Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

0 354

Bulgaristan, bir dönem Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış bir Balkan devletidir. Ancak I. Balkan Savaşı ile beraber Bulgaristan, Osmanlı ile olan hukuki bağlarını koparmış ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bulgaristan, bağımsızlığını kazanmasıyla beraber ilk önce uzun bir süre Sovyetler Birliği etkisinde kalmıştır. Bu özellikle Soğuk Savaş’la beraber hat safhaya ulaşmıştır. Ancak sonrasında Sovyetlerin çöküşü ile beraber Bulgaristan rotasını Avrupa’ya çevirmiş ve Avrupa Birliği’ne üye olma fikri benimsenmeye başlanmıştır. 1990’lı yıllarda Avrupa Birliği ile yakınlaşan Bulgaristan, Rusya Federasyonu ile bağlarını zayıflatmıştır. Bunu gören Avrupa Birliği, Bulgaristan’ı tekrardan Rusya boyunduruğu altında görmemek için Avrupa Birliği’ne yangından mal kaçırır gibi üye yapmıştır. 2007 yılında Avrupa Birliği’ne tartışmalı bir şekilde tam üye olan Bulgaristan, Birlik içinde tıpkı sınır komşusu Romanya gibi daima ikinci sınıf bir ülke muamelesi görmüştür. Acele ile 2007’de tam üye yapılan Bulgaristan’ın aslında Avrupa Birliği’ne tam üyelik şartlarını sağlamadığı tespit edilmiş ve Birlik tarafında bunun pişmanlığı çok acı bir şekilde yaşanmıştır.

BBulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?ulgaristan’ın tamamlaması gereken daha çok şeyi olduğunu düşünen Avrupa Birliği, Bulgaristan’ı Schengen Bölgesi’ne dahil etmemiştir. Bu Bulgaristan’ın Serbest Dolaşım’ın gereklerini yerine getirecek güvenlik kapasitesine sahip olmadığının bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Her ne kadar Bulgar vatandaşları Serbest Dolaşım kurallarından istifade edecek olsa da Birliğe üye olmayan ülke vatandaşları Bulgaristan için Schengen haricinde ayrıca vize almak zorunda kalacaktır. Bu durumdan özellikle muzdarip olan Türk vatandaşları araçları ile Bulgaristan sınırından çıkış yapmaları halinde eğer Avrupa’ya gideceklerse transit eğer Bulgaristan’a gidecekler ise turist vizesi almakla yükümlüdürler. Bu da Türk vatandaşlarına ek ücret anlamına gelmektedir. Schengen’e ne zaman taraf olacağı henüz kestirilemeyen Bulgaristan, vize kapsamında üçüncü ülke vatandaşlarından vize talep etmektedir.

Türk vatandaşları da Bulgaristan’da vakit geçirecek iseler, sahip oldukları Schengen vizesi, onlara bu hakkı sağlamayacaktır ve ayrıca Bulgar vizesi almaları gerekecektir. Bulgaristan vizesi almak isteyenler iki adet biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümü, maaş beyannamesi gibi çeşitli belgelere ihtiyaç duymaktadır. Bunun dışında da Bulgaristan devleti hesabına da harç ödemesi yapılmalıdır. Bulgaristan turistik vizeleri 15 günlük olarak düzenlenir ve bu süre ilk giriş ile beraber başlar. Ayrıca vize başvurusu da seyahat edilecek günden en az 15 gün öncesinden yapılmalıdır. Bunlar vizenin verilmesi bağlamında çok önemli kriterlerdir. İstanbul, Ankara ve İzmir, Edirne gibi önemli şehirlerden vize başvurusu yapılabilmektedir. Vize kimi zaman tek kimi zaman ise çok girişli olarak düzenlenebilmektedir. Burada isteğiniz dışında da tek veya çift olarak düzenlenme durumu da söz konusu olabilmektedir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.