Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu

0 1.261

Dünyanın En Güzel 10 KuşuEtrafınızdaki uçan kuşları izlemek ve cıvıltılarını dinlemek stresinizi azaltıp sizi rahatlatabilir mi? Elbette bu sorunun cevabı evet olacaktır. Güzel bir manzara eşliğinde harika renkleriyle etrafınızda uçuşan kuşları izlemek, seslerini dinlemek elbette sizi rahatlatacaktır. Bu yazıda, görünüşleri ve özellikleri ile kendilerine hayran bırakan dünyadaki en güzel 10 kuşu bulabileceksiniz.

10. Deniz Papağanı (Atlantik Puffin)

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu

Atlantik Puffin, bir animasyon filminden çıkmış bir karakterin gerçeğe bürünmüş hali gibidir. Atlantik Okyanusu’na özgü olan kuş, kalamar ve diğer deniz canlıları ile beslenmektedir. Atlantik Puffinleri, komik görünüşlerine rağmen dünyanın dört bir yanından oldukça sevilmektedir. Ayrıca, gagası, turuncu ve beyaz renk şeritleri içeren rengiyle diğerlerine göre oldukça benzersizdir. Kuşun tüm uzunluğu yaklaşık 30 cm’dir ve başı parlak siyah bir kütle ile taçlandırılmış gibi gözükmektedir. Karada yaşamasalar da, nesli tükenmekte olan bir türdür. Çoğunlukla hayatının tamamını denizde geçirir ve sadece yetiştirme dönemlerinde kıyı şeridinde görülür.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu9. Mavi Alakarga (Blue Jay)

Mavi Alakarga ismiyle, doğası gereği harika bir yaratılışı olan ve büyük oranda Kuzey Amerika’da bulunan bir kuştur. Kuşun gövdesinin baş ve alt sırt kısmı, güzellik açısından en çok vurgulanan mavi özellikler ile kaplanmıştır. Boynunun etrafında siyah renk bulunan U şeklinde bir yaka, karlı ortamlarda kontrast oluşturarak kuşun görünüşünü vurgular. Ayrıca, Mavi Alakarga, fıstığı, meyveleri ve küçük omurgalıları büyük oranda beslenmenin bir parçası olarak yemektedir. Ürettiği gürültü nedeniyle “Jaybird” olarak da tanınır. Yaklaşık 30 cm uzunluğundaki küçük kuş, harika görüntüsü ile insanları kendilerine hayran bırakmaktadır.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu8. Raket Kuyruklu Sinekkuşu (Booted Racket-tail Humming Bird)

Raket Kuyruklu Sinekkuşu, sinekkuşları ailesinin en güzel örneğidir. Adından da anlaşılacağı gibi, kuş, raket gibi vücudundan çıkıntı yapmış bir kuyruğa sahiptir. Temelde, kuş, canlı mavi raket kuyruklarıyla yeşil renktedir ve bu da görünüşü ile onu özel bir hale getirir. Ayrıca, Raket Kuyruklu Sinekkuşu, Kolombiya’da ve Venezuela’dan Bolivya’ya kadar görülebilir. Üstelik yüksek enerjili nektar ile güçlendirilmiş en tatlı çiçekleri aramaya eğilimlidirler. Bu çiçeklerden beslenen sinekkuşu görünümünü yakalamak onların ömür boyu halleridirler.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu7. Leylek Gagalı Yalıçapkını Kuşu (Stork-billed Kingfisher)

Yalıçapkını kuşları ailesi her zaman dünyanın dört bir yanından çok sevilir ve en çok beğenileni Leylek Gagalı Yalıçapkını kuşudur. Kuş, tropikal kıtalar ve Güneydoğu Asya’da bulunur. Kuşun uzunluğu 35 cm’dir ve oldukça büyüktür. Etkileyici bir mavi kanattan ve kırmızımsı-pembe gagadan oluşur. Irmaklar, göller ve sahillerin yakınında, bu kuşlar, balık, yengeç ve kemirgenle ile avlanır. Buna ek olarak, kuşun, Batı Bengal, Hindistan’dan “Chandannagar” olarak bilinen bir yerden geldiği bilinmektedir.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu6. Kırmızı Gagalı Tukan (Keel-billed Toucan)

Kırmızı Gagalı Tukan, 20 cm uzunluğundaki olağanüstü gagasıyla insanları etkilemektedir. Kuşun başı ile harika görünümlü gagasının yeşil, mor, mavi ve turuncu çarpıcı renk kombinasyonu olağanüstü bir güzellik kazanmasına yardımcı olur. Vücut temel olarak siyahtır, ön kısmı baştan saf sarı kaplamayla örtülüdür. Gagası dahil olmak üzere yaklaşık 55 cm’lik bir uzunluğa sahip kuş, 380 ila 500 gram arasında ağırlığa sahiptir. Öncelikle Güney Meksika’nın Venezuela ve Kolombiya bölgelerinde bulunmuştur. Çok yavaş bir hızda yolculuk eğilimi gösterirler ve 6.200 fit yüksekliğe kadar uçabilirler. Birçok insanın gagasından dolayı av hedefi olması ile neslinin tükenmesi tehlikesi ile karşı karşıyadırlar.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu5. Yeşil Başlı Tanager (Green Headed Tanager)

Yeşil Başlı Tanager, sadece güzel yeşil başını izleyerek muhteşem olduğuna karar verilebilecek bir kuştur. Yaklaşık 13.5 santimetre uzunluğunda küçük bir kuştur. Öncelikle Brezilya’nın güney doğusundaki Altantik ormanında bulunan kuş, yeşilliklerle iyi uyum sağlar. Beslenmelerinin bir parçası olarak normalde meyve ve böcek yemeye meyillidirler. Kuş, minik boyutta canlı olduğundan, dünyadaki birçok kişi tarafından oldukça sevilir.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu4. Flamingo

Flamingo, Antartika haricinde ülkenin hemen hemen tüm bölgelerinde bulunan göze çarpan turuncu bir güzelliğe sahiptir. Ayrıca, “Flamingo” ismi Portekizce veya İspanyolca “Flame-Colored” i simgeleyen “Flamengo” kelimesinden türetilmiştir. Flamingo’nun vücudundaki alev gibi olan renklilik, onlara gruplarda çarpıcı bir görünüm kazandırır. Flamingo uzun mesafelerde uçar ve saatte 56 kilometreyi aşan bir hızda kendilerini taşıyabilir. Buna ek olarak, suda yürüyen kuşlar olarak kabul edilirler. Üstelik, inanılmaz kan görünümlü tüyleri, karotenoid pigmentleri içeren beslenme koşullarından kaynaklanmaktadır.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu3. Tavus Kuşu (Peacock)

Tavus kuşu, kuş güzellikleri göz önüne alındığında daima başı çeken harika bir kuştur. Tavus Kuşu, kökeni Hindistan olan bir kuştur. Tavus Kuşu’nun alt sırt kısmı, dişileri çekmek için geliştirdiği güzel bir yanardöner renklendirmeden oluşur. Dişiler, yırtıcıları tehlikelerden uzaklaştırmak için bu sarkık renkleri kullanıyor gibi görünmektedir. Hindistan Tavus Kuşu türlerinde “Hindistan Tavus Kuşu”, “Kongo Tavus Kuşu” ve “Yeşil Tavus Kuşu” olmak üzere üç tür bulunmaktadır. Erkekler ses tellerini ayarlama eğilimindedir ve dişi olanları çekmek için başlıca bu özelliklerinden faydalanarak çekici sesler üretirler. Yer değiştirme esnasında tüylerini açarak, “ocelli” olarak bilinen yapı göz benzeri lekelerini ortaya çıkararak muhteşem bir görünüme kavuşurlar.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu

Altuni Sülün, başında fantastik altın eğrili ibik benzeri canlı ve kırmızımsı turuncu bir boyundan oluşur. Büyük oranda batı Çin’in yoğun ormanlarında bulunur. Kuş yaklaşık 90 – 105 cm boyutlarında büyür ve kuyruk uzunluğu kuşun büyüklüğünün üçte ikisi kadardır. Ayrıca, “Altuni Sülün” adı eski Yunanca “Khrusolophos” sözcüğünden türetilmiştir; “Boyalı” anlamına gelir. Altuni Sülün’ün görünüşü, sanki renkli yağlı boyalar ile boyanmış bir resim gibidir. Altuni Sülün boynu, çiftleşme sırasında güzelliğini sergilemek için portakal kabuğuyla renklendirilmiştir.

Dünyanın En Güzel 10 Kuşu1. Kırmızı Macaw Papağanı (Scarlet Macaw)

Kırmızı Macaw Papağanı, vücudunda bulunan belirgin renk kombinasyonu nedeni ile en güzel 10 listesinin en başında bulunmaktadır. Papağanlar kategorisinde bulunan kuş, çoğunlukla Güney Amerika’da nemli ve daima yeşil ormanlarda yaşar. Kuşlar, Coiba adalarından başka bölgelerde görülmeyecek kadar azmış gibi görünmektedir. Kırmızı Macaw Papağanı, kırmızı, sarı ve mavi renk kombinasyonu ile vücut üzerinde benzersiz bir güzellik sergiler. Dahası, gerçek insanlar gibi sesler çıkarabilen dünyanın en akıllı kuşları olarak bilinir. Sonunda, yaklaşık 90 cm’lik bir ortalama uzunluğu olan kuş, 35 mil/saat’ten daha yüksek hızlara ulaşabilir. Buna ek olarak, bu kuş türünün yaşam uzunluğunun 75 yıla kadar olması bu kuşu ayrıca benzersiz kılmaktadır.

Kaynakça:
http://listamaze.com/10-beautiful-birds-around-world/

Yazar: Bekir Afşar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku