Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Anne Sütü Mucizesi-Sağlıklı Bebek

0 335

Anne Sütü Mucizesi-Sağlıklı BebekAnne sütü mucizevi bir besindir. Bebek dünyaya geldiği andan itibaren anne sütü ile beslenmelidir. Eğer bebeğin bir sağlık problemi yoksa doğar doğmaz annesine verilir. Bu durumda anne de bebek de çok şanslıdır. Bebek memeyi emdikçe süt gelir. Bu mucizevi besin sayesinde bebek sağlıklı bir şekilde beslenmeye başlar.Anne sütünün en büyük katkısı elbette ki bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Birçok yiyeceğin katkı maddeli olduğunu düşünürsek en doğal, en ucuz, en sağlıklı ve her zaman hazır bir besin olan anne sütü sayesinde sağlıklı bir insan olmanın sağlam temelleri atılmış olur. Günümüzde ölümcül hastalıklar dahil birçok hastalık çok küçük yaşlara kadar inmiştir. Bunun için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerekir. Böylece birçok hastalıkla vücut mücadele edebilir.

Anne Sütü Mucizesi-Sağlıklı BebekAnne sütünün sindirimi kolaydır. Kabızlık gibi problemleri en aza indirir. Aynı zamanda ishale de engel olur.Anne sütü ile beslenen bebeklerin beden gelişimleri kadar zihin gelişimleri de sağlıklı olur. Daha zeki ve başarılı olurlar.
Bu mucizevi besin bebeğin ayına göre içeriği değişen bir besindir. 1 aylık bir bebeğin anne sütü ile 10 aylık bir bebeğin anne sütünün besin değerleri aynı değildir. Anne sütünün içeriği bebeğin ayına göre değişir. Böylece bebek ayına göre alması gereken tüm besinleri, annesinin sütünden almış olur. Yeni doğmuş bir bebeğin anne sütü daha duru iken ileriki aylarda sütün kıvamı değişmeye başlar.
Anne sütü, bebeğe olduğu kadar anneye de fayda sağlar. Anne de görülebilecek meme ve rahim kanseri riski azalır. Anne ilk doğum yaptığı süreçte yaşadığı lohusalık dönemindeki psikolojik gel- gitleri daha hızlı aşar.

Anne Sütü Mucizesi-Sağlıklı BebekAnne sütü sayesinde anne ile bebek arasında duygusal bir bağ kurulur. Anne kokusu ve sıcaklığına alışan bebek kendini güvende hisseder. Özellikle ilk 6 ay bebeğe su bile verilmeden anne sütü ile beslenmesinde çok büyük yarar vardır. Bebekler şartlar mümkün olduğu sürece 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenmelidir.
Anne sütü mucizesi ile ağlayan bebek kolaysa susup, sakinleşir.

Yazar:Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku