Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Çeşitleri Nelerdir?

0 1

Mesane Kanseri Nedir?

Mesane kanseri; böbrekten süzülen idrarın vücudumuzun pelvik bölgesinde yer alan mesane ile ilgili olup iç düzeyinde başlayan bir kanser türüdür. Mesane kanseri oldukça yaygındır ve ülkemiz mesane kanseri görülme açısından 4. Sırada yer almaktadır. (1. Belçika 2. Lübnan 3.Malta)

Mesane vakalarının çoğu erkeklerde görülse de kadınlarda da görülebilen bir hastalık türüdür. Ayrıca mesane kanseri erken tanı sayesinde kolayca tedavi edilebilen bir kanser olduğu gibi tekrar tekrar nüksedebilen bir kanser türüdür.

Mesane Kanseri Belirtileri

Mesane kanseri belirtileri açıktır. Bazı hastalıklarda olduğu gibi genel belirtileri yoktur bu yüzden teşhis edilmesi daha kolaydır. Bir çok farklı belirtisi olsa da aşağıdaki semptomlar en yaygın olanlarıdır:

– İdrarda Kan Görülmesi
– Sırt Ağrısı
– Sık Sık İdrara Çıkma
– Pelvik Bölgesinde Sürekli / Aralıklı Ağrı
– Ağrılı Bir Şekilde İdrara Çıkma

Daha belirsiz olan semptomlar arasında yorgunluk, açıklanamayan kilo kaybı, kemiklerin hassaslaşması bulunmaktadır. Bu tür semptomları kendinizde görüyorsanız mutlaka erkenden doktora görünmelisiniz.

Mesane Kanserinde Risk Faktörleri

Mesane kanserinde risklerin nedenleri tam olarak belirlenmiş olmasa da elde edilen çeşitli veriler mevcut. Bunlar:

Yaş: Mesane kanseri gençlerde daha az rastlanır. Genelde 40 yaş üstü kişilerde görülür.
Ten Rengi (Irk): Mesane kanseri beyaz olan kişilerde diğer ten renklerine sahip olanlara göre daha fazla görülmektedir.
Cinsiyet: Mesane kanseri erkeklerde kadınların 3-4 katındaki bir oranda görülmektedir.
Sigara: Sigara içenlerde mesanede çeşitli kimyasallar birikir ve bu da mesanenin iç tarafındaki hücrelerinde bozulmalara ve kansere neden olur. Yani mesane kanseri sigara içenlerde daha fazla görülür.
Kimyasala Maruz Kalma: Özellikle arsenik içeren boya, kauçuk, deri ve diğer boya ürünleri gibi ürünlerle uğraşan kişilerin mesane kanserine yakalanma riskleri daha fazla. Çünkü böbrek bu kimyasalları mesaneye gönderiyor.
Önceki Kanser Tedavileri: Eğer başka kanser tedavileri için radyasyon tedavisi sırasında pelvik bölgenize de radyasyon tedavisi uygulanmışsa mesane kanseri olma riskiniz vardır. Ayrıca anti-kanser ilacı olarak lanse edilen siklosfamid ya da türevlerini aldıysanız bunlarda sizi riskli grubta olmanıza yol açar.
Diyabet İlaçları: Bazı diyabet ilaçları pioglitazon maddesini içerir ve bu tarz ilaçların 1 yıldan fazla kullanımı mesane kanseri riskini arttırır.
Genetik: Ailede bir ya da birden fazla kişide mesane kanseri oluşmuşsa ailenin diğer bireylerinde de oluşma riski artar.
Önceki Mesane Kanserleri: Mesane kanseri tedavi edilse dahi tekrar nüksedebilen bir hastalıktır.

