Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İtalyan Devi Olan Iveco Nasıl Bir Markadır ?

0 79

İtalyan Devi Olan Iveco Nasıl Bir Markadır ?Iveco, Avrupa Birliği ülkelerinden İtalya’nın ürettiği ticari nitelik taşıyan bir otomotiv markası olarak bilinir. Iveco olarak bilinen bu markanın açılımı da şu şekildedir: I (Industrial) – Ve (Vehicle) – Co (Corporation). Görüldüğü üzere adıyla üretimi özdeş olan Iveco, İtalya’nın en büyük ticari sınıf otomotiv üreticilerinin başında gelir. Şirket sadece İtalya iç pazarında yer almaz aynı zamanda da dış pazarda da ciddi anlamda bir paya sahiptir. İtalya’nın otomotiv şehri olarak da kabul edilen Torino’da merkezi bulunan Iveco hafif, orta ve de ağır ticari araç üretiminde çığır açmıştır. Birçok ağır vasıta türü üretimi gerçekleştiren Iveco, bazı özel üretim araçların yanı sıra ayrıca otobüs gibi toplu ulaşım araçları da üretmektedir. Bunun yanı sıra şirket, hem off road olarak adlandırılan arazi araçlarını hem de askeri amaçlı kullanılan bir çok zırhlı aracı da üretmektedir. Aslında ağır araç sanayisi ele alındığı vakit neredeyse her şey üreten Iveco, İtalya ekonomisine de çok önemli bir hizmet sunar. Şirket’in tarihi incelendiği vakit geçmişinin 40 yılı aşkın olduğu göze çarpar. İlk kurulduğu dönem olan 1975’te Avrupa ortak pazarının en büyük ülkeleri olan Almanya, Fransa ve İtalya önderliğinde üretim yapan Iveco, Avrupa’nın en çok tercih edilen markalarından birine dönüşmüştür.

İtalyan Devi Olan Iveco Nasıl Bir Markadır ?Almanya, Fransa ve İtalya’nın otomotiv sanayisinde son derece gelişmiş olması Iveco markası için de olumlu etkiler doğurmuştur. 40 yılı aşan bir süre boyunca adını ve markasını koruyan Iveco, halen dünyanın en çok tercih edilen ağır taşıt vasıtaları arasında yer alır. Dünya geneli nazara alındığı vakit, büyük satış rakamlarına ulaşan Iveco, 160 ülkeye ihracat gerçekleştirir. Bu anlamda tam bir küresel marka olan Iveco, dünya genelinde 5 binden fazla satış ve de servis noktasına sahiptir. Bakıldığı zaman Avrupa kıtası başta olmak üzere Brezilya, Rusya, Avustralya ve Arjantin gibi ülkelerde de çok büyük satış rakamlarına ulaşan Iveco, ayrıca Çin pazarında da vardır. Çin, bu anlamda Iveco’nun en hatırı sayılır müşterilerinin başını çeker. Bir de Afrika kıtası vardır ki, burada da Iveco sıkça tercih edilen markalardan biridir. Her yıl yaklaşık olarak 150 bin adet araç üretimi yapan Iveco, bunlara dünyanın dört bir yanına ihraç eder. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunur. Türkiye, Iveco’yu tercih eden önemli ülkeler arasında sayılır. Iveco, küresel bir güç olmuştur ve de her yıl aşağı yukarı 5 milyar dolarlık bir girdiye sahiptir. Bu son derece iyi bir rakam olarak kabul edilir. Bir kamu şirketi olan Iveco, İtalya’nın en büyük ticari sembollerinden biri olarak kabul edilir.

160’ı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiren Iveco, CNH Industrial ile de ortaklık kurmuştur. Küresel bir markaya dönüşmüş olan Iveco, şirket bünyesinde 25 bine yakın personeli istihdam etmesiyle de gerek İtalya gerekse de faaliyet gösterdiği ülkelerde ciddi bir ekonomik figür olarak kabul edilir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku