Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Amerikan Markası: Nike

0 228

Bir Amerikan Markası: NikeNike,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin ürettiği dünyaca ünlü bir spor giyim tedarikçisidir. Dünya çapında bir marka olan Nike, Amerika merkezli bir ticari şirket olup, küresel bir şöhrete sahiptir. Dünya üzerinde birçok ülkede satışı bulunan bu marka, adeta global anlamda sektörün lokomotiflerindendir. Kendisiyle en büyük rekabeti bir borç bilen Adidas, söz konusu markayla beraber dünya üzerindeki pazar payının neredeyse yarısından fazlasına sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Oregon eyaletinde bulunan Nike merkezi, buradaki Beaverton şehrinden idare edilir. Günümüzde söz konusu marka dünyadaki en büyük spor ürünleri üreten markadır.

Nike,Yıllık olarak yaklaşık 25 milyar dolarlık gelir ile son derece dikkat çekicidir. Bu alanda dünyada zirvede yer alan Nike, eşine çok az rastlanılan bir başarı elde etmiştir. Küresel bir ticari marka olan Nike, Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika gibi kıtalarda çok sayıda mağazaya sahiptir. Bu anlamda dünya geneline tam bir şekilde yayılmış olan Nike, oldukça büyük bir istihdam kaynağıdır da. Her ne kadar bugün bu markaya ”Nike” desek de, 1964 ile 1971 yılları arasında 7 yıl süreyle marka başka bir isimle anılmakta idi. Bu isim, ”Blue Ribbon Sports”dur. Ancak sonrasında marka, 1971 yılıyla isim değişikliği yaptığını duyurmuştur.

Bir Amerikan Markası: NikeBir kamu iştiraki olan Nike, 25 Ocak 1964 tarihinde kurulmuştur. Yani 50 yılı aşkın köklü bir mazisi bulunan Nike, bu anlamda da oldukça dikkat çekicidir. Markanın kurucuları arasında ye alan Bill Bowerman, Phil Knight son derece önemli simalardır. Günümüzde Phil Knight, halen aktif bir şekilde şirketin başında yer alır. Şirketin bu günlere kadar gelmesinde büyük bir rol üstlenmiş olan Nike, tam anlamıyla bir aile şirketi konumundadır. Söz konusu dünyaca ünlü bu markanın en büyük hissedarları Kngiht ailesidir.

En büyük paya sahip olan bu aileyle şirket çok sıkı bir şekilde kontrol altında tutulur. Amerika Birleşik Devletleri sınırlarından başlayan bu serüven çok kısa bir süre içinde dünya geneline sirayet etmiştir. Bu sayede pazar payı son derece etkileyici bir şekilde artış gösteren Nike, tam bir küresel güç haline gelmiştir. Hali hazırda dünyanın en önemli markalarına sponsorluk eden şirket, çok büyük de bir hizmet sunar.

Bir Amerikan Markası: NikeDünya genelinde en büyük sponsorluk anlaşmalarından birini İspanyolların dünyaca ünlü spor kulübü FC Barcelona ile imzalayan Nike, bu gibi daha birçok spor kulübüne de sponsor olmuş durumdadır. Her yıl bünyesinde yer alan kulüplerin sayısında düzenli bir artış sağlayan Nike bu anlamda da oldukça dikkat çekicidir.

Son elde edilen verilere göre şirketin sınırları dahilinde çalışan personel sayısı aşağı yukarı 63 bin civarındadır. Bu sayı oldukça etkileyicidir. Bu sayıya dahil bir gurup da Türkiye’de vardır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.