Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Venus Williams Kimdir?

0 848

Venus-Williams-French-Ope-001Venus Ebony Starr Williams, 17 Haziran 1980 tarihinde, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Lynwood şehrinde dünyaya gelmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ni temsil eden Venus Williams, 1994 tarihinde profesyonel tenis kariyerine başlamıştır. Eski dünya 1 numarası olan Amerikalı raket, dünyanın en başarılı tenisçileri arasında gösterilmektedir. Tekler kariyerinde 7 kez Grand Slam kazanma başarısı gösteren Venus Williams, kardeşi Serena Williams’a nazaran daha az Grand Slam kazanmıştır. 1.85 boyunda olan Venus Williams, 31 Ekim 1994 tarihinde profesyonel olduktan sonra 46 kez turnuva kazanma başarısı göstermiştir.

Kariyeri boyunca, yaklaşık 31 milyon $’lık bir gelir elde eden Venus Williams, %78.9’luk galibiyet yüzdesiyle, birçok dünyaca ünlü tenisçiyi geride bırakmayı başarmıştır. İlk kez 25 Şubat 2002’de Dünya Tenis Klasmanı’nda 1 numaraya yükselen Venus Williams, 6 Mayıs 2015 tarihi itibariyle Dünya Tenis Klasmanı’nda 16. sırada yer almaktadır. Venus Williams, kazandığı 7 Grand Slam turnuvasıyla gelmiş geçmiş en başarılı 20 bayan tenisçi arasına girmeyi başarmıştır. 1994’te profesyonel olan Williams, ilk Grand Slam’ini 2000 yılında Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı kazanarak elde etmiştir. Aynı yıl İngiltere’de düzenlenen Wimbledon’u da kazanan Venus Williams, 2000 yılında bu sayede duble yapmayı başarmıştır.

black-girls-rock-to-honor-venus-williams2000 yılında gösterdiği performans ile, dünyanın en iyi tenisçileri arasına girmeyi başaran Venus Williams, yükselen performansını, 2001 yılında da gösteren Venus Williams, Amerika Açık Tenis Turnuvası’nı ve Wimbledon’u kazanarak üst üste iki yıl duble yapma başarısı göstermiştir. Sonraki yıllarda, 3 Grand Slam daha kazanan Williams, 2002 yılında Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda final oynasa da finali kazanma başarısı gösterememiştir. Bir sonraki yıl da Avustralya Açık Tenis Turnuvası’nda final oynayan Venus Williams, yine rakibine yenilerek kupayı kaldırmayı başaramamıştır.

İki sezon final oynamasına karşın kupaya uzanamayan Venus Williams, Wimbledon’da, 2005,2007,2008 yıllarında final oynamış ve bu finalleri kazanarak toplam Grand Slam sayısını 7’ye çıkarmıştır. Bunun yanı sıra 2000 yılında Sydney’de düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda altın madalya kazanan Venus Williams, çiftlerde daha başarılı bir grafiğe sahiptir. Teklere nazaran çiftlerde daha fazla turnuva kazanan Williamas, 13 kez Grand Slam kazanma başarısı göstermiştir. Ayrıca çiftlerde 2000, 2008 ve 2012 Yaz Olimpiyatlarında altın madalya kazanan Williams, bu alanda dünya 1 numarası olarak uzun yıllar profesyonel tenis kariyerine devam etmiştir. Williams, 23 Mart 2015 itibariyle, çiftlerde dünya 128’incisidir.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku