Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Çocukların Göz Sağlığı

0 419

Çocuklar büyüdükçe gözleri hızla değişir. Çocuklarda göz sağlığı konusunda dikkatli olmak, problemleri erken tanımak için önemlidir. 2020: Göz Yılı, Amerikan Oftalmoloji Akademisi çocukların gözleri hakkında bilmeniz gereken 20 önemli konuyu şöyle açıklamaktadır.

Sigara içmek doğmamış bir çocuğun gözlerine zarar verebilir. Hamilelik sırasında sigara içmek erken doğum riskini artırır. Preemilerin kalıcı görme kaybı veya hatta körlüğü olması daha olasıdır . Hamileyken sigara içmek, bebeğin bakteriyel menenjit alma riskinin beş kat daha yüksek olmasına neden olur. Bakteriyel menenjit ciddi görme kaybına neden olabilir.
Preemiler için, bebeğin görme kilometre taşlarını doğum tarihinden itibaren ölçün. Çocuk doktorunuz, her iyi bebek ziyaretinde bebeğinizin vizyonunu, olması gerektiği gibi geliştiğinden emin olmak için kontrol etmelidir.
Bir bebeğin ilk aylarında , merkezi vizyonu hala gelişmektedir. Yeni doğmuş bir bebek görebilir, ancak hala retinaları ve beyinleri arasında bağlantılar kuruyorlar. Merkezi görme geliştikçe, bebek hemen önünde asılı duran nesnelere odaklanmaya başlayabilir.
3 aylıkken, bebeğin gözleri nesneleri odaklamalı ve takip etmelidir. Yaşamın ilk iki ayında, bir bebeğin gözleri yanlara doğru ya da yanlara doğru dolaşıyor gibi görünebilir. Bu genellikle normaldir. Görsel koordinasyon geliştikçe, bebeğin gözleri hareketli bir nesneyi odaklamak ve Çocukların Göz Sağlığıtakip etmek için birlikte çalışacaktır. Bunun 3 aylıktan itibaren sürekli olarak gerçekleştiğini fark etmezseniz, çocuk doktorunuzla konuşun.
5 aylıkken, bebekler üç boyutta görülmektedir. Bu yaşta, bebekler nesnelere ulaşmada daha iyi olur çünkü bir nesnenin onlardan ne kadar uzakta olduğunu görebilirler. Derinlik algısı geliştiriyorlar. Bir nesnenin sadece bir kısmını görürlerse ne olduğunu bile hatırlayabilirler.
9 aylıkken, bebeklerin gözleri son renklerini değiştirdi . Göz rengi, iriste melanin adı verilen kahverengi bir pigmentin miktarına ve dağılımına bağlıdır. Melanin gelişirse doğumda açık renkli gözler koyulaşabilir. Bununla birlikte, yaşamın ilk üç yılında göz renginde küçük değişiklikler görmek nadir değildir.

Bebekler

Yanlış hizalama veya diğer göz içe, dışa, yukarı veya aşağı doğru dönerken doğrudan ileriye bakan bir göze dikkat edin. Bu şaşılık belirtisi olabilir, ABD’deki çocukların yaklaşık% 4’ünde meydana gelen görsel bir sorun Her iki gözün de bir nesneye aynı anda odaklanma yeteneği yaklaşık 7 yaşına kadar gelişmeye devam eder.
Kızamık, dünya çapında çocukluk körlüğünün önde gelen nedenidir. Virüs gözlere ve görmeye çeşitli şekillerde zarar verebilir . Avrupa ve ABD’de (hastalığın bir zamanlar ortadan kaldırıldığı düşünülen) yeni vakalar ortaya çıktıkça, çocuğunuzun aşılanması önemlidir.
Küçük çocukları temizlik ürünlerinden uzak tutun. Küçük çocukların kimyasal yanıklardan göz hasarı alma olasılığı çalışma yaşındaki yetişkinlerden daha fazladır. Bu yanıklar özellikle tehlikelidir çünkü hem iç hem de dış göz yapılarında kalıcı hasara neden olabilirler. Bir çocuk göze kimyasal bulaşırsa, bol suyla yıkayın ve en yakın acil bakım bölümüne geçin.