Mesane Kanseri Türleri

Mesanenizde potansiyel olarak kansere dönüşebilen birçok farklı hücre tipi vardır. Hangi hücre türünün etkilendiğine bağlı olarak farklı mesane kanseri türüyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Mesane kanserinin üç ana türü, geçişli hücre karsinoması, skuamöz hücreli karsinom ve adenokarsinoma içerir. Sahip olduğunuz mesane kanseri türünü bilmek, hangi tedavi planının sizin için en iyi olduğunu belirleyecektir.

Mesane Kanseri Tedavileri

A) Cerrahi Müdahale

Çoğu mesane kanserinde cerrahi müdahale tedavi sürecinin bir parçası içinde yer almaktadır. Kesin prosedür, mesane kanserinizin evresine bağlı olacaktır. En yaygın prosedürler şunlardır:

1) Mesane tümörünün transüretral rezeksiyonu (TURBT) / Lazerle Tedavi
Mesane Kanseri erken evrelerde ve mesanenin iç katmanıyla sınırlıysa muhtemelen bu tedavi yöntemi seçilir. TURBT yönteminde bir elektrik akımı veya yüksek enerjili bir lazer kullanılarak mesane içindeki kanser hücreleri yakılır. Bunun için mesaneye küçük bir tel devre takılır.

2) Kısmi Sistektomi: Mesanede kanserli hücrelerin bulunduğu kısım çıkarılır. Bu tedavi yönteminde ilk aşamada mesane küçülür ve biriktirebildiği idrar miktarı azalır, ardından çoğu zaman eski haline gelir. Çok nadir de olsa bazen tekrar büyüyemeyebilir. Ayrıca çıkarılacak alan mesanenin düzgün çalışmasını olumsuz yönde etkileyecekse kesinlikle başvurulmaması gereken yöntemlerden biridir.

3) Radikal Sistektomi: Mesane ve çevresindeki lenf nodlarının tümünü çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Erkekler için bu prosedür genellikle prostat ve seminal veziküllerin alınmasını da içerir. Radikal sistektomi, kadınlar için uterus, yumurtalıklar ve vajinanın bir kısmının alınmasını da içerir.

B) Biyolojik Terapi

İmmünoterapi olarak da adlandırılan biyolojik tedavi, bağışıklık sisteminizi mesane kanseri hücreleriyle savaşmaya yardımcı olmak için işaretleyerek çalışan bir ilaçtır. Bu genellikle ilacın idrar yolunuzdan doğrudan mesane içine uygulanmasını gerektirir.

C) Kemoterapi

Mesane kanseri için kemoterapi genellikle kombinasyon halinde kullanılan iki veya daha fazla kemoterapi ilacı içerir. Kemoterapi, ameliyattan önce, bir tümörü küçültmek için veya cerrahi sonrası kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılır.

D) Radyoterapi

Kanser hücrelerini yok etmek için doğrudan etkilenen bölgeye yönelik yüksek enerjili kirişler kullanılmaktadır. Kemoterapi gibi radyasyon terapisi ameliyattan önce bir tümörü küçültmek için veya ameliyattan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için kullanılabilir. Bazen kemoterapi ve radyasyon belirli durumlarda birlikte kullanılır.

Mesane Kanserini Önleme

Mesane kanseri riskini azaltmak için alabileceğiniz bazı önlemler bulunmaktadır:

– Bol miktarda su içmek idrardaki zehirli maddeleri seyreltebilir ve mesane kanseri riskini azaltabilir.
– Sigarayı bırakmak kansere neden olan kimyasalların vücuda alımını engeller ve riski azaltır.
– Kimyasallarla uğraşırken mümkün olduğunca güvenlik önlemlerinizi almalısınız.
– Bol miktarda çeşitli renklerdeki meyve ve sebze tüketimi içerdikleri antioksidanlar sayesinde mesane kanserine yakalanma riskinizi düşürür.

Kaynakça:
cancer.gov/
wcrf.org/int/cancer-facts-figures/data-specific-cancers/bladder-cancer-statistics
nhs.uk/Conditions/Cancer-of-the-bladder/Pages/Symptoms.aspx

Yazar:Yunus Yeşilmen

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.