Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir?

0 571

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir?Türkiye Cumhuriyeti makamlarında düzenlenmiş olan çipli ehliyetler öncesinde Türklerin hemen hepsi, Türkiye dışında bir ülkeye turist statüsü altında seyahat ederken, uluslararası geçerliliği olması sebebiyle ”T.C. Uluslararası Sürücü Belgesi” müracaatı yapalardı. Ancak 1 Ocak 2016 tarihiyle beraber Türkiye makamları artık Avrupa Birliği standartlarında kabul edilen çipli ehliyetleri düzenlemeye ve de dağıtmaya başlamıştır. Bu sayede artık Türkiye’den yurt dışına tatile giden vatandaşlar ek olarak uluslararası ehliyet başvurusunda bulunmak zorunda kalmamaktadırlar. Bu da gerek maddi gerek de zamandan tasarruf anlamında gelmesi sebebiyle son derece pozitif karşılanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenen yeni çipli ehliyetler her ne kadar uluslararası ehliyet taşınmasını bertaraf etse de kimi ülkelerde ki, bunlar genellikle Türkiye’nin siyasi anlamda sıkıntılı olduğu ülkelerdir, yeterli kabul edilmez. Bu da Türklerin her ne kadar çipli ehliyeti olsa da, yine de uluslararası ehliyet başvurusu yapmasını zorunlu kılar. Uluslararası ehliyet taşınması halen dahi, yetkili makamlarca tavsiye edilen bir uygulamadır. Çünkü söz konusu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi ülkeler içinde görev alan memurlar arasında dahi farklı uygulamalara neden olabilir.

T.C. Uluslararası Sürücü Belgesi’ne başvurabilmek için öncelikle, başvuracağınız ülkece düzenlenmiş bir ehliyete sahip olmanız gerekir. Başka bir ifadeyle eğer Almanya‘da ikamet ediyor ya da vatandaş iseniz ve de ehliyetiniz Almanya tarafından düzenlendiyse bu durumda sizin uluslararası ehliyetinizi ancak Almanya’dan temin edebilirsiniz. Başka bir ülkede temin etmeniz mümkün değildir.

Uluslararası Sürücü Belgesi Nedir?Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye’de ikamet ediyor ve Türkiye makamlarınca düzenlenmiş bir ehliyete sahipseniz, bu durumda T.C. Uluslararası Sürücü Belgesi’ne başvurabilirsiniz. Uluslararası Sürücü Belgesi taşımanız durumunda Türkiye’nin de taraf olduğu anlaşma uyarınca yaklaşık 90 ülkede araç kullanırken herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu da size çok büyük bir imtiyaz tanındığı anlamına gelir. Burada Uluslararası Ehliyetin geçerli olabilmesi ya da öyle değerlendirilebilmesi için, ilk önce kesinlikle kullandığınız ülkede vize kurallarını ihlal etmemiş olmanız gerekir. Bu son derece önemli bir kuraldır ve de ehliyetinizin geçerliliğini doğrudan etkiler. Avrupa Birliği ya da Kuzey Amerika ülkelerine seyahat ediyorsanız bu durumda yanınızda hem çipi hem de uluslararası ehliyetinizi bulundurmanızda fayda var.

Uluslararası sürücü belgesi başvuruları www.turing.org.tr adresinden yapılabilir. Başvuru öncesinde iki adet vesikalık fotoğraf ve sürücü belgesinin aslı ile Turing’e ulaşmanız gerekir. Eğer ilk kez alacaksanız bu durumda 486 lira ödemeniz gerekir. Bunun dışında eğer yenileme yapacaksanız 270 lira ödemeniz yeterli olacaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku