Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Dünya Markası Lamborgini

0 219

Bir Dünya Markası LamborginiAutomobili Lamborghini ya da kısaca Lamborghini, Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden İtalya tarafından üretimi gerçekleştirilen bir otomobil markasıdır. Bu marka, dünya üzerinde var olan en önemli ve de en pahalı markalardan biridir. İtalya’nın otomotiv alanında ne kadar büyük bir güç olduğunu destekleyen üretimlerden biri olan Lamborghini, lüks otomobiller arasında en çok tercih edilenlerdendir. Aslında ”lüks” ifadesi biraz hafif kalacağından bu marka ultra lüks olarak da adlandırılabilir. Her ne kadar İtalyan markası olsa da Lamborghini, resmi olarak Almanların dünyaca ünlü otomobil markası Audi tarafından satın alınmıştır. Audi de zaten Volkswagen Gurubu’nun bir parçası olduğundan Lamborghini, doğal olarak Volkswagen Gurubu’nun bir markası haline gelmiştir. Ferrari ile beraber İtalya’nın en önemli markaları arasında yer alan Lamborghini, Ferrari’den sonra kurulmuştur. Özel bir iştirak olarak kurulmuş olan Lamborghini, adını kurucu Ferruccio Lamborghini’den alır. 50 yılı aşkın bir otomotiv üretimi geçmişine sahip olan Lamborghini, İtalya’nın Sant’Agata Bolognese şehri sınırlarında şirket merkezini bulundurur. Volkswagen Gurubu’nun en önemli markalarından olan Lamborghini, yılda yaklaşık olarak 3,250 adet otomobil üretir. Bu anlamda butik bir marka olarak faaliyet gösterdiği söylenebilir.

Son derece sınırlı sayıda üretim yapan şirket, dünyanın birçok noktasına ihracat gerçekleştirir. Bu ihracatlar sayesinde şirket kasasına ise yaklaşık olarak 586 milyon avroluk bir para girer. Ancak bu paranın sadece 10,1 milyonu kar olarak şirket kasasında kalır. İtalyan teknolojisi ve de mühendisliğinin en önemli figürleri arasında sayılan Lamborghini, özellikle Hollywood yıldızları tarafından çok kez tercih edilmiş markaların başında gelir. Halen de bu geleneğin sürdüğünü söylemek yanlış olmaz.

Bir Dünya Markası LamborginiLamborghini, tarih boyunca birçok zorlukla karşılaşmış ve de el değiştirmek zorunda kalmıştır. 1963 yılında kurulan şirket, ilk yıllarında son derece sıra dışı üretimlere imza atmakta idi. Ancak 1970’li yılların ilk döneminde yaşanan petrol ve de küresel finansal kriz, şirketi batmanın eşiğine sürüklemiştir. Bu durumla baş edemeyecek kadar yorulan şirket, iflas bayrağını çekmiş ve de 1978 yılında Chrysler’a satılmıştır. Sonraki dönemde de birçok kere el değiştiren Lamborghini, nihayetinde 1998 yılında Volkswagen’e satılmıştır. Yaklaşık 20 yıldır Alman devinin çatısı altında faaliyetlerine devam eden Lamborghini, şöhretinden bir şey kaybetmemiştir.

Lamborghini, küresel bir şöhrete sahip olup; Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Avrupa, Asya ve Okyanusya olmak üzere birçok kıta ve de bölgede satış yapmaktadır. Ancak müşterisi sınırlı olan Lamborghini, ağırlıklı olarak Arap yarımadasının zengin ülkelerine araç satışı yapar. Bu anlamda sıkı müşteri olarak lanse edilen gurup, Körfez ülkeleridir. Şirketin ürettiği araçlar o kadar süratlidir ki, bu araçları her yolda kullanmanız mümkün değildir. Ancak Arap ülkelerinin yolları son derece geniş ve de Lamborghini’ler için uygundur. Lamborghini, araçları ortalama olarak 2,5sn’de 290km’nin üzerine çıkabiliyor olmaları ile bilinirler. Bu bir ticari yolcu jetinin kalkış anından ilk hareketlenmesinden dahi süratlidir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.