Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Benin Nasıl Bir Ülkedir?

0 988

Benin Nasıl Bir Ülkedir?Benin

dünyanın en yaşlı kıtalarından biri olarak kabul edilen ve de aynı zamanda modern insanın hayatına başladığı coğrafya olan Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir.Bu ülke, Afrika’nın batısında konumlanmış ve de tıpkı diğer ülkeler gibi, Avrupalı emperyalistler

tarafından sömürülmüştür. Bu sömürülme faaliyetinin izleri halen de çok açık bir şekilde görülebilmektedir. Her ne kadar günümüzde Benin olarak bilinse de bu ülke aslında çok daha önceleri, Benin olmaktan ziyade Dahomey olarak adlandırılıyordu. Bir anlamda kaderini değiştirmek isteyen ülke, buna öncelikle doğal olarak isim değişikliğiyle başlamıştır.

Batı Afrika coğrafyasında yer alan bu ülke, batıda Togo, doğuda Nijerya, kuzeyde Burkina Faso ve Nijer ile komşu konumundadır. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olması ile bilinen Benin, güney hattında yer alan sahil bölgesi ”Bight of Benin”de nüfusunun büyük bir kısmını barındırır. Bu yer aslında Benin’in en önemli yerleşim yeridir.

Benin Nasıl Bir Ülkedir?Atlantik Okyanusu kuşağında yer alan Benin, kuzey hattı ele alınırsa, bu anlamda tropikal iklimin yaşandığı en uç yer olarak karşımıza çıkar. Bugün Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bölge yer alan diğer Kuzey Amerika kıtası ülkeleri de dahil bunları düzenli olarak her sene sarsan doğal afet kıvamındaki kasırgalar aslında ilk olarak Benin açıklarında yaşanan sıcak hava dalgasıyla filizlenir. Alize rüzgarlarıyla batıya doğru giderken de doğal olarak alçak basınca maruz kalır ve de günümüzde yaşanan devasa kasırgalar vücut bulur.

Benin Nasıl Bir Ülkedir?Dediğimiz gibi Atlantik Okyanusu ile sıkı bir etkileşim halinde olan Benin, Gine Körfezi’yle de bağlantılıdır. Başkenti Porto-Novo olan ülke, adeta bura üzerine kuruludur ve de bu kent, bir anlamda ülkenin de önüne geçmiştir. Her ne kadar ülkenin başkenti Porto-Novo olsa da, buna rağmen siyasi merkez, Cotonou’dur. Bu dünyada eşine az rastlanılır durumlar arasında kabul edilir. Çok uzun yıllar boyunca Fransa tarafından adeta hunharca sömürülen Benin, şu an bağımsız olsa da, Fransız etkileri halen çok yoğun bir şekilde görülür. Ülkede konuşulan resmi dil Fransızcadır ve de herkes bunu doğal olarak anadili kabul etmiştir. Çok uzun yıllar boyunca Fransızlara köle olan bu devlet, resmi olarak 1 Ağustos 1960 tarihinde Fransa’dan bağımsızlığını kazanmış ve o gün bugündür kendi ayakları üzerinde durmaya gayret gösterir. Günümüzde nüfusu 11 milyon seviyelerinde olan Benin, iktisadi açıdan ise, ciddi anlamda bir dar boğazdadır. Ülkede yaşayanların refah seviyesi dünya ortalamasının çok altındadır. Başka bir ifadeyle kişi başına düşen yıllık geliri, 800 Amerikan doları seviyelerinde olan Benin, son derece fakir kabul edilen Afrika ülkelerinin başında gelir.

Benin Nasıl Bir Ülkedir?Benin’e ulaşım konusu ele alırsa, bu durumda eğer çıkış ülkeniz Türkiye ise, aktarması olarak bölgeye ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Bu anlamda aktarma yaparak ulaşmak bir tercih değil zorunluluktur. Ortalama seyahat süresi ele alınırsa, 6 ila 20 saat arasında değişen bir skala mevcuttur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku