Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hawaii Nasıl Bir Yerdir?

0 386

Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı bir eyalettir. Birleşik Devletlerin son eyaleti olma özelliğini de taşıyan Hawaii, Pasifik Okyanusu’nun tam ortasında yer alır. Başkenti Honolulu olan bu eyalet Birleşik devletlere en uzak mesafede olan dahili toprak parçasıdır. Havayolu ulaşımı ile Birleşik Devletlerden 4 saatlik bir mesafede bulunan Hawaii bir turizm cennetti olarak da adlandırılır. Hawaii; Amerika Birleşik Devletleri’nin 50’nci eyaleti olarak 21 Ağustos 1959’da federal yapıya eklenmiştir. Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri toprağı olup da Okyanusya bölgesinde yer alan tek kara parçasıdır. Stratejik olarak bu nedenle oldukça önemli kabul edilen Hawaii yüksek dağlardan ve rüzgar kanallarının ortasında kalan bir ada parçasıdır. Hawaii’nin insanla buluşma geçmişi oldukça yeni kabul edilir. Öyle ki bilim adamları kutuplar haricinde insan varlığının en geç görüldüğü yer olarak kabul edilen Hawaii’de insan insana ilişkin ilk izlerinin M.S. 800’lü yıllara dayandığını tespit etmişlerdir.

690x380-Hawaii-Sunset

Yeryüzünde en şiddetli rüzgarlar Hawaii sahillerinde ölçülmüştür. Oldukça sıcak bir iklime sahip olan bu eyalette sörf turizmi en önemli gelir kalemlerinin başında yer almaktadır. Birçok doğa olayına da ev sahipliği yapan ada da çok sayıda aktif volkanlar bulunmaktadır. Bu da bu bölgeyi turistler açısından oldukça çekici bir destinasyon kılmaktadır. Birçok bilim adamının da uğrak yeri olan Hawaii, Hawaii Pasifik Üniversitesi’ne de ev sahipliği yapmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinin en az nüfusa sahip 5 eyaletinden biri olan Hawaii; yaklaşık olarak 1250 kilometrelik sahil şeridiyle Birleşik Devletlerin Alaska, Florida, California dışında en uzun sahil şeridine sahip eyaletidir. Hawaii, köken olarak Amerikan kültüründen ziyade daha çok Asya kültürünü içinde barındıran bir bölge olarak bilinmektedir. Yerliler kızıl derili ve Asya kökenlilerin karışımı bir ırka sahiptirler. Lokal bir dilleri söz konusudur ve bu dil İngilizce ile beraber eyaletin resmi dili olarak kabul edilmiştir. Gece gündüz ayrımının keskin bir şekilde olmadığı eyalette hava oldukça geç kararmaktadır. Kendisini ana kara olarak kabul eden Honolulu’nun bulunduğu adacık dışında ki bu ada en büyük parçadır, 8 kara parçası ya da başka bir ifadeyle adacık bulunmaktadır. Hawaii’de deniz seviyesinden en yüksek olan dağ, Mauna Kea dağıdır. yaklaşık olarak 4.205 metre yüksekliğinde olan dağın deniz seviyesinin altında kalan kısmı ise 6.005 metredir. Buda dağın yaklaşık olarak 10.200 metre yükseklikte olduğuna işaret etmektedir.

hawaii (1)

Sıra dışı bir coğrafi yapıya sahip olan bu eyalet oldukça aktif bir yer altı ve yer üstü yapıya sahiptir. Dünya yer alan adaları arasında en yüksek üçüncü ada olan Hawaii, şiddetli kasırgaları ve rüzgar girdaplarıyla meşhurdur; bölge yer kürede en şiddetli rüzgarların tespit edildiği yer olma özelliğini de haizdir; öyle ki bölgede saate 366km hızla esen kasırgalar kaydedilmiştir. Bu rüzgar şiddeti kasırga kategorisinde 5’nci kategoriye tekabül eder ki bu da en yüksek seviyedir. Bu şiddetli rüzgarların ve aktif yanardağların olduğu bölge 1868 ve 1975’de ciddi anlamda tehlikeler yaşamıştır. Bu tarihlerde meydana gelen depremler sonucu oluşan tsunamiