Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesi

0 471

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiEvcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar

Ekolojik dengenin bir parçası olan hayvanların özgürlüğünü engellemek, ekolojik dengeyi geri dönüşü olmayan bir zarara uğratacaktır. Hayvanlar yaşadıkları ortamda, ihtiyaç duydukları gıdaları kendi evrimsel kabiliyetine göre buluyorlar, ürüyorlar ve hayatta kalabilmek için zorlu mücadeleler veriyorlar. Onlara sahip olmak, doğal yaşam koşullarını ellerinden almak demek. Kendilerini doğal yaşam koşullarına göre adapte etmiş hayvanlar, doğasından koparıldığı vakit, evcil koşullara ayak uyduramayarak yaşam mücadelesini kaybedebilir. Kendi zevklerimiz uğruna hem ekolojik doğaya hem de yaşama hakkı en bizim kadar olan hayvanlara zarar vermemek ümidiyle listemize başlayalım.

Minik Domuzlar

George Clooney sayesinde ünlü olan bu minik hayvanlar, dünya çapında rekor bir satışla pazara sunulmuş olup evlerde evcil hayvan olarak yerlerini almışlardır.

Minik olarak görülen bu hayvanlar, aslında belli bir olgunluğa geldiğinde 50 ila 100 kg ağırlığında oluyorlar. Bilgilendirilmeyen hayvan sahipleri, erişkin boyutuna ulaşan bu hayvanları doğal ortama bırakarak ölüme terk ediyorlar. Tabi hayvan satıcıları bu sorun da çözüm bulup, büyümelerini engellemek için hayvanları beslemiyorlar bu ise vücudun gelişimsel yapısını bozarak hayvanların ya hasta olmalarına ya da ölmelerine sebep oluyorlar.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar Listesiİguana

Son zamanlarda en popüler evcil hayvan kategorisine giren iguananın en çok tercih edilen türü yeşil iguana olmuştur. Doğal yaşam koşullarından bağımsız olan iguanalar, ev koşullarına hemen adapte olabiliyorlar.

Bir yılını dolduran iguanalarda birçok sorunla karşılaşıyor. Şöyle ki hem travma tik hem bulaşıcı hastalığa yakalanan bu hayvanlar bakteriyel, viral hastalıklar, parazitler, mantarlar ve akarlar gibi insana da bulaşan hastalıkları taşıyarak hem hayvan sahiplerini hem de hayvanları yaşamsal olarak tehdit etmektedir.

Buna ek olarak, genel olarak sürüngenlerin satın alınmasına katkıda bulunmak sadece evcil hayvanlar olarak değil aynı zamanda süsleme, derileri ile giysi ve aksesuar üretimi için yiyecek olarak kullanılan hayvanlar, bilinçsiz bir tüketim hayvanların soylarının sürekliliğini tehdit etmektedir.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiLemur

1964 den beri popüler hale gelen bu hayavn türünün çoğu, Madagaskar’da yaşıyor ve 1964’ten beri yasal olarak hayvanları avlamak veya satın almak yasaktır.

Bu hayvanları evcil hayvanlar olarak kullanmamamızın nedenlerinden biri, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmalarıdır.
Lemurlar doğası gereği vahşi bir hayvan olup, büyüdükçe saldırgan davranış kazanırlar. Ayrıca özel beslendiklerinden dolayı fazla masraflı hayvanlardır.

Sincap Maymunları

Sincap maymunlarının bir diğer adı Titi olup, bunlar, insanların evde sahip oldukları en yaygın egzotik hayvanlardan birkaçıdır.

Gizli ve yasadışı bir şekilde avlanan bu hayvanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bu yüzden sahip oldukları ülkeler tarafından yasa yoluyla avlanması ve evcilleştirilmesi yasaklanmıştır.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiŞeker Keselileri

Çoğu ülkede moda haline gelen bu küçük keseli hayvanlar, hamsterlara büyük benzerlik göstermektedir.
Şeker keselileri çok sevimli hayvanlar olup, her zaman aynı türdeki hayvanlarla birlikte olması gerekir çünkü yalnız yaşam onları depresyona sevk ederek kendilerine zarar vermelerine yol açabilir. Ayrıca bütün gün uyumayı severler.
Doğal ortam şartlarına adepte olan bu hayvanlar, beslenmeleri için ağaçlık bir ortamda larvalar ve böceklere ihtiyaç duyarlar.

Tembel Hayvan – Sloths

Otuz ile kırk yıl yaşayan bu hayvanlar, doğal ortamları olan dallar arasında dolaşmayı severler. Doğal yaşamlarından koparılan bu hayvanlar tıpkı şeker keselileri gibi depresyona girerek kendilerine zarar vermektirler. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan bu hayvan türü de yasal olarak evcilleştirilmesi ve avlanması yasak hale gelmiştir.

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiMavi Papağan

Güney Amerika’dan gelen mavi papağanların, renkli tüyleri ile çoğu kişinin ilgi odağı olmuştur. Elli yıldan fazla yaşayan bu kuş türü, yaklaşık otuz kelime öğrenme kapasitesine sahiptir.
Oldukça narin olan bu hayvanların beslenmelerine özen gösterilmesi gerekir. Ayrıca evcil yaşam koşullarına adapte olmaları oldukça zor olduğundan depresyona kolay girebilirler. Bu hayvanları satın alan kişiler çift olarak almak zorundadırlar çünkü yalnızlığı sevmezler.Ancak onları doğal yaşam alanlarında uçup gideceklerini görmek ve kendi istedikleri çifti bulmaları daha iyi olmaz mı?

Evcilleştirilmesi Yasak Olan Egzotik Hayvanlar ListesiKinkaju

Yirmi üç ila kırk yıl yaşayan bu hayvanlar Paris Hilton sayesinde popüler hale gelmiştir. Masum görünüşüne rağmen oldukça zorlu bakımı olan bu hayvan tıpkı bahsettiğimiz diğer egzotik hayvanlar gibi depresyon eşiğine gelebilmektedirler. Ayrıca oldukça agresif bir yapısından dolayı bakıcısına zor anlar yaşatabilmektedirler.

Kaynakça:
http://www.strangelist.com/top-10-illegal-exotic-pets/

Yazar:Meltem Yıldırım

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.