Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Bitkilerde Sinir Sistemi Var Mıdır?

0 636

Bitkilerde Sinir Sistemi Var Mıdır?Son zamanlarda en çok merak ettiğimiz konulardan biri; “Bitkilerin sinir sistemi var mıdır? ” sorusuna aranan cavaptır.
Zaman geçtikte bitkilerle ilgili hergün yeni bilgiler karşımıza çıkmaktadır.
Bitkilerin işlevleri hem karmaşıktır hem de ciddi bir çeşitliliğe de sahiptir.
Bazı bitkilerin etçil olduğu (sinekkapanı gibi), bazı bitkilerin ise tepkilere, sese veya ışığa duyarlı olduklarını görüyoruz. (Küstüm otu, mimosa pudica, ayçiçeği bitkileri gibi.)

Pekiyi bitkiler tepkilere karşı nasıl duyarlılık gösterir? Ya da bir tehlike anında bitkilerin savunma mekanizmaları var mıdır?
İşte bunları cevabını bulmak adına Almanya’nın Bonn kentinde bulunan Bonn Üniversitesi’nin Uygulamalı Fizik Bölümü’nden araştırmacılar, “saldırı” altındaki bitkilerin tüm yüzeylerinden etilen isimli bir gaz salgıladıklarını keşfetti.
Araştırmaya öncülük eden Dr. Frank Kühnemann şöyle diyor:
“Bir bitki ne kadar strese maruz kalırsa, sinyal de o kadar şiddetleniyor.”

Bitkilerde Sinir Sistemi Var Mıdır?Bitkilerin Ses, etki ve ışığa karşı verdiği duyarlılık dışında şaşırtıcı bir fonksiyonları daha vardır. Bunu insanların hastalığa karşı verdikleri direnç olarak da düşünebiliriz. İnsan vücudunun iltihaba veya mikroplara karşı verdiği direnç, bitkilerde de mevcut olduğunu gösteren bir çalışma ABD’nin Delaware Üniversitesi’nden bilim adamları, araştırmalarında, bitkilerin sanıldığı gibi tehlikelere karşı savunmasız ve zararlı mikroorganizmaların insafına kalmış olmadıklarını görürlerken, ayrıca bitkilerin içinde, insan ve hayvanların sinir sistemiyle rekabet edebilecek düzeyde gelişmiş bir sinyal sistemi bulunduğunu ortaya çıkardılar.

Araştırmanın başında yer alan Doç. Dr. Harsh Bais, bitkilerin düşünülenden çok daha akıllı olduklarını belirterek, “İnsanlar, bitkilerin kökleri yerde, zararlı mantar veya bakterilerin saldırılarına açık olduklarını düşünürler ama biz, bitkilerin dış yardım arama yoluna sahip olduklarını bulduk” dedi.

Bu çalışmalar bitkilerin çevreden gelebilecek zararlara karşı pasif olmadıklarını ayrıca bitkilrin doğada müthiş bir savunma sistemine sahip olduklarının en belirgin birer kanıtıdır. Fakat bitkilerde bu organizmayı gerçekleştiren bir beyinin var olup olmadığı hala bilimin cevap bulamadığı araştırma konularından biri.
Bitkilerle ilgili ortaya çıkacak yeni çalışmalarla sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynakça:
http://www.turkeyforum.com/satforum/archive/index.php/t-613835.html

http://evrimagaci.org/photo/tr/bitkiler-de-aciyi-hissediyor-mu

Yazar: Kadir Coşkun

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku