Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dünyanın Akciğerleri Tayga Ormanları

0 1.037

Dünyanın Akciğerleri Tayga OrmanlarıTayga Yakutca’da orman kelimesinden gelmektedir. Kökeni Altayca olup Tayga, iğne yapraklı orman anlamına gelir. Bu geniş orman bütünlüğüne Kuzey Ormanları da denilmektedir.

Tayga Ormanları Nerededir?
Tayga ormanları dünyanın en büyük ormanlarıdır ve dünyadaki tüm orman alanlarının beşte birini oluşturur. Kuzey Yarım Küredeki ormanların ise %11 ini kapsar. Kanada, ABD, Alaska, İsveç, Finlandiya, Norveç, Rusya, Kuzey Kazakistan, Kuzey Moğolistan ve Kuzey Japonya‘ya kadar uzanır.
Muazzam miktarda oksijen üretir ve bu yönüyle dünyanın akciğerleri olarak görev yapar. Bazı kaynaklara göre ise, tüm gezegene yetecek kadar oksijeni tek başına üretme potansiyeline sahiptir.

Tayga Ormanlarında İklim ve Bitki Örtüsü Nasıldır?

Dünyanın en büyük karasal ekosistemlerinden biridir. Tayganın toprak verimliliği zayıf ve fakirdir. Çoğunluğu iğne yapraklı ağaçlar olan, Çam, Ladin, Karaçam ve Köknardan oluşmasına rağmen Huş, Kavak, Söğüt gibi geniş yapraklı ağaçlarda mevcuttur. Dünyanın en sert hava şartlarıyla mücadele eden orman bütünlüğüdür. Tayga ormanlarında kış sıcaklıkları yaklaşık -50 dereceye kadar düşer ve bu normal kabul edilir. Yazın ise 4 ay boyunca ortalama 10 derece civarlarındadır. Yağışın büyük bir çoğunluğu kar şeklinde düşer. İklim çok sert olmasına ve bazı bölgeleri sürekli kar altında olmasına rağmen ağaçlar ve hayvanlar bu sert hava şartlarına uyum sağlamıştır. Ağaçların biyokimyası yıl boyu değişir ve bu nedenle donmaya karşı daha dayanıklı hale gelir.

Dünyanın Akciğerleri Tayga OrmanlarıTayga Ormanlarında aynı zamanda yosun ve bataklıklarda mevcuttur. Ağaç türü az olmasına rağmen 85’ten fazla memeli hayvan türü, 300’den fazla kuş türü ve 10.000’lerce böcek türü yaşamaktadır.

Tayga Ormanlarını Tehdit Eden Nedenler

Maalesef ki Tayga Ormanları’ da insanoğlu tarafından tahrip edilmektedir. Belki de bu günkü en büyük tehdit petrol ve doğalgaz rezervlerinin araştırılmasıdır. Bu ormanların altında büyük oranda petrol bulunduğu tahmin edilmektedir.

Dünyanın Akciğerleri Tayga OrmanlarıTayga ormanlarının Boreal ormanları denilen kısmının geniş bir bölümü ise hidroelektrik santralleri nedeni ile sular altında kalmıştır. Hayvanların ise kürkleri için avlanmasından dolayı türlerinde ve popülâsyonlarında azalma olmuştur. Küresel ısınmada diğer bir tehdit nedenidir.

Kaynakça:
http://w3.marietta.edu/~biol/biomes/boreal.htm
https://russiapedia.rt.com/of-russian-origin/taiga/
https://www.britannica.com/science/taiga

Yazar:Yasemin Türközü

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.