküntüler:

Yanaklar, alın ve kafa derisi gibi vücudunun çeşitli yerlerinde minik, kırmızı deri döküntüleri diğer astım belirtileri ile birlikte görüldüğünde bu durum kişinin astıma da neden olan alerjenlere maruz kaldığını göstermektedir.

7338_anatomy-of-asthma2İnfantil spazm oldukça yaygın olarak bebeklerdeki astım ile ilişkilidir. Bu kısa bir süre için vücuttaki bir ya da daha fazla kas grubundaki kasılmalar olarak tarif edilebilir. Eğer ciddi bir spazm bir kaç dakika sürer ise, bebeğin hemen hastaneye götürülmesi gerekir.

Acil tıbbi müdahale gerektiren bazı ciddi belirtiler vardır. Bunlar aşağıda açıklanmıştır;

-Hızlı solunum
-Burun deliklerinin genişlemesi
-Kaburgalarda içe doğru çekilmeler
-Yüzde soluklaşma
-Dudaklar ve tırnaklarda mavimsi renk değişikliği

Tedavi:

7338_bebisEğer küçük çocuğunuzda astım olduğundan şüpheleniyorsanız, ileri tedavi için çocuk doktoruna danışmalısınız. Doktor çocuğun belirtileri, tıbbi geçmişi ve aile öyküsünü inceleyerek bebeğe astım teşhisi koyabilir. Tedavinin temel amacı bebeğin astım krizlerini atlatmasına yardımcı olmaktır. Doktorlar belirtilerin başlangıcında bebeğe verildiğinde, astım atağını durduracak olan uygun ilaçlar reçete edebilirler. Bu ilaçlar hızlı etki eder ve hava yollarındaki spazmların rahatlamasını sağlarlar. Bu da bebeğin rahat nefes almasını sağlar. Ölçülü doz inhaleri olarak adlandırılan tıbbi bir cihaz ilaçların doğrudan hava yoluna verilmesi için kullanılmaktadır. Maske bebeğin yüzüne yerleştirilir, bebek maske aracılığı ile nefes aldıkça ilacı solur.

Eğer bebeğiniz sık sık astım atakları geçirmeye meyilli ise, ileride oluşacak atakları önlemek için önlemler almalısınız. Ataklara neden olan alerjenleri veya durumları tespit etmeye çalışın. Bazı bebekler soğuk algınlığı geçirdiklerinde atak da geçirirler. Bazıları ise toz veya tütün dumanına maruz kalma sonucu atak geçirebilirler. Astım ataklarının nedeni tespit edildikten sonra, bebeğinizin o alerjene ya da duruma maruz kalmamasını sağlamak için her türlü çabayı gösterin.

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku