Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İsveç’e Ulaşım: Stockholm Arlanda Havalimanı

0 421

İsveç'e Ulaşım: Stockholm Arlanda HavalimanıStockholm Arlanda Havalimanı, Kuzey Avrupa ülkelerinden ve aynı zamanda da Avrupa Birliği üyeliği bulunan İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan uluslararası hava trafiğine açık bir hava meydanıdır. Ülkenin başkenti ve aynı zamanda da en popüler şehri olan Stockholm bu anlamda ülkeye adeta lokomotiflik eder. Ülkenin elde ettiği ekonomik girdinin çok büyük bir kısmını tek başına sırtlayan Stockholm bu anlamda ülke için vazgeçilmez bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Söz konusu bu şehir, her anlamda ülkeye merkezlik eder. Bu da bu kentin bu ülke için iktisadi, ekonomik, kültürel ve de eğitim alanında son derece önemli bir yere sahip olmasına sebebiyet verir.Yukarıda sayılan temel konular dışında ayrıca turizm alanında da son derece önemli bir İskandinav lokasyonuna dönüşmüş olan Stockholm, İskandinav ülkeleri arasında en çok turist çeken İsveç’in aynı zamanda da en çok turist çeken şehri konumundadır.

Görüldüğü gibi sadece İsveç in değil İskandinavya coğrafyası için de son derece kilit bir şehir olan Stockholm, her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği son derece önemli bir kenttir. Bu kent oluşan bu ziyaretçi ya da başka bir ifadeyle yolcu trafiğini düzenli bir şekilde sağlamak için iki adet uluslararası hava meydanına sahiptir. Bunlar arasında en popüler olanı ve de aynı zamanda en işlek olanı Stockholm Arlanda Havalimanı’dır.

Söz konusu bu hava meydanı hem Stockholm hem de İsveç’in en büyük hava meydanı olup aynı zamanda en çok yolcu ağırlayanı konumdadır. Tıpkı diğer İskandinav şehirlerinde de olduğu gibi Stockholm Arlanda Havalimanı da, şehir merkezinden biraz uzakta kalır. Ancak bu ulaşım açısından herhangi bir soruna neden olmaz. Son derece işlek olan bir hava meydanı olarak lanse edilen Stockholm Arlanda Havalimanı, ülkenin en önemli ulaşım merkezlerinin başında gelir.

İsveç'e Ulaşım: Stockholm Arlanda HavalimanıBir başka ifade ile bu hava meydanı, ülkenin dünya ile bağlantısını sağlayan en önemli merkez konumundadır. İsveç’in en yoğun hava trafiğine sahip olan bu hava meydanı her yıl ortalama 25 milyon yolcuyu ağırlar. Bu yolcular arasında azınlığı İsveç vatandaşları ya da ülkede yerleşik olarak yaşayan yabancılar oluşturur. Bu anlamda yapılan bir istatistik çalışması sonucunda Stockholm Arlanda Havalimanı‘nı kullanan 25 milyon yolcudan sadece 5,3 milyonunun İsveç vatandaşı olduğunu ortaya koymuştur. Geriye kalan 19 milyonluk dilim ise yabancı pasaport taşıyan turistlere aittir. Görüldüğü gibi son derece turistik bir şehir olan Stockholm, nüfusunun kat ve katını turist olarak her yıl sınırlarında başarılı bir şekilde ağırlar.

Ülkenin kamusal iştiraki olan Stockholm Arlanda Havalimanı, Swedavia tarafından işletilir. Hava meydanın adı her ne kadar Stockholm olarak kabul edilse de aynı zamanda komşu şehir, Uppsala’ya da hizmet eder. Söz konusu bu hava meydanı NextJet, Norwegian Air Shuttle ve de ülkenin ulusal havayolu olan Scandinavian Airlines tarafından filo merkezi olarak kullanılır. Hava meydanı üç adet piste sahiptir. Bunlar oldukça uzun parkurlardır. Stockholm Arlanda Havalimanı’na ulusal havayolumuz olan Türk Hava Yolları da tarifeli seferler düzenler.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku