Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri Nelerdir?

0 236

Bakut-bobrek-yetmezligi-belirtileriöbrekler yapı olarak büyütülmüş fasulye taneleri gibi bir görünüme sahiptirler. Böbrekler nefron olarak adlandırılan küçük hücrelerden oluşmaktadır. Her bir nefron tek başına değerlendirildiği zaman küçük birer arıtma tesisi olarak değerlendirilebilmektedir. Kan plazması tüm vücudu dolaşarak meydana gelen metabolizma atıkları toplar sonrada bu kirli kan böbreklerden geçerek önemli bir kısmı temizlenmiş olarak çıkar. Bu işlev nedeniyle böbreklere birer arıtma tesisi gözüyle bakılabilir. Böbrekler bu işlevlerini tam olarak yerine getiremedikleri zaman vücutta çeşitli aksaklıklar oluşabilmektedir. Böbrek yetmezliği tedavisi bu aksamaların neden oluştuğunun belirlenip giderilmesi için yapılan çalışmaları içerir. Böbreklerde meydana gelen yetersizliklerin çeşitli oluşma nedenleri olabilmektedir. Bu nedenlerden bazıları şunlardır ;

  • Oluşma nedenleri farklı olsa da meydana gelen ciddi iltihaplanmalar
  • Metabolizmanın eksikliğinden oluşabilen yada hormonsal olarak oluşabilen bazı hastalıklar
  • Böbreklere doğru kanın akmasını engelleyen bazı nedenler
  • Vücuda girip böbreklerin yapısal bozukluklar göstermesine neden olan bazı maddeler
  • Böbreklerde çeşitli nedenlerden dolayı oluşan tümörler

Tüm bu faktörlerin ortak yanı böbreklerin işlevlerini yerine getiremeyecek bazı aksaklıklara neden olmalarıdır. Ülkemizde son yıllarda organların nakledilmesi konusunda önemli gelişmeler gözlenmektedir. Bu konuda oldukça başarılı çalışmalara imza atan uzman cerrahlar yetişmektedir. Organ nakli konusunda gelişmelerin görüldüğü alanlar arasında böbreklerin nakledilmesi işlemi ilk sıralarda yer almaktadır. Böbreklerin nakil işlemini gerekli kılan durumların başında kronik böbrek yetmezliğine neden olan nedenler gelmektedir. Burada bu nedenlerden bazıları verilecektir.

Kronik böbrek yetmezliğine neden olan durumların başında böbreklerin filtreleme görevini tam anlamıyla yerine getirememesine neden olan enfeksiyonlardır. Meydana gelen enfeksiyonların neden olduğu iltihaplanmalar sonucu böbreklerin bazı kısımlarında yapısal bozukluklar oluşur.

Yazar:sanal alem

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.