Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Steffi Graf Kimdir?

HALLE, GERMANY - JUNE 04: Steffi Graf reacts during the Warsteiner Champions Trophy of the Gerry Weber Open at the Gerry Weber stadium on June 4, 2011 in Halle, Germany. (Photo by Thomas Starke/Bongarts/Getty Images)
0 600

Steffi Graf Kimdir?

Stefanie Maria ”Steffi” Graf, 14 Haziran 1969’da Almanya’nın Mannheim şehrinde dünyaya gelmiştir. 1982 yılında profesyonel kariyerine başlayan Steffi Graf, 1999 yılına dek aktif olarak tenis oynamıştır. Kariyeri boyunca tam 107 turnuvada mutlu sona ulaşarak kırılması oldukça güç bir rekora imza atan Alman tenisçi, 22 kez de Grand Slam kaldırarak bu alanda büyük sükse yapmıştır. Steffi Graff elde ettiği 22 Grand Slam zaferiyle, tüm zamanların en çok Grand Slam kazanan tenisçisi, Margaret Court’un ardından en başarılı ikinci tenisçisi olmuştur. Court 24 kez Grand Slam zaferi elde ederken, Graf 22’de kalmıştır. Yine de Court, Graff ve Navratilova, bayan tenisinin gelmiş geçmiş en iyi üçlüsü olarak ifade edilmektedir.

Steffi_Graf_für_RexonaBunun yanı sıra Steffi Graf, istatistiksel anlamda dünyanın en başarılı tenisçisi konumundadır. Bayanlar ve erkekler tenisi ayrımı yapılsa dahi bu unvanını koruyabilen Steffi Graf, toplam 107 majör kupayla bu alanda rakipsiz bir konumdadır. 1988 yılında Steffi Graf, 1 takvim yılı içersinde düzenlenen bütün Grand Slam organizasyonlarında mutlu sonuca ulaşarak, bunu başaran kadın ya da erkek ayrımı olmaksızın ilk tenisçi olmuştur. Bu 1 takvim yılında 4 Grand Slam dışında ayrıca Yaz Olimpiyatları’nda da sonuca ulaşan ve altın madalya kaldıran Graf, dünyanın en iyisi olarak lanse edilmiştir. Dünya eski 1 numarası olan Stefi Graf 40 yaşına dek aktif olarak profesyonel tenis yaşamına devam etmiştir. Kariyeri boyunca 107 turnuva kazanan Graf, 167 turnuva zaferi bulunan Martina Navratilova ve 157 turnuva zaferine sahip Chris Evert’ın ardından 3. sırada yer almaktadır.

Steffi Graf Kimdir?

13 yaşında başka bir ifadeyle 1982’de profesyonel olan Steffi Graf, ilk Grand Slam zaferini, 1987 yılında Fransa Açık Tenis Turnuvası’nı kazanarak elde etmiştir. Henüz 18 yaşında olmasına rağmen oldukça başarılı bir sezon geçiren Graff, 1988’de ise, Avustralya Açık Tenis Turnuvası, Fransa Açık Tenis Turnuvası, Wimbledon ve Amerika Açık Tenis Turnuvası’nın yanı sıra Yaz Olimpiyatları’nda da zafere ulaşınca, kırılması oldukça güç bir rekora imza atmıştır. Bu sayede 1988’de düzenlenen bütün Grand Slam’leri kazanan Steffi Graf, daha 19 yaşında dünyanın en iyisi olarak lanse edilmeye başlanmıştır.

Kariyerinde 4 kez Avustralya Açık Tenis Turnuvası, 6 kez Fransa Açık Tenis Turnuvası, 7 kez Wimbledon, 5 kez de Amerika Açık Tenis Turnuvası kazanan Steffi Graf, en son Grand Slam’ini 1999 yılında kazanarak kortlara veda etti. 17 yıllık profesyonel tenis kariyerinde, toplam 107 turnuva kazanırken %88.67’lik galibiyet yüzdesi elde eden Steffi Graf, bu alanda Martina Navratilova’nın ardından en başarılı kadın sporcu olmayı başarmıştır. Kariyeri boyunca toplam 21.891.306$ kazanan Graf, günümüzde bu başarılara ulaşmış olsaydı kazancının yaklaşık olarak 450 milyon dolar civarında olacağı tahmin edilmektedir. 2001’de hayatını Amerikalı meslektaşı olan Andre Agassi ile birleştiren Steffi Graf, bu evliliğinden 2 de çocuk sahibi olmuştur.

Yazar:R. Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku