Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocuk Psikolojisi ve Gelişimi

0 415

Çocuk psikolojisi birçok psikoloji dalları arasında en çok çalışılan uzmanlık alanlarından biridir. Psikolojinin bu alanı, doğum öncesi gelişimden kaynaklanan zihin ve davranış problemlerinin çocukluk ve ergenlik dönemindeki etkilerine odaklanmaktadır. Sadece çocukların fiziksel olarak nasıl büyüdükleriyle değil, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimleriyle de ilgilenmektedir. Tarihsel olarak, çocuklar genellikle yetişkinlerin daha küçük versiyonları olarak görülmektedir. Günümüzde, psikologlar çocuk psikolojisinin benzersiz olduğu kadar bir o kadar da karmaşık olduğunu kabul ederek her çocuğa farklı bir bakış açısı ile yaklaşımda bulunmayı seçerler. Bunun yanında çocuk psikologlarının yaklaşımı çocuk psikolojisindeki bazı büyük sorulara verdikleri yanıtlara göre de farklılık göstermektedir. Mesela erken yaşantının sonrakilerden daha önemli olup olmadığı ya da doğanın ya da beslenmenin bu gelişimdeki oynadığı rolün büyük olup olmadığı gibi.
Çocukluk dönemi, hayatın kalan kısmı için çok önemli bir rol oynamaktadır. Ve bundan dolayı Çocuk Psikolojisi ve Gelişimisosyoloji, psikoloji ve eğitim alanlarında da çok önemli etkilere sahip olmaktadır. Uzmanlar, sadece normal çocuk gelişiminde etkili olan birçok faktöre odaklanmak yerine aynı zamanda çocukluk sürecinde psikolojik problemlere neden açabilecek farklı faktörlere de odaklanmaktadır. Benlik duygusu, ebeveynlik davranışları, okul dönemi, sosyal baskılar gibi birçok konu, çocukların sağlıklı ve olması gibi gelişmesinde ve büyümesinde etkili çözümler getirmeye çalışan çocuk psikologlarının ilgilendikleri süreçler arasındadır.

Çocuk Psikolojisinin Farklı Bağlamları

Gelişme konusu düşünüldüğünde genellikle ilk akla gelen genetik ve kişisel özellikler gibi büyümeyi etkileyen dahili faktörleri gelmektedir. Bununla birlikte, gelişme, birey içinde ortaya çıkan etkilerden çok daha fazlasını içerir. Sosyal ilişkiler ve içinde yaşanlan kültür gibi çevresel faktörler de önemli rol oynar. Çocuk psikolojisi analizinde göz önüne alınması gereken temel bağlamlar vardır ve bu bağlamlar aşağıdaki gibidir:
Sosyal bağlam: Çocukların akranları ve yetişkinleriyle olan ilişkilerinin onların öğrenme ve gelişim süreçlerini nasıl etkilediğini sorgulamaktadır. Bu bağlamda aile, okul ve akran gruplarının, önemli bir rolü bulunmaktadır.
Kültürel bağlam: Çocuğun içinde yaşadığı kültür, yaşam boyu gelişimi etkileyen bir dizi değere, geleneklere, paylaşılan varsayımlara ve yaşam biçimlerine katkıda bulunmaktadır. Kültür, çocukların ebeveynleri ile olan ilişkilerinde, aldıkları eğitim türünde ve sağlanan çocuk bakımı türünde rol oynamaktadır.
Sosyoekonomik bağlam: Sosyal sınıf aynı zamanda çocuk gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Sosyoekonomik statü (genellikle SES olarak kısaltılır), kişilerin ne kadar eğitime sahip oldukları, ne kadar para kazandıkları, sahip oldukları iş ve nerede yaşadıkları gibi çeşitli faktörlere dayanmaktadır. Sosyoekonomik durumu yüksek hanelerde yetiştirilen çocuklar fırsatlara daha fazla erişme eğilimindeyken, sosyoekonomik durumu düşük evlerde yaşayanlar sağlık, kaliteli beslenme ve eğitim gibi şeylere daha az erişmektedir. Bu gibi faktörlerin çocuk psikolojisi üzerinde büyük etkisi olmaktadır.
Unutulmamalıdır ki, bu bağlamların üçü de sürekli etkileşim halindedir. Çocuk düşük sosyoekonomik statü nedeniyle daha az fırsata sahip olsa da, sosyal ilişkileri zenginleştirmek ve güçlü kültürel bağlar bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Çocuk psikolojisi, genetik yapının davranışlar üzerindeki etkilerinden, sosyal baskılara kadar çok geniş bir yelpaze içindekileri konuları kapsamaktadır. Çocuk psikolojisi çalışması için gerekli olan ana konular vardır ve bu ana konulardan bazıları aşağıdaki gibidir:
• Genetik
• Çevresel etkiler
• Doğum Öncesi Gelişim
• Sosyal Büyüme
• Kişisel Gelişim
• Dil
• Cinsiyet rolleri
• Bilişsel Gelişim
• Cinsel Gelişim
Çocuk Psikolojisi ve GelişimiÇocuk psikologları, çocukların belirli gelişim endişeleriyle başa çıkmalarına yardım konusunda uzmanlaşırlar veya daha genel bir yaklaşım izlerler. Her iki durumda da bu uzmanlar, çocukların olası sorunları aşmalarına ve sağlıklı sonuçlara yol açabilecek şekilde büyümelerine yardımcı olmak için çabalamaktadırlar. Örneğin, çocuk psikologları, hangi çocuk bakım ortamlarının ve uygulamalarının en iyi psikolojik sonuçlara yol açtığına bakar veya büyüme zihniyetlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çocuklarla birlikte çalışırlar.
Çocukları neyin zorladığının anlaşılması çok önemli bir iştir, bu nedenle çocuk psikolojisi çalışması hem geniş hem de derin kapsamlı bir konudur. Bu alanın nihai amacı, çocuklar olmalarına yardımcı olmak için bir araya gelerek etkileşime giren birçok etkiyi araştırmak ve bu bilgileri ebeveynlik, eğitim, çocuk bakımı, psikoterapi ve çocuklara yardım etmeye odaklanan diğer alanlarda geliştirmek için kullanmaktır. Çocukların nasıl büyüdüklerini, düşündüklerini ve davrandıklarını anlayabilmeleri sayesinde, ebeveynlerle ve çocuklarla çalışan profesyoneller çocuklarının bakımlarına yardımcı olmak için daha iyi hazırlanabilir.

Kaynakça:
psychologyschoolguide.net
medgroup.com

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku