Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Starbucks Nasıl Bir Markadır ?

0 381

Starbucks Nasıl Bir Markadır ?Starbucks,

Kuzey Amerika kıtası ülkelerinden Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir markadır. Birleşik Devletler’in dünyaca ünlü kahve üreticileri arasında yer alan Starbucks, var olduğu Amerika’dan bütün dünyaya yayılmış ve de küresel çapta bir şöhrete ulaşmıştır. Markanın bu denli popüler bir şöhrete kavuşmuş olmasının altında yatan en önemli sebep, kahvelerinin son derece lezzetli oluşudur. Ayrıca popüler kültürün de bunda etkisinin olduğu yadsınamaz. Ülke içinde çok sayıda ulusal ve uluslararası kahve üreticisi olsa da, Starbucks bunların neredeyse tamamından sıyrılır ve de rakipsizdir. Kahveleriyle ünlü olan Starbucks, kahve kültürüne çok farklı özellikler kazandırarak adeta markasını dünyada eşi benzeri olmayan seviyeye ulaşması konusunda büyük rol oynamıştır. Starbucks, Birleşik Devletler’in Washington eyaletine bağlı olan Seattle şehrinde bulunan merkeziyle buradan yönetilir ve de gerek ulusal gerekse de ülke dışı şubelerin denetimi de söz konusu merkezden yürütülür. Kuruluş yılı 1971 olan Starbucks, Amerika Birleşik Devletleri’nin devletsel bazda sahibi olduğu bir kurumdur. Bu da Starbucks markasının arkasında Amerika olduğu anlamına gelir. ”Kahve dükkanı” endüstrisi olarak da ifade edilen sektörde faaliyet gösteren Starbucks, resmi kayıtlara göre 31 Mart 1971 tarihinde Seattle’da kurulmuştur.

Starbucks Nasıl Bir Markadır ?Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeybatısında kurulan şirket, çok kısa bir sürede ülkenin her noktasına başarılı bir şekilde yayılmıştır. 45 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Starbucks, Elliot Bay olarak bilinen Seattle ilçesinde vücut bulmuş ve zamanla ülkenin en önde gelen markaları arasında yer almıştır. Şirketin kurucuları arasında yer alan Jerry Baldwin, Zev Siegl, Gordon Bowker, markanın kurucu babaları olarak ciddi bir öneme sahiptirler. Starbucks, kahve ve de kahve yanında servis edilen birçok hamur ve de sandviç ürünü de müşterilerinin beğenisine sunar. Bu da aslında markanın daha da tercih edilmesine çok önemli bir katalizör etkisi olarak kabul edilmiştir.

Starbucks Nasıl Bir Markadır ?Küresel çapta bir şöhrete sahip olan Starbucks, günümüzde 238 bin çalışanı ile dikkat çeken çok önemli bir şirket haline gelmiştir. Bu anlamda Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya ve Okyanusya’da pazara sahip olan Starbucks, bu anlamda sektörün en güçlü dominant kurumlarındandır. Yıllık geliri 20 milyar Amerikan doları seviyelerinde olan marka, bunun neredeyse yüzde 12’lik bir kısmı da net kar olarak hanesine yazdırır. Görüldüğü gibi girdisinin net karı yüzde 12’ler seviyesinde olan bir Starbucks markası, aslında çok büyük bir istihdam olanağı sağlamasıyla da dikkatleri çeker.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede şubesi bulunan Starbucks, 27 bin civarında dükkanıyla da adeta küresel anlamda dünyaya yayılmıştır. Starbucks, istatistiki veriler nazara alınırsa, dünyanın en çok tercih edilen kahve üreticilerindendir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.