Bipolar (iki uçlu duygulanım) Bozukluk İçin Alternatif Tedaviler Nelerdir?

İki uçlu duygulanım bozukluğu olan bazı insanlar, alternatif tedavilerin kullanılması belirtilerin rahatlamasını sağladığını bildirmiştir. Bilimsel kanıt, depresyon tedavisinde birçok faydayı desteklemektedir. Ancak bipolar bozukluğun tedavisinde etkinlik daha fazla araştırma gerektirmektedir.

Alternatif tedavilere başlamadan önce daima doktora danışmak gerekmektedir. Takviyeler ve terapiler ilaçla etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Alternatif tedaviler geleneksel tedavilerin veya ilaçların yerini almamalıdır. Bazı insanlar, ikisini birlikte birleştirirken fayda hissettiklerini bildirmişlerdir.

Balık Yağı
Balık yağları ve balık, omega 3 yağ asitlerinin üç temel tipinden ikisinin ortak kaynağıdır. Bu yağ asitleri beyinde duygu durum bozukluklarıyla ilişkili olan kimyasal maddeleri etkileyebilir.

Bipolar bozukluk insanların balık ve balık yağı tükettiği ülkelerde daha az görülmektedir. Depresyonu olan insanların kanında daha düşük seviyelerde omega 3 yağ asitleri bulunur. Omega 3 yağ asitleri alımı bu eksikliğe yardımcı olabilir. Ve bazı faydaları şunlardır; sinirlilik ve saldırganlığı azaltmak, duygu durum kararlılığını sürdürmek, depresyon semptomlarını azaltmak, beyin fonksiyonunu iyileştirmek

Bu günlük miktara ulaşmaya yardımcı olması için balık yağı takviyeleri alınmalıdır. Bununla birlikte, balık yağı takviyelerinin yan etkileri de olabilir. Bunlar; mide bulantısı, mide yanması, karın ağrısı, şişkinlik, kusma, ishal.

2. Altın Kökü
Altın kök, hafif ile orta şiddette depresyon tedavisine yardımcı olmaktadır. Altın kök hafif uyarıcıdır ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Diğer yan etkiler halüsinasyon ve mide bulantısı içermektedir.

Özellikle meme kanseri geçmişi olanlar, Altın kökü almadan önce doktora danışmak durumundadırlar. Bu bitki östrojen seviyelerine bağlanır ve meme kanseri riskini artırabilir.

3. Adenosylmethionine
Yapılan bir incelemenin sonuçlarına göre vücutta doğal olarak bulunan bir maddenin adenosilmetionin’in ek formunun depresyon için yararlı olabileceğini göstermektedir. Bu amino asit takviyesi bipolar bozukluk için de etkili olmaktadır.

Bu takviyelerin bazı dozajları, manik olayların tetiklenmesi gibi ciddi yan etkilere neden olmaktadır.

4. Antioksidan
Antioksidan alımı aşırı stresin azaltılmasına yardımcı olmaktadır. Ek olarak, bipolar bozukluğu olan kişilerin kontrollü bir çalışmasında geleneksel bipolar ilaç tedavisine günde 2 gram antioksidan eklenmesi ile depresyon ve yaşam kalitesinde belirgin düzelme sağlandığı görülmüştür.

5. Kolin
Bu suda çözünür vitamin, hızlı atak bipolar bozukluğu olan insanlarda kriz belirtileri için etkili olmaktadır. Hızlı atak bipolar bozukluğu olan ve günde 2,000 ile 7,000 miligram kolin alan kişinin sonuçları iyileştirilmiş belirtilere işaret etmiştir.

6. İnositol
Inositol, depresyona yardımcı olabilecek sentetik bir vitamindir.

7. Sarı Kantaron
Depresyon için Sarı kantaron kullanımını değerlendiren çalışmaların sonuçları karışıktır. Kullanılan Sarı kantaronun sonuçlarının çalışmalar arasında aynı olmadığı görülmektedir. Fakat genel yönde iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

8. Yatıştırıcı teknikler
Stres bipolar bozukluğunu arttırmaktadır. Birkaç alternatif tedavi anksiyete ve stres azaltmayı amaçlamaktadır. Bu tedaviler şunlardır; Masaj terapisi, yoga, akupunktur, meditasyon.

Yatıştırıcı teknikler bipolar bozukluğunu tedavi etmemektedir. Ancak semptomları yönetmeye ve tedavi planının bir parçası olmasına yardımcı olabilmektedir.

9. Kişilerarası ve sosyal ritim terapisi
Düzensiz yaşam ve uyku yoksunluğu, bipolar semptomlarını kötüleştirebilir. İki kutuplu bozukluğu olan insanlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Düzenli bir rutini korumak, iyi uyku alışkanlıklarını benimsemek, rutini kesen problemleri nasıl çözüleceğini öğretmek gibi amaçlar taşımaktadır.

10. Yaşam tarzı değişiklikleri
Yaşam tarzı değişiklikleri bipolar bozukluğu tedavi etmeyecektir, ancak bazı değişiklikler tedaviyi geliştirebilir ve ruh halini dengelemeye yardımcı olabilir. Bu değişiklikler, düzenli egzersiz, yeterli uyku, sağlıklı yiyecekler

Araştırmalar alternatif tedavilerin geleneksel tedavilerle kullanıldığında bipolar bozukluk için faydalı olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu tedaviler hakkında çok az araştırma yapılmıştır. Alternatif tedaviler, mevcut bipolar bozukluk tedavihi veya ilacı değiştirmemelidir.

Alternatif bir tedaviye başlamadan önce daima doktorlara danışılmalıdır.

Yazar: Osman Uçar

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar