Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Dünya’nın Merkezine Ulaşım : Greenwich

0 443

Dünya'nın Merkezine Ulaşım : GreenwichGreenwich,

Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden Birleşik Krallık’ın sınırları dahilinde yer alan İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan bir ilçedir. Lokasyon olarak Londra’nın güneydoğusu olarak adlandırılan hatta yer alan Greenwich, dünyanın en tanınan ilçelerinden biridir. Bunun nedeni, sanal olarak Greenwich ilçesinin Dünya’nın merkezi olarak kabul edilmesidir. Bu yer, aynı zaman bir Avrupa Birliği toprağı olması sebebiyle de oldukça önemlidir. Londra’nın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Charing Cross’a sadece 9km’lik bir mesafede bulunan bu yer, bu anlamda oldukça merkezi olarak kabul edilen bir bölgede yer alır. Londra’nın en nezih semtlerinden biri olan Greenwich, bu anlamda oldukça önemli olarak kabul edilen zümrelerin ikamet ettiği gözde bir mekandır. Hukuki olarak Kraliyet Şehri Greenwich’e bağlı olan bu yer, adını da zaten bağlı olduğu bu yerden alır. Greenwich ele alındığında dünyaca ünlü bir yerdir dersek abartmış olmayız. Çünkü bugün modern anlamda kullandığımız saatlerden tutun da birçok alanda Greenwich merkez olarak kabul edilir. Çok sayıda uluslararası hesaplama ve de düzenleme bu yer nazara alınarak yapılır. Örneğin buradaki saat aslında Dünya saati olarak kabul edilir. Başka bir ifadeyle diğer ülkelerde akan zaman buradan hesaplanılarak belirlenir. Bu da haliyle bölgeyi son derece önemli kılar.

Birçok alanda ki, bunlar arasında havacılık, denizcilik gibi belli başlı alanlar gelir, Greenwich merkezli saat nazara alınır ve de diğer bölgelerde yer alan saatler yerel saat olarak ifade edilir. Bu da bölgenin oldukça önemli bir yere dönüşmesinde kilit rol oynar. Durum böyle olunca, yer ayrıca çok sayıda turistin ziyaret etmek istediği önemli bir Londra ilçesi haline gelmiştir. Söz konusu zaman meselesi ile ilgili müze tadında yapılara da sahip olan Greenwich bunu çok iyi değerlendirmiş ve de ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Dünyanın merkezine ”hoş geldiniz” şeklinde mottosu da bulunan bölge, bu anlamda oldukça popülerdir. Hukuken tam olarak Birleşik Krallık ve de İngiltere’nin ortak başkenti olan Londra’ya bağlı Greenwich, bu anlamda bir Londra merkezidir. Londra şehrinin en gözde mekanlarından olan Greenwich, bu anlamda pahalı bir semttir. Greenwich sınırları dahilinde ikamet eden insan sayısı yaklaşık bir şekilde 31 bin civarlarındadır. Bu da ilçenin ne kadar butik bir yer olduğunu gösteren büyük bir ipucudur. Coğrafi açıdan ”sıfır” noktası olarak adlandırılan Greenwich, dünyayı bölen suni meridyenlerin başladığı ve bittiği noktadır. Oldukça akademik bir yer olan Greenwich, halen çok yüksek eğitim kalitesi ile dikkatleri çeker. Bu anlamda bölgenin en önemli kurumlarından biri hiç şüphe yok ki, University of Greenwich’dir.

Dünya'nın Merkezine Ulaşım : GreenwichGreenwich‘e ulaşmak isterseniz, bu durumda geçerli bir Birleşik Krallık vizesine sahip olup, Londra’ya tarifeli olarak uçak bileti almalısınız. Tabi eğer zaten Birleşik Krallık’ta iseniz bu durumda sadece Londra’ya ulaşmanız yeterli olacaktır. İstanbul – Londra arasındaki mesafe normal şartlarda 4 saat gibi bir sürede kat edilebilir. Bu anlamda birçok havayolu alternatifine de sahipsiniz. Bunlar arasında British Airways, Türk Hava Yolları gibi önemli devler de var. Ayrıca dilemeniz durumda aktarmalı olarak da seyahat edebilirsiniz.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku