Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bir Dünya Markası: Lexus

0 122

Bir Dünya Markası: LexusLexus,

son yıllarda dünya pazarına kazandırılmış en gözde otomotiv markalarından biri olarak kabul edilir. Aslında markanın geçmişine gittiğimizde çok köklü olmadığını sanırız. Ama bu durum aslında hiç de sanıldığı gibi değildir. Lexus, kurulduğunda kendi başına yeni ve de çok sıradışı bir marka olma hedefi ile hareket etmiştir. Bunu başarmıştır da; çünkü söz konusu bu marka, özellikle de Kuzey Amerika’da her sene birçok ulusal ve de uluslararası ödülü alır. Hal böyle olunca, Lexus efsanesi de daha 30’uncu yılını doldurmadan, dünyadaki yerini çoktan almayı başarmıştır. Lexus dediğimizde öncelikle aklımıza Japonya gelir, Japonların dünyaca ünlü otomobil üretici Toyota’nın bir markası olan Lexus, Toyota’nın vizyonunun biraz dışında kabul edilebilir. Aslında Lexus’un üretim sebebi de tam da budur. Lexus, dolayısıyla onun bir parçası olduğu Toyota, dünya otomobil endüstrisi ele alınırsa, Almanların Volkswagen şirketi sonrasında gelen en büyük otomobil markası olduğu görülür. Toyota, kendi bünyesinde çok sıkı bir şekilde orta sınıfa mensup vatandaşlara yönelik araç üretimi yapar. Bunun istisnası da işte Lexus markasıdır. Çünkü Almanların otomotiv sektöründe ellerinde tuttuğu pazar payları nazara alınırsa, bunda Mercedes ki, bu markanın Lexus’a ilham verdiği savunulur, BMW ve de diğer önemli markalar olan Porsche, Audi gibi otomobillerle mücadele edecek bir marka ve model arayışında olan Toyota, Lexus’u dünya pazarına kazandırmıştır.

Bir Dünya Markası: LexusBaşka bir ifadeyle, Lexus aslında Mercedes’e son derece benzer, hatta bu yüzden aralarında ciddi anlamda hukuki sorunlar da yaşanmıştır. Lexus, Almanların Mercedes’i ne ise, Japonya için aynı anlamı ifade eder. Söz konusu bu marka, resmi olarak 1989 yılında kurulmuş ve de çok kısa bir sürede dünya pazarlarına dağılmıştır. Lexus denildiğinde Türkiye’de yaşayanların aklına pek bir şey gelmese de bu durum başta Kuzey Amerika olmak üzere diğer coğrafyalar için aynı değildir. Özellikle, Amerika Birleşik Devletleri nazara alınırsa Lexus, tam anlamıyla bir fenomene dönüşmüştür. Ülkenin en sağlam araçlarından biri olduğu her senen kendisine verilen ödüllerle taçlandırılan Lexus, Amerikan pazarında en yoğun sipariş ve satış rakamları yakalayan markası olarak yıllardır zirvede yer alır. Başka bir ifadeyle kendisini Amerikalılara son derece sevdiren Lexus, ülkenin vazgeçilmez otomobil markalarından biri haline gelmiştir. Lexus denildiğinde sağlamlık ve prestij kelimeleri Amerikalıların aklına gelen ilk sözcükler olarak kabul edilir. Özellikle güvenlik alanında Mercedes’ten de daha iyi olduğu kabul edilen bu marka, kendisine hayat veren Japonya’da da son 15 yıldır üretilip, piyasaya sürülmektedir.

Bir Dünya Markası: LexusJaponların kafalarında tasarladığı fikir fazlasıyla hayata geçmiş ve de ülke, hem prestij hem de küresel bir lüks araç üretmenin haklı gururuna layık görülmüştür. Lexus markasını bu denli popüler yapan da aslında her yıl neredeyse ambargo koyduğu ödüllerdir. Marka, aslında bir tek Kuzey Amerika satılmaz, neredeyse dünyanın her kıtasında bölgesinde satışı bulunur.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku