Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Las Vegas’a Ulaşım: McCarran Havalimanı

0 356

Las Vegas'a Ulaşım: McCarran HavalimanıLas Vegas Uluslararası Havalimanı

ya da resmi adıyla, Las Vegas ”McCarran” Uluslararası Havalimanı, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletleri arasında sayılan Nevada’da bulunan uluslararası uçuş trafiğine açık bir hava meydanıdır. Bu hava meydanı, Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde yer alır. Las Vegas şehri, gerek bölge gerekse de Amerika Birleşik Devletleri için son derece önemli kabul edilir. Bunun nedeni bu şehrin bir ‘eğlence’ şehri olarak kabul ediliyor olmasıdır. Şans oyunlarının dünya üzerindeki en büyük merkezi olarak kabul edilen bu ”ışıklar şehri”, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu turistlerin birçoğu yerli, bir kısmı da uluslararası ziyaretçilerden oluşur. Son derece büyük bir hava meydanı olan Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı, bu şehre çok büyük bir hizmet sunar. Eyaletin her anlamda Amerika Birleşik Devletleri ve de dünyaya açılan ön önemli kapıları arasında yer alan Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı, bu sayede şehrin ve de ülkenin havayolu trafiğine ciddi bir katkı sağlar. Nevada’nın Las Vegas Vadisi’nde yer alan bu hava meydanı, adeta çölün üzerine kurulmuştur. Her ne kadar çölün üzeri olarak lanse etsek de zaten Las Vegas şehrinin kendisi bir çöl üzerine kuruludur. Bu da son derece enteresan bir görüntüye sebebiyet vermektedir.

Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı, Las Vegas’ın şehir merkezinde yer almasa da buraya oldukça yakın bir uzaklıkta bulunur. Tam olarak Las Vegas’ın Paradise ilçesinde yer alan bu şehir, Las Vegas şehir merkezine 8km’lik bir mesafede bulunur. Amerika’da yer alan neredeyse tüm uluslararası hava meydanları gibi bu hava meydanı da devletin sahibi olduğu önde gelen tesislerin başını çeker. Las Vegas McCarran Uluslararası Havalimanı’nın adında yer alan ”McCarran” ifadesi, bir dönem Las Vegas’tan Demokratik Parti adına seçilen Birleşik Devletler Senatör’ü Pat McCarran anısına verilmiştir. Söz konusu senatör Las Vegas’ta hava endüstrisine çok ciddi bir katkı sunmuştur. Bu da ismin verilmesi için yeterli bir çaba olarak görülmüştür.

Las Vegas'a Ulaşım: McCarran HavalimanıAmerika Birleşik Devletleri‘nin batısında yer alan bu uluslararası hava meydanı 4 adet piste sahiptir. Bu pistler sırasıyla 1L/19R, 1R/19L, 8L/26R, 8R/26L olarak karakterize edilmiştir. Söz konusu hava meydanında uluslararası uçuşlarda sıklıkla kullanılan ve de uzun menzilli ticari uçaklar arasında yer alan Boeing 747 ve de Airbus A380 gibi uçakların inişine de olanak sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en turistik şehirlerinden birinde yer alan bu havalimanı, her yıl aşağı yukarı 48 milyon yolcuyu ağırlar. Bu yolcuların büyük bir kısmı yerel yolculardan oluşsa da yüzde 40’lık bir kısım ki, bu oldukça yüksektir. Amerika dışından bölgeye seyahat eden yolcuları kapsar. Ayrıca her yıl irili ufaklı 542 bin adet yolcu uçağının teker koyduğu bu hava meydanı bu anlamda da oldukça dikkat çekicidir. Türkiye üzerinden bölgeye Türk Hava Yolları vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Amerikan ve de Avrupa şirketleri de bu şehre çok sayıda tarifeli sefer düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku