Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme Yöntemleri

0 558

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme YöntemleriÇocuklar geleceğin yöneticileri, yaratıcıları ve mimarlarıdır. Bugün dünyayı yöneten kişilerinde her insan da olduğu gibi bir zamanlar birer çocuk olduğunu hatırlamakta fayda var. İşte bu nedenle çocukların hayal gücü ve yaratıcılık yeteneğini keşfetmek geliştirmek oldukça önemli bir konudur.

Son dönemlerin en popüler konuları arasında olan çocukların hayal gücünü geliştirme konusu. Zahmetli gibi görünse de aslında özüne inildiğinde oldukça zevkli bir konudur. Çocuklar biz yetişkinler gibi düşünmezler onların dünyasında aldatma ve yanıltma yoktur. Bu nedenle onların bir konu hakkındaki düşünce ve ifadeleri oldukça saf ve dürüsttür. Çocukların bu denli yalın ve dürüst oldukları hesaplandığında onların bu dürüst düşünme yeteneklerini geliştirmek ileride onların dahi yaratıcı olmalarının temel yatırımları arasındadır. Çocukların bakış açıları bazen oldukça şaşırtıcı ve olağan üstü farklılık içermektedir. Onların bu denli düşünceleri ileri seviyeli bilimle buluşturulması halinde ortaya son derece güzel sonuçlar çıkmaktadır.

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme YöntemleriÇocukların hayal gücünü geliştirme konusu ise ortalama olarak çocuk altı aylıkken başlamaktadır. Yani buna bir nevi çocuğun gözle görme duygusunun tam anlamıyla oluştuğu vakitte denilebilir. Sonuç olarak ise anne ve babaların ileride bir dahi yetiştirdiğini görmeleri için, çocuklarına bebeklikten itibaren bir şeyler katmaya başlaması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki çocukların beyinleri henüz içi boş bir varil gibidir ne eklenirse ileride onun misli misli karşılarına çıkar. Henüz tertemiz ve boş olan hafızalarını yararlı bilgi ve hayal gücü geliştirme egzersizleriyle doldurmakta fayda vardır. Peki bu hayal gücü geliştirme yöntemleri nelerdir?

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme YöntemleriÇocuklarda dönem dönem hayal gücünü geliştirme yöntemleri:
– İlk olarak bebeklikte başlar bunlar ise; hafif slow müzikler, algısına göre seçilmiş eğitim kartları( renk, şekil,objeler gibi )
– Bir yaş sonrası için görselli olan hikaye kitapları günlük mutlaka okutulmalıdır.
– 1-1.5 yaveş sonrası için oyun kumu ve oyun hamurları ile şekillendirme etkinlikleri
– 2 yaş sonrası için boyama ve yapıştırma etkinlikleri
– 2.5 yaş sonrası için resim çizdirme ve yorumlattırma etkinliği (Not: resim çizmek hayal gücünü en çok geliştiren yöntemdir)
-Çocuklarla her gün farklı konu temalı oyun kurmak ve adlandırmak bu şekilde drama yetenekleri gelişir.
-Çocukları bir takım deneme yanılma yolları ile algılarına göre etkinlik ve görevler vermek ( örneğin kimi çocuk müzikli bir şekilde bir şeyler öğrenirken, kimisi çizerek yada görsellerle öğrenir.) Bunu keşfetmek ise tamamen anne babaya kalmış bir görevdir.

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme Yöntemleri-Çocuklara mutlaka sorumluluğunu alabileceği ölçüde bir hayvan edinilmelidir.
– Çocuklarla sık sık tarihi yer ve müze gezileri yapılarak onlara uygun dille tarih ve güncel olaylar anlatılmalıdır.
– Çocuklarla hafta da en az üç gün yürüyüş yaparak bu yürüyüş esnasında onlara bir çok konuda bir çok sorular sorulup fikirleri alınmalıdır. ( Not: alınan fikir mantık çerçevesinde olmalı ve mutlaka uygulanmalıdır.)

Çocukların Hayal Gücünü Geliştirme Yöntemleri– Anne ve babanın günlük en az iki saat tamamen çocukla ilgilenmesi gerekmektedir. (Not: tablet, telefon, televizyon gibi teknolojik alet olmadan.)
Çocuklarda hayal gücünü geliştirmek yukarıda sayılan kurallar çerçevesinde gayet kolay ve eğlenceli bir durumdur. Biraz zaman alıcı ve zahmetli gibi görünse de bir miniğin yaratıcılığını keşifle bilime geçirmesi her şeye değer. Unutulmamalıdır ki çocuklar oldukça zeki ve yaratıcıdır sadece bira ilgi ve destekle onların başaramayacağı engel yoktur.

Yazar: Feride AkdoĞan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku