Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Afrika Ülkesi: Zambiya

0 211

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya,

Afrika kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ülke kıtanın en köklü ülkeleri arasında yer alsa da ciddi anlamda sorunları vardır ve de bunları yüzyıllardır aşabilmiş değildir. Neredeyse her Afrika ülkesi gibi Zambiya da, Avrupalı devletlerce keşfedilmiş olup, iştahlarını açmış ve de sömürülmüştür. Afrika ülkelerinin bu kötü bir kaderi olsa da, uzun yıllar süren hegemonya geçtiğimiz yüzyılda son bulmuş ve birçok Afrika ülkesi gibi Zambiya da bağımsız bir devlet haline gelmiştir. Günümüzde hukuki statüsü itibariyle her ne kadar bağımsız devlet olsalar da bu devletlerin yer altı ve de insan kaynakları sömürüldüğünden halen toparlanmakta çok ciddi bir bunalım içindelerdir. Çünkü bilindiği gibi dünyanın en fakir ve de açlıkla mücadele eden kıtası halen Afrika’dır. Ancak Afrika sahip olduğu zenginliklere rağmen bir türlü refaha nail olamamaktadır. Zambiya, coğrafi olarak Afrika’nın en şansız ülkelerinden kabul edilir. Çünkü ülke, bulunduğu lokasyon itibariyle ”landlocked” ya da başka bir ifadeyle diğer bölge ülkeleri tarafından kuşatılmıştır. Bu ”kuşatılma” coğrafi olarak sınırları ifade etmek için kullanılır. Söz konusu ülke, Afrika’nın güney hattında yer alır ve de 8 ülkeyle karasınırı bulunur. Zambiya’yı haritada incelersek ülkenin kuzeyde Demokratik Kongo Cumhuriyeti, kuzeydoğuda Tanzanya doğuda Malawi, güneyde Mozambik, Zimbabwe, Botswana ve Namibya, batıda ise Angola ile komşu olduğunu görürüz.

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya, Afrika’nın önde gelen ülkelerindendir. Bir Güney Afrika kadar şöhretli olmasa da yine de ülke önemli kabul edilen devletler arasında sayılır. Ülkeye başkentlik yapan şehrin adı Lusaka’dır. Bu şehir ülkenin orta-güney hattında yer alır ve de en önemli yerleşim merkezi olarak kabul edilir. Lusaka şehri dışında ayrıca, Kabwe, Livingstone, Mongu, Salwezi, Mansa gibi önemli kentleri de bulunan Zambiya, uzun yıllar boyunca Büyük Britanya olarak da nam salan Britanya İmparatorluğu tarafından idare edilmiştir. Bu idare ediliş süreci aslında tam bir sömürgecilik süreci haline gelmiştir. Ülkede resmi olarak kabul edilmiş dil İngilizcedir. Ama bunlar haricinde ayrıca çok sayıda resmi statü altında konuşulan yerel diller de mevcuttur. Bu da ülkenin çok farklı kültürleri de bir arada barındırdığı anlamına gelir. Birleşik Krallık’ça açık bir şekilde istila edilen ve de sömürülen bu topraklar uzun yıllar sonra bağımsızlığına çok zor bir şekilde kavuşmuştur. Birleşik Krallık’ın bir parçası olduğu dönemde çeşitli bölgelere ayrılmış olan Zambiya, zamanla bağımsızlık elde etmiş ve de nihayetinde resmi olarak Ekim 24, 1964’te bağımsızlığını elde ederek Zambiya Cumhuriyeti adını almıştır. Afrika’nın en fakir ülkelerinden olan Zambiya, gerçek manada yoksullukla mücadele eder. Zambiya’nın sınırları dahilinde yaşayan insan sayısı 17 milyon civarındadır. Bunların neredeyse tamamına yakın bir kısmı çok zor şartlar altında yaşamlarını sürdürür. Yine de kıtanın önemli topraklarına sahip olması sebebiyle Zambiya, ilerleyen yıllarda gelişim gösterebilecek gözüyle bakılır.

Bir Afrika Ülkesi: ZambiyaZambiya‘ya ulaşımı meselesini ele alırsak, kesinlikle aktarmalı olarak seyahat etmeniz gerekir bu anlamda bölgeye ulaşmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu Türk Hava Yolları’nı tercih etmiş ise, Tanzanya üzerinden aktarma yapar. Ortalama seyahat süresi 9 ila 10 saat arasında değişir. Seyahatiniz öncesinde kesinlikle güncellenmiş olan vize uygulamalarını takip ediniz. Bu seyahatiniz öncesinde yapmanız gereken en önemli iştir. Çünkü Zambiya, istikrarsız bir devlet yönetimine sahip olduğundan vize politikaları da istikrarsızlaşmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.