Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Afrika Ülkesi: Mali

0 313

Bir Afrika Ülkesi: MaliMali ya da resmi olarak ifade edildiği şekliyle Mali Cumhuriyeti; Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke, Afrika’nın batı hattında konumlanmış ve de uluslararası sularla bağlantısı var olmayan bir devlet olarak karşımıza çıkar. Afrika kıtası sınırları dahilinde çok sayıda devleti bir arada barındırır. Öyle ki, bu coğrafya kıtasal bazda ele alınırsa, dünyanın en fazla sayıda ülkesini barındıran kara parçası olarak kabul edilir. Batı Afrika olarak lanse edilen bölgede yer alan bu ülke, tıpkı diğer Afrika ülkeleri gibi çok uzun yıllar boyunca Avrupalı devletlerce sömürgeleştirilmiş ve de gerek doğal kaynakları gerekse de insan gücünden istifade edilmiştir.

Mali, dünyanın en büyük çölü olarak da kabul edilen Sahra Çölü’nün büyük bir kısmının yer aldığı bir ülkedir. Mali kendi içinde 8 farklı bölgeye ayrılır ve bu bölgelerin büyük bir kısmı da neredeyse Sahra Çölü’nün bir parçasıdır. Afrika kıtasında yer olan çok sayıda ülke içinde Mali, yüzölçümü nazara alınırsa, ilk 8 içinde kendisine yer bulur. Bu anlamda kıtanın büyük ülkelerinden olan Mali, nüfusu ile de dikkat çekicidir. Ülke, kendisine komşu olan Senegal ve Nijer’le çok yoğun bir etkileşim içindedir. Bölgede her ne kadar Sahra Çölü bulunsa da bunun haricinde ülkeyi de besleyen Nijer ve Senegal nehirleri de son derece besleyici bir figür haline gelmiştir.

Bir Afrika Ülkesi: MaliMali, sınırları dahilinde çok sayıda şehri barındırır. Ancak bu şehirlerin birçoğu insan yaşamı ele alınırsa, pek de uygun kabul edilmez. Bu anlamda öne çıkan aslında tek bir şehir var desek abartmış olmayız. Bu şehir, ülkenin en büyük kenti olan Bamako’dur. Bamako ülke için siyasi bir merkez olmasının yanında aynı zamanda da iktisadi olarak ülkenin can damarını oluşturur. Bu şehir, Mali’nin başkenti olup, nüfus bağlamında da en kalabalık şehridir. Mali, dünyanın en fakir ülkelerinin başında gelir. Öyle ki, bu ülke Afrika’nın bile en fakir ülkelerindendir. Hal böyle olunca, ülkede yaşanan yoksulluk aslında tüm dünyaca mercek altına alınmıştır. Mali, sahip olduğu nüfusu da nazara alırsak, Müslüman bir ülke olarak kabul edilir.

Bir Afrika Ülkesi: MaliNüfusunun %90 oranında Müslüman olduğu bu ülke, çok uzun yıllar boyunca Avrupa’nın önde gelen ülkeleri arasında bulunan Fransa tarafından kolonileştirilmiştir. Uzun yıllar süren Fransız hakimiyeti sonrasında nihayetinde 20 Haziran 1960 tarihiyle beraber bağımsızlığı elde etmiştir. 22 Eylül 1960’ta resmi olarak Mali Cumhuriyeti olarak tescillenen ve de uluslararası anlamda tanınan ülke, her ne kadar bağımsızlığı elde etse de ekonomik anlamda bir türlü toparlanamamış ve de dünyanın en fakir ülkeleri arasında kendisine yer bulmuştur. Son iktisadi veriler ele alınırsa, ülkede kişi başına düşen milli gelir, 875 Amerikan doları civarındadır ki, bu da ülkenin nasıl zor bir durumda olduğuna işaret eder.

Bir Afrika Ülkesi: MaliNüfusu 18 milyon civarında olan Mali, topraklarında su bulunmaması nedeniyle de oldukça yoğun bir şekilde su sıkıntısı yaşar. Ülkeye ulaşımı ele alırsak, bu oldukça zor gibi görünebilir çünkü doğrudan aktarması bir şekilde ulaşım pek de mümkün görünmez. Yine de son olarak güncellenmiş olan Türkiye çıkışlı havayolu seferlerini takip ediniz. Ortalama seyahat süresi 6 ila 10 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.