Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Visseral Yağlanma Nedir?

0 3.062

Karın içi yağlar veya diğer adıyla visseral yağlar karın boşluğunda, iç organların etrafında bulunur. Visseral yağların fazla olması zararlıdır. Bu yağlar arterlerde birikebilir. Visseral yağ bazen “aktif yağ” Visseral Yağlanma Nedir?olarak da adlandırılır, çünkü ciddi sağlık problemleri riskini aktif olarak artırabilir. Tip 2 diyabet riski, kalp hastalıkları, bazı tür kanserler ve insülin direnciyle bağlantılıdır Neyse ki kanıtlanmış stratejiler visseral yağların kaybedilmesine yardımcı olabilir.

Eğer biraz göbek yağınız varsa bunun mutlaka visseral yağ olması gerekmez. Göbek yağı derinin altında ayrıca depolanan deri altı yağı da olabilir. Derialtı yağını aynı zamanda kol ve bacaklarda bulunan yağ türü şeklinde görmek kolaydır. Visseral yağ aslında karın boşluğunun içindedir ve kolay görülmez. Vücudunuzda ne kadar visseral yağ bulunduğunu değerlendirmek zordur. Ancak geniş bir bel ve göbeğin çıkıntılı olması visseral yağların fazla olduğunun iki işaretidir.

Visseral Yağ Nasıl Derecelendirilir ve Ölçülür?

Visseral yağı kesin olarak teşhis etmenin tek yolu CT veya MRI taramasıdır. Ancak bunlar pahalı ve zaman alıcı prosedürlerdir. Bunun yerine sağlık kuruluşlarında visseral yağınızı ve vücudunuza sağladığı sağlık risklerini değerlendirmek için genel olarak yönergeleri kullanılır. Tüm vücut yağlarının yaklaşık yüzde 10’u visseral yağdır. Toplam vücut yağı hesaplanır ve bunun yüzde 10’u alınırsa visseral yağ miktarı tahmin edilebilir. Risk altında olup olmadığınızı söylemenin kolay bir yolu bel çevresini ölçmektir. Eğer bir kadınsanız ve beliniz 88 cm veya daha fazlaysa visseral yağlardan kaynaklanan sağlık sorunları için risk altındasınız demektir. Erkeklerin bel ölçüsünün 102 cm veya daha fazla olması sağlık sorunları için risk altında bulundukları belirtir. Visseral yağ vücut yağ analizörleri veya MRI taramaları ile teşhis edildiğinde genellikle 1 ila 59 arasında bir ölçekte değerlendirilir. Sağlıklı visseral yağ seviyeleri 13’ün altında kalır. Eğer derecelendirme 13–59 ise acil bir şekilde yaşam tarzı değişiklikleri önerilir.

Visseral Yağın Komplikasyonları

Yağ hücrelerinin ana görevi enerji depolamak olsa da hormon ve enflamatuar maddeler de üretir. Üretilen hormonlar zamanla uzun süre devam eden iltihaplanmaya neden olur ve hastalıkların kronikleşme riskiVisseral Yağlanma Nedir? artar. Buna bir örnek kalp hastalığıdır. İltihaplanma uzun süreliyse kalp hastalığı için risk oluşturan arter plaklarının oluşmasına neden olur. Plaklar kolesterol ile diğer bazı maddelerin bir birleşiminden oluşur. Zaman içinde büyüyüp koparak parçalanabilir. Bunun gerçekleşmesi ile arterlerdeki (atardamarlardaki) kan pıhtılaşarak kanın akışını ya kısmen ya da tamamen engeller. Koroner arterlerdeki bir pıhtı kalp krizi oluşturabilir. Hiç diyabet veya prediyabetiniz olmasa bile insülin direnci de artabilir. Araştırma bunun insülin direncini artıran bir retinol bağlayıcı proteinin bu tür yağlar tarafından salgılanması nedeniyle olabileceğini göstermiştir. Visseral yağ hızlı bir şekilde kan basıncını da yükseltebilir. En önemlisi, aşırı miktarda visseral yağ taşımak, ciddi, uzun vadeli ve yaşamı tehdit edici birkaç tıbbi durumun gelişmesi riskini artırır. Bu riskler şunlar olabilir:

*Kalp krizi ve kalp hastalığı
*Tip 2 diyabet
*İnme
*Meme kanseri
*Kolorektal kanser
*Alzheimer hastalığı

Visseral Yağlardan Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Visseral yağ egzersiz, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri ile azaltılabilir. Her Visseral Yağlanma Nedir?kilo kaybedildiğinde biraz visseral yağ kaybedilir. Mümkün olduğunda her gün en az 30 dakika egzersiz yapılmalıdır. Kardiyo egzersizleri bisiklete binme veya koşma gibi aerobik egzersizler içerir ve yağları daha hızlı yakar. Güç egzersizleri ile kaslarınız güçlendikçe daha fazla kalori yakar. İdeal olarak haftada 5 gün 30 dakika kardiyo yaparsınız ve haftada en az 3 kez güç egzersizi yapılmalıdır.

Stres hormonu kortizol aslında vücudunuzun depoladığı visseral yağ miktarını artırır. Bu nedenle yaşamdaki stresin azaltılması visseral yağların kaybedilmesini kolaylaştırır. Stresin azaltılması için meditasyon, derin nefes alma ve stres yönetimi gibi taktikler uygulanabilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet takip etmek de önemlidir. İşlenmiş, yüksek şekerli, çok yağlı yiyecekler diyetten çıkarılmalı ve daha fazla yağsız protein, sebze ve tatlı patates, fasulye ve mercimek gibi kompleks karbonhidratlar eklenmelidir. Kızartma yerine haşlama, buğulama gibi az yağlı pişirme yöntemleri kullanılması önerilir. Yağ kullanmak gerekiyorsa tereyağı ya da margarin yerine zeytinyağı gibi daha sağlıklı olanlar tercih edilmelidir.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Eğer bir erkekseniz ve beliniz 102 cm’den fazla ise veya bir kadınsanız ve beliniz 88 cm’den fazla ise, doktorunuzu görmek ve sağlık riskleri ve yaşam Visseral Yağlanma Nedir?tarzı değişikliklerini tartışmak için bir randevu almalısınız. Doktorunuz kan testleri veya EKG taraması gibi testlerle yüksek visseral yağ insidansı ile ilişkili sağlık risklerini kontrol edebilir ve sizi bir beslenme uzmanına yönlendirebilir. Sağlıklı, aktif, düşük stresli bir yaşam tarzının sürdürülmesi visseral yağların karın boşluğunda fazla birikmesini önleyebilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com
http://www.megaladys.com

Yazar: Müşerref Özdaş

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.