Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Borussia Dortmund Nasıl Bir Kulüptür?

1 461

Ballspielverein Borussia 09 e.V. Dortmunda ya da bilinen adıyla Borussia Dortmund, Almanya‘nın ve Avrupa’nın en büyük 20 kulübünden biri olarak bilinmektedir. Külüp, Almanya’nın North Rhein Westphalia Eyaleti’ne bağlı Dortmund şehrini temsil eder. Borussia Dortmund birçok spor dalında faaliyet gösteren bir kulüp olmasına karşın en büyük başarılar futbol bazında elde edilmiştir. Borussia Dortmund, Almanya’nın en üst ligi olan Bundesliga’da yer almaktadır ve bu Ligi en büyük rakibi Bayern Münih’in, Schalke, Mönchengladbach’ın ardından en çok kazanan takım olarak da kayıtlara geçmiştir. Borussia Dortmund 8 kez Bundesliga’da sezonu zirvede bitirmeyi başarmıştır. Kulübün domestik tarihi incelendiğinde 1950 sonrası ciddi bir başarının geldiği görülmektedir. Bu tarihten önce ise Borussia Dortmund’un herhangi bir Bundesliga şampiyonluğu bulunmamaktadır. Bundesliga’da elde edilen başarılar kadar Almanya Kupası’nda elde edilmiş 2 zafer de kulübün prestijine prestij katan en önemli başarılar arasında gösterilmektedir. Elde edilen bu iki büyük zafer haricinde çok defa final oynanılması da Dortmund’un oldukça önemli kabul edilebilecek başarıları arasında gösterilmektedir.

borussia_dortmund_wallpaper_2__variant_by_syndikata_np-d66tir1

Borussia Dortmund 1909 yılında kurulmuştur. Kulubün ulusal başarısının yanı sıra UEFA organizasyonlarında elde ettiği ciddi başarılar vardır. Borussia Dortmund 90’lı yıllarda Avrupa’da hatırı sayılır başarılar elde etmiştir. 1997 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanarak oldukça büyük bir başarı elde etmiştir. Dortmund’un UEFA Şampiyonlar Ligi dışında UEFA Kupa Galipleri Kupası ve Kıtalararası Kupası da vardır. UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı 1966 yılında kaldırırken hem de Bundesliga kupasını da kaldırarak o yıl duble yapmıştır. Borussia Dortmund’un başarılarının sırrının dünyanın en güzel stadı olarak adlandırılan Signal Iduna Park olduğu söylenmektedir. Öyleki kulüp 2000’lı yılların ortalarında finansal krize girmiş ve stadını satmak zorunda kalmıştır.

Borussia Dortmund celebrateArma ve isim hakkını da satmakla karşı karşıya kalan kulüp ciddi bir finansal programa tabi tutulmuş ve bu program sayesinde yükselişe geçerek stadını geri satın almış ve iki kez Bundesliga şampiyonluğu da alınmıştır. Bu dönemde Borussia Dortmund Avrupa kupalarında da önüne geleni devirmeyi başarınca 2013 yılında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde final oynamayı başarmıştır. Finalde ezeli rakibi Bayern Münih ile karşılaşan Borussia Dortmund, son dakikada yediği golle kupayı kaptırmıştır. Bu dönemde birçok yıldız futbolcu da yetiştiren kulüp satışlardan elde ettiği hatırı sayılır geliri alt yapıya harcama yolunu seçmiştir. Bunun yanında Robert Lewandowski gibi bedelsiz olarak da kulüpten giden birkaç futbolcu olmuştur. Bu futbolcuların yaklaşık değerinin 80 milyon Euro olduğu sanılmaktadır.

Dünya çapındaki alt yapısıyla İlkay Gündoğan, Nuri Şahin, Hummels gibi futbolcularında yetişmesine katkıda bulunan Borussia Dortmund yoluna bu tür alt yapı oyuncularını yetiştirerek devam etmeyi amaçlamaktadır. 2014/15 sezonunda ciddi bir düşüşe geçen takımın 8 yıllık teknik direktörü olan Jürgen Klopp, görevini bırakacağını açıklamıştır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. cam balkon diyor

    Almanya da belki B.münih ön planda gibi dursa da Borussia Dortmund taraftarı, atmosferi ve ruhu ile bence bambaşka. Sanki ülkede asil sınıfı ile halkın takımı gibi bir ortam var. Stadyum yapısı da ve kale arkası trübünleri bence eşsiz ve dünyada olmayan bir farklı havası var. Ayrıca kale arkasında taraftarın ritmi senfoniside mükemmel. Alman disiplini dediğimiz bir düzen tribünlerde de kendini gösteriyor. Bence almanya da efsane denince benim aklıma Borussia Dortmund geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.