Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

En Yüksek Rüzgar Gücüne Ulaşan Atlantik Siklonu: Allen Kasırgası

0 164

En Yüksek Rüzgar Gücüne Ulaşan Atlantik Siklonu: Allen KasırgasıAtlantik Okyanusu,

ekvator kuşağında da yer alan ve de kendisinden büyük olan Pasifik Okyanusu’na nazaran daha küçük ve de dar bir okyanustur. Bu okyanus sahip olduğu coğrafi konum sebebiyle de birçok doğa olayına sebebiyet veren bir yer olmuştur ve de olmaya devam etmektedir. Genel olarak Kuzey ile Güney Atlantik sularının birbirleri ile buluştuğu noktalar beraberinde devasa siklonlara da sebebiyet verir. Bunlar belirli bir güce ve de sürate ulaştığında bunlara kasırga adı verilmektedir. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri gibi bu bölgede yer alan birçok devlet bu kasırgalardan en çok etkilen ülkelerin başında gelirler. Her yıl ekvator kuşağında yer alan ülkeler kasırgalara maruz kalır. Bunlar arasında aslında en çok etkilenen Karayipler de yer alan ülkelerdir. Bunlar arasında Küba, Dominik Cumhuriyeti ve de Bahamalar gelir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri kimi zaman güneydoğu kimi zamanda da Meksika Körfezi açıklarından güneyden kasırgalara doğrudan maruz kalmaktadır. Bu da ülke ve de kasırgaya maruz kalan eyaletlerde çok büyük ekonomik ve de manevi kayıplara yol açmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri, her yıl gerçekleşen kasırgalara maruz kaldığı için, bu kasırgalar son derece popüler bir hale gelmiştir. Buradaki popülariteden kasıt, bunun iletişim araçları ile halka bir şekilde empoze edilmesi ve de bu doğrultuda çeşitli filmler çekilmesidir. Ayrıca Amerikalılar bu kasırgalara çeşitli kategoriler atfetmişlerdir. Bunların en düşüğüne 1 en ölümcül olanına ise 5’inci kategori olarak sınırlama yapmışlardır. Bu da tarih boyunca yaşan kasırgaların çeşitli şekillerde kategorize edilmesine de olanak sağlamıştır. Bunlar arasında örneğin, en yüksek rüzgar hızına ulaşan kasırgalar, en geniş kasırgalar, en uzun süren kasırgalar, en büyük yıkıma sebebiyet veren kasırgalar, en çok can kaybının yaşandığı kasırgalar gibi. Görüldüğü gibi bunlar çeşitli türlerde ayrıca kategorize edilmiştir.

En Yüksek Rüzgar Gücüne Ulaşan Atlantik Siklonu: Allen KasırgasıBurada şüphesiz ki en çok ilgiyi çekenler arasında en yüksek rüzgar hızına sahip kasırgalar kategorisi yer alır. Bu anlamda bugüne kadar ya da modern tarihte ölçülmüş en büyük rüzgar hızına sahip kasırga 1980 yılında yaşanmış olan Allen Kasırgası‘dır. Bu kasırga canavar olarak lanse edilen 5’inci kategoride bir kasırga olup, son derece tehlikeli bir seviyeye ulaşmıştır. Saate 305 km’ye varan rüzgar hızına ulaşan Allen Kasırgası halen Atlantik Okyanusu’nda ölçülmüş en yüksek rüzgara sahip kasırga olma özelliğini haizdir.

7 Ağustos 1980 tarihinde 305 km’lik rüzgar hızıyla kategori 5’te iken Meksika’nın Yucatan Kanalı’na saldıran Allen Kasırgası, çok büyük bir doğal adet haline gelmiştir. Bu kasırga sonrasında 270 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştır. 1,24 milyar Amerikan dolarına yakın bir hasara da yol açan kasırga günümüz kurunda 15 milyarlar seviyelerindedir. Allen Kasırgası, Windward İslands, Leeward İslands, Porto Riko, Haiti, Jamaika, Cayman Adaları, Yucatan Yarımadası ve de Kuzey Meksika ile Güney Teksas’a zarar vermiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku