Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir İngiliz Markası: Reebok

0 2.474

Bir İngiliz Markası: ReebokReebok,

Avrupa Birliği’nin önde gelen ülkelerinden Birleşik Krallık’a ait dünyaca ünlü ticari niteliği olan bir ayakkabı ve de spor ürünleri markasıdır. Reebok, her ne kadar İngiltere’de var olmuş olsa da kısa sürede tıpkı diğer Avrupalı rakipleri gibi dünya pazarına yayılmıştır. Bu harekete destek sağlayan en önemli unsurların başında şüphesiz ki Avrupa Birliği’nin en sıra dışı mevzuatları arasında yer alan serbest dolaşım ayrıcalığıdır. Bu ayrıcalık kişileri kapsadığı gibi malları da kapsadığından söz konusu marka ve de buna benzer diğer markalara diğer üye ülkelere herhangi bir gümrük ödemeksizin yayılmasını sağlar. Ayrıca bu imtiyaz beraberinde çok sayıda farklı uygulamayı da ortaya çıkarır. Bunlar arasında başı çeken ise şüphesiz ki, şirketlerin birleşmesidir.

Reebok da bundan nasibini alanlar arasında yer alır. 2005 yılında söz konusu marka, dünyanın en büyük benzer alanda faaliyet gösteren markaları arasında yer alan Alman devi Adidas tarafından satın alınmıştır. Bu işlem sonrasında Reebok artık bir Adidas alt ürünü haline gelmiştir. Birçok sektörde faaliyet gösteren Reebok, Birleşik Krallık’ın dünya pazarına kazandırdığı en önemli figürlerden biridir. Birçok ulusal ve de uluslararası atlete de sponsor olan Reebok, ayrıca futbol kulüplerinin yanı sıra, hentbol, basketbol gibi branşlara da sponsor olmayı başararak hem maddi hem de manevi bir destek sağlamıştır.

Bir İngiliz Markası: ReebokGünümüzde Adidas’ın bir alt ürünü olarak faaliyet gösteren Reebok, resmi olarak 1958’de Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’nin Bolton şehrinde kurulmuştur. Tekstil ürünleri alanında üretim yapan şirket, Joe ve Jeff Foster kardeşler tarafından kurulmuştur. Söz konusu kardeşler markanın dünya pazarına açılmasında son derece önemli bir rol oynamıştır. Marka, Bolton’da kurulmuş olsa da günümüzde şirket merkezi, Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Canton şehrinde yer alır. Görüldüğü gibi dünya geneline yayılmış olan ve de merkezi Amerika’da bulunan bu şirket, İngiltere’nin en önemli yüzlerindendir.

Bir İngiliz Markası: ReebokBirçok uluslararası şöhrete sahip kulüp Reebok markasının sponsor olarak destek verdiği kurumlardandır. Özellikle de Premier Lig’de forma tedariki alanında çok büyük bir rol üstlenen Reebok, alt ligler de dahil olmak üzere amatör branşlara kadar el atmış bu alanda oldukça önemli bir sorumluluk üstlenmiştir. Her ne kadar şirket merkezi günümüz itibariyle Amerika Birleşik Devletleri’nde olsa da, ayrıca Amsterdam, Montreal, Hong Kong ve de Mexico City gibi önemli şehirler de Reebok markasına merkezlik eden şehirlerdendir.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinde yer alan şirket merkezi aynı eyalet içinde yer alan bir diğer şehre nakledilecektir. Bu şehir, eyaletin en önde gelen şehirlerinden biri olan Boston’dur. Bu taşınma bildirimi şirketçe Kasım 2016 tarihinde açıklanmıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.