Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fregoli (Binbir Surat ) Sendromu Nedir?

0 570

Fregoli (Binbir Surat ) Sendromu Nedir?Fregoli Sendromu Nedir? Adını Nereden Almıştır?

1927 yılında İtalyan Aktör Fregoli Leopaldo’nun oynadığı tiyatro oyununu izleyen 27’li yaşlardaki bir kadın, oyunu izledikten sonra her yerde Fregoli’yi görmeye ve onun tarafından takip edildiğini düşünmeye başlamıştır. Yetenekli aktör bu oyunda hızlı bir şekilde kılık değiştirerek farklı karakterleri canlandırmıştır. Hayatı bir kabusa dönüşen kadın doktora başvurduğunda ilk kez bu tanı literatürde yerine almıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda en etkili sonuca oluşan Nörolog Ramachandran olmuştur. Nörolog, bu sendromun beyindeki lezyonlardan kaynaklandığını ve kişinin beynindeki yüz tanıma alanı ile amigdala arasındaki nörol bağların gereğinden fazla çalışmasından kaynaklandığını öne sürmüştür. Fregoli bir Monomani çeşididir. Bu türdeki diğer rahatsızlıklara örnek verecek olursak Capragas Sendromu, Othello Sendromu gibi Wendigo ve De Clérambault Sendromu da monamani grubundadırlar. Monamani, insan zihninde belirli bir düşüncenin hakim olması ve bu durumunun onu aşırı derecede yorarak sosyal-psikolojik olarak çökertmesine sebep olan rahatsızlıkların genel adıdır. Beyindeki bağlantı noktaları zarar görmüş kişi, etrafındaki insanlarla olaylar arasında yanlış bağlantılar kurmaktadır.

Fregoli (Binbir Surat ) Sendromu Nedir?Özellikle cinsel istismara uğramış kişilerde görülebilen bu sendromda, kişi çevresinde ona istismarda bulunan kişiden başka hiçbir kişiyi görmez. Bu durum hastanın zaten zarar görmüş olan piskilojisini çok büyük bir çıkmaza sokar. Sebebi farklı şekillerde ortaya çıkan diğer Fregoli Sendromu olan kişilerin de etraflarında gördükleri kişilerin en çok korktuğu kişiler olduğu bilinmektedir. Kafasına darbe almış, epilepsi hastası olan, ciddi duygusal problemler yaşayan, nefret duygularını yoğun yaşayan, aşk acısı çeken, bir yakınını kaybeden kişilerde, Fregoli Sendromuna yakalanma riski çok daha fazladır. Ancak bu rahatsızlığa diğer psikolojik rahatsızlıklara göre çok daha nadir rastlanmaktadır.

Fregoli Sendromunda Tedavi Yöntemleri

Anipsikotik ilaçlarla tedavi, Eloktroşok Tedavi ,Psikoz Değerlendirme ve Tedavileridir. Tedavi gören hastalarda saldırganlık ve hastane personeli ile büyük sorunlar yaşandığı görülmüştür. Çünkü bu hastalar karşılarındaki bütün insanları tek bir kişi olarak görürler. Anneleri, babaları, en yakın arkadaşları bile onlar takip eden bir düşmandan, katilden farksızdır.

Kaynakça:
https://sinirbilim.org/fregoli-sendromu/

Yazar:Eda Şahan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.