Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bir Alman Markası: Bosch

0 467

Bir Alman Markası: BoschBosch

diğer resmi adıyla Robert Bosch GmbH, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin çok uluslu bir mühendislik ve elektronik şirketidir. Bu markanın merkezi, Almanya’nın Stuttgart şehrine son derece yakın bir yede olan Gerlingen’de bulunur. Bosch, markası aslında birçokları tarafından beyaz eşya ve çeşitli elektronik gereçler üreten bir marka olarak bilinse de aslında bu eksik bir bilgidir. Söz konusu marka, Almanya pazarı ele alınırsa, dünyanın en büyük otomobil parçaları üreten kurumudur. Dünya üzerinde başka hiçbir marka, Bosch kadar otomobil sektörüne hizmet vermez. Bu anlamda oldukça sıra dışı bir marka haline gelen bu Alman devi, kendi markasını perakende satabileceği birçok ayrı ürünü de piyasaya sürer. Almanya’nın ve dünyanın en eski markalarından biri olma özelliğini haiz olan Bosch, adını kurucu Robert Bosch’tan alır. Alman mühendisliği ve de teknolojisinin en büyük figürleri arasında kendisine yer bulan Bosch, resmi kayıtlara göre 15 Kasım 1886’da kurulmuştur. Bu anlamda 130 yılı aşkın bir şirket geçmişine sahip olan marka, Almanya’nın en önde gelen ihracat ürünleri arasında bulunur. Küresel çapta bir güvene sahip olan Bosch, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika, Asya ve Okyanusya’da çok ciddi bir pazar payına sahiptir.

Bir Alman Markası: BoschOtomobil parçaları, güç üniteleri, güvenlik sistemleri, ev aletleri ve muhtelif elektronik aletler üretimi yapan Bosch, son zamanlarda bisiklet motorları da üretmeye başlamıştır. Almanya’nın en önemli kurumsal şirketlerinden olan Bosch, aynı zamanda çok büyük bir istihdam merkezi haline gelmiştir. Almanya ve dünya genelinde yaklaşık olarak 389 bin çalışanı bulunan marka bu anlamda İzlanda’nın nüfusunda daha fazla bir istihdam sağlamasıyla dikkat çeker.

Alman teknolojisinin adeta gönüllü reklam elçisi olan Bosch, dünyanın en sağlam ürünlerini yapıyor olması sebebiyle, birçok alıcı tarafından özellikle tercih edilmektedir. ”Ömürlük” olarak da ifade edilen Bosch ürünleri, kaliteleri ve de dayanıklılığı ile ön plana çıkar. Yıllık geliri aşağı yukarı 74 milyon avro olan Bosch, bu anlamda birçok dünya şirketinin önünde yer alır.

Bir Alman Markası: BoschGirdi olan kısmın 2,4 milyon avroluk kısmı ise, şirketin net karı olarak göze çarpar. Bosch, Avrupa Birliği üyesi ülkeler de kurulan şirketler nazara alınırsa, kendi sektörünün hemen hepsinde ilk sırada yer alır. Ayrıca küresel çapta da bu denli bir başarı yakalayan Bosch, özellikle otomotiv sektöründeki hakimiyeti ile dikkat çeker.Bosch, Türkiye’de de çok ciddi bir pazarı olan markadır. Bu anlamda marka, fiyatları ve de kalitesiyle hemen diğer bütün markalardan kendisini ayırır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku