Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Biberon Kullanımı ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgiler

0 183

Günümüzde, anneler tarafından biberon çürükleri olarak adlandırılan diş çürükleri oldukça sık rastlanan bir sorundur. Bu sorunu biberon oluşturmaz, ama sorun biberonla beslenen bebeklerde daha sık yaşanır.

Bebeklerde diş minelerinde lekeler ya da çabucak kırılan dişler gözlemleyebiliriniz. Diş üzerinde oluşan kahve leke oluşumları çürük belirtilerini göstermektedir. Bu küçük lekeler zamanla büyüyerek çocuğun dişinde çürük oluşumu yaratırlar. Bu diş çürüklerinin sebebi genelde biberon çürükleridir anne ve inek sütünde doğal yollardan içeriğinde şekerin etkisi vardır. Anne sütü ile emzirme gece yapılıyorsa Biberon Kullanımı ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgileraynı beslenme biberonla da yapılan bebeklerde süt ağız içinde birikerek mikropların minenin daha çabuk deforme olmasına sebep olarak çürüklere zemin hazırlamış olur. Uzmanlar süt dişleri çıkan çocukların gece beslenmemesi gerektiğini söylüyor. Bebeğin ağzı sık gece yatmadan önce temizlemelisiniz.

Bebeklerin ağızlarında biberonla uyumalarına izin verilmemelidir. Genelde anneler gece mama hazırlayarak biberonu bebeklerin ağızda bitmesini beklemeden uyuyorlar tabii ki bebekte biberonla birlikte uykuya dalıyor ve ağız içinde sürekli kalan süt dişleri şekerli atıklarla birlikte mikrop oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu sebepten önce beslenmesini yaptığınız bebeğinizin arkasından su içmesini sağlayın su içmeyecek kadar küçük ise bebeğin ağzını sadece kaynamış ılık pasuilue temizleyerek uykuya geçmesini sağlayın. Süt içine asla şeker, pekmez, bal ya da benzeri şekerli gıdalar eklemeyin. Biberon çürükleri ağrılı ve iltihaplı bir duruma yol açarken bu da bebekte beslenme ve uyku bozukluklarına neden olacaktır. Süt dişlerinde oluşacak bu çürükler iltihaplanma yapacağı için alttan gelecek olan kalıcı dişlerin bozuk çıkmasına neden olacaktır.

Bozuk diş yapısı ve çürüyerek düşen dişler çocukta ileriki yaşlara kadar süren konuşma bozuklukları oluşturabilir. Biberonla beslenmeyen bebeklerde de bu tür çürüklere rastlanmaktadır, bunun sebebi bebeğin tatlı ve şekerli gıdalara karşı savunmasız olmasıdır. Birçok anne tatlı yediğinde susan bebeğe sürekli şekerli gıdalar vermeyi tercih Biberon Kullanımı ve Diş Sağlığı Hakkında Bilgilerettiklerinden dolayı bu çürükler ortaya çıkmaktadır. Bebeklere daha çok özelliklede diş çıkaracağı ya da dişlerini koruyacağı havuç, elma tarzı gıdalar verilmelidir. Çocuklarda genelde 3 yaşına kadar diş macunu ile fırçalama önerilmez, sadece su ile fırçalayabilirsiniz. 3 yaşına giren çocuğun mutlaka diş fırçalama şeklini öğrenmesi şarttır ve sizlerde çocuğa örnek olarak bu alışkanlığını kazanmasını mutlaka sağlamalısınız.

Yazar: Enes Eker

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.