Okul Çağındaki Çocuklar

Okul çağındaki birçok çocuk doğal olarak ileri görüşlüdür . Çoğu durumda, gözlüklere ihtiyaç duymazlar . Çocuklar genellikle odaklanma kaslarını kullanarak yakın ve uzakları net bir şekilde görebilirler. Yaşlandıkça, çocukların gözleri büyür ve uzar ve ileri görüşlülük genellikle kendi kendine gelişir. Bununla birlikte, önemli uzak görüşlülük düzeltilmediği takdirde şaşılık ve ambliyopiye (“tembel göz”) yol açabilir .
İyi ekran süresi hijyeni miyopi ve dijital göz yorgunluğu riskini azaltmaya yardımcı olabilir . Çalışmalar, ekran süresi de dahil olmak üzere yakın iş etkinliklerinin hem yakın görüşlülük hem de dijital göz yorgunluğuna bağlı olabileceğini ileri sürdü. Bununla mücadeleye yardımcı olmak için çocuğunuzu 20-20-20 kuralına uymaya teşvik edin: Her 20 dakikada bir ekrandan bakın ve 20 saniye boyunca en az 20 feet uzağa odaklanın.
Çocukluk çağı görme sorunlarının çok belirgin olmayan üç belirtisi şunlardır: 1) kapsamlı göz kullanımı gerektiren aktivitelere olan hızlı ilgi kaybı, 2) okurken yerinizi kaybetme ve 3) önünüzdeki bir şeye bakmak için başı çevirme. Çocuğunuzda bu belirtilerden bir veya daha fazlasını gözlemlerseniz, bir göz doktoruna göz muayenesi planlayın.
Görme bozukluğu, odaklanma sorunları, sarsıntılı göz hareketleri ve çapraz gözler öğrenme güçlüklerine neden olmaz . Öğrenme güçlükleri, beynin hatalı gözlerden değil gördüklerini veya duyduklarını nasıl işlediğiyle ilgili problemlerden kaynaklanır.
Çocuklar da doğuştan veya doğumdan sonra katarakt alabilirler. Pediatrik katarakt uygun tedavi olmadan beyin ve göz arasında geri dönüşü olmayan hale gelebilecek anormal bağlantılara neden olabilir. İyi haber, kataraktların genellikle doğumda göz taraması sırasında veya daha sonraki pediatrik görme taramaları sırasında keşfedilmesidir.
Dijital cihazlardan gelen mavi ışık, çocuklarınızın gözleri için tehlikeli değildir. Ancak mavi ışıktan kaynaklanan uyku problemlerini önlemek için ekranın geç günlerde sınırlandırılması Çocukların Göz Sağlığıgerekir . Gözleri mavi ışıktan koruduğunu iddia eden gözlükleri atlayın. İddialarını destekleyecek delilleri yoktur.
Fotoğraflar, çocukların göz problemlerini teşhis etmeye ve görüşten tasarruf etmeye yardımcı olabilir. Sorunlar “ kırmızı refleks ” veya kameranın yansıması retinadan kaynaklanıyor olabilir. Bir veya her iki gözdeki beyaz, sarı veya siyah bir yansıma anormaldir ve bir göz durumunun varlığı için bir uyarı işareti olabilir. Endişeniz varsa, bir çocuk göz doktoruna başvurun.
Renk körlüğü erkeklerde çok daha yaygındır ve semptomları tespit etmek zor olabilir. Ebeveynler yalnızca çocuk renkleri öğrenirken bir sorun fark edebilir. Bir semptom, aynı veya benzer renklerin tonları arasındaki farkı söyleyememektir. Bu en çok kırmızı ve yeşil veya mavi ve sarı ile olur.

Gençler ve Genç Yetişkinler

Göz yaralanmaları çocuklarda körlüğün en yaygın nedenidir ve beyzbol 14 yaş ve üstü çocuklarda göz yaralanmalarının önde gelen nedenidir . Düzenli gözlük ve güneş gözlüğü, sporla ilgili göz yaralanmalarına karşı yeterli koruma sağlamaz. Aslında, etkiyi parçalayabilir ve gözlere daha fazla zarar verebilirler.
Çocukların göz yaralanmalarının yüzde 90’ından fazlası koruyucu gözlüklerle önlenebilir. Çocuklar beyzbol, basketbol , futbol, raket sporları, futbol, hokey, lakros, paintball ve göz yaralanması riski olan diğer aktiviteler için polikarbonat lenslerden yapılmış spor göz Çocukların Göz Sağlığıkoruyucuları giymelidir.
Uygun kontakt lens bakımı çocuklar ve gençler için zordur. Bu, görme bozukluğuna ve hatta körlüğe neden olabilecek ciddi göz enfeksiyonları için daha yüksek risk oluşturur. Lenslerine düzgün baktıklarından emin olmak için dikkat edin .
İyi görme, çocuğun fiziksel gelişimi, okuldaki başarısı ve genel refahı için anahtardır. Düzenli görüntü taramalarını atlamayın. Bunlar göz problemlerini erken tespit etmek ve düzeltmek için önemlidir . Akademi, bebeklere yönelik taramalara ek olarak, aşağıdaki durumlarda çocuklar için daha fazla vizyon taraması yapılmasını önerir:
• Olarak okul öncesi (3 ve 4 yaş arasında)
• İlkokula giriş
• Bir yaşanıyor olası vizyon sorunu

Yazar: Muradiye Varol

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku