Yurtdışı Dil Kursları Hakkında Önemli Bilgiler

Birleşik Krallık ya da başka bir ifadeyle Britanya; tarih boyunca ”Üzerinde güneş batmayan imparatorluk” olarak anılmıştır. Bunun nedeni, ülkenin dünyanın neredeyse her noktasında irili ufaklı topraklara sahip olmasıydı. Günümüz dünyasında bu durum her ne kadar değişse de, İngiltere’nin bir parçası olduğu Birleşik Krallık’ın dünya üzerinde bıraktığı çok belirgin bir şekilde görülmektedir. Özellikle de teknolojinin gelişmesi Birleşik Krallık’ın yaptığı etkinin de zaman içersinde yayılmasına yardımcı olmuştur. Günümüz internet dünyasında kullanılan dilin yüzde 80’lik bir kısmının İngilizce olduğu saptanmış ve de ilerleyen yıllarda bu yüzdenin daha büyüyeceği vurgulanmıştır. Geriye kalan yüzde 20’lik kısmın yarısına yakını da İngilizce ile etkileşim geçirmiş kelimelere sahip dilleri kapsar. Küreselleşen dünya İngilizcenin de bir küresel dil olmasına yardımcı olmuştur. Dünyada anadili İngilizce olmayan insanların yüzde 60’i İngilizce dilini B1 seviyesinde konuşabilmektedir. Bu dilin ne denli yayılmacı bir hal ile dünyayı ele geçirdiğini açıkça orta koymaktadır. Yurdumuz Türkiye’de de tıpkı diğer ülkeler için de geçerli olduğu gibi, İngilizce öğrenmek ister isteme zorunluluk haline gelmiştir. Dilin bu denli yaygın olmasına karşın, Türkiye’de lise seviyesinde İngilizce eğitimi çok zayıftır. Sadece belli başlı devlet okulları ile önde gelen kolejlerde düzgün kabul edilebilecek bir seviyede İngilizce eğitimi verilmektedir.

Bunu yüzdeye vurduğumuzda üniversite eğitimi almış kişilerin sadece yüzde 18’i B2 seviyesi düzeyinde İngilizce konuşabilmektedir. C seviyesinde İngilizce konuşabilenlerin sayısı ise sadece yüzde 6’lar civarındadır. Görüldüğü ülkemizde İngilizce son derece göz ardı edilen bir eğitim sorunu haline gelmiştir. Oysa Almanya, Hollanda, Danimarka, Norveç ve İsveç gibi ülkelerde C seviyesinde İngilizce üniversite bazında yüzde 99’lar civarındadır ki, bu ikincil dil yetkinliği anlamına gelir. Ülkemizde yeteri kadar eğitim alamayan gençlerimiz ise, yurtdışı eğitim programlarına yönelmektedir. Bu sayede İngilizcelerini geliştirmeyi hedefleyen yerli öğrenciler, binlerce dövizi de yabancı ülkelerde bırakmaktadır. Başta üniversite mezunu ya da öğrencisi olan gençler, başta Birleşik Krallık ya da başka bir ifadeyle İngiltere olmak üzere, Amerika Birleşik Devletler, Malta, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere dil öğrenmeye gitmektedir. Bu ülkeler arasında en çok tercih edilen İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’dir. Malta da ekonomik olması sebebiyle son 10 yılda Türklerin rağbet ettiği bir diğer ülkedir. İngilizce eğitim kursları ağırlıklı olarak 10 hafta kadar sürmektedir. Bu süre çerçevesinde eğitim alan gençler, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurs için 8 bin dolar kadar bir ücret öderler. Birleşik Krallık da 6 bin sterlin kadar bir ücrete tabidir. Malta nispeten daha ucuzdur. Avustralya ve Kanada ise 10 bin dolar civarındadır.

Bu yüzden dil eğitimi almak isteniyorsa bu konuda ciddi bir planlama yapılması gerekir. Aksi halde ekonomik ve de sosyal anlamda önemli sorunlar yaşanabilir. Dil eğitimi veren ülke içi kurumlar da vardır. Ancak bunlar nedense biraz kötü şöhretli olmaları sebebiyle, ekonomik durumu iyi olan öğrencilerce tercih edilmezler. Eğer İngilizce seviyeniz en azından B1 seviyesinde ise, bu durumda yurtdışında eğitim almanız seviyenizin gelişmesinde faydalı olacaktır. Ancak daha düşük bir seviyede iseniz öncelikle yurtiçinde bir eğitim kurumundan istifade etmeniz size ekonomik açıdan fayda sağlar. Yabancı dil öğrenmek aslında yaş ilerledikçe daha da güçleşen bir meseledir. O yüzden en iyi öğrenilebilecek yaş ilkokuldur. Bu dönemde ailenin yapacağı bir planlama ilerleyen yıllarda size çok büyük bir avantaj sağlar. Kurs için gidilmesi halinde size çeşitli alternatifler sunulur. Bunlar arasında eğitim vizesi ya da turistik vize de bulunur. Eğitim vizeleri turistik vizelere nazaran daha uzun sürelidir ve de size part-time çalışma hakkı da sunar.

Kaynakça:
https://www.gkredu.com/haberler/yurtdisinda-dil-okulu-secerken-nelere-dikkat-etmeli

Yazar:Emir Karasu

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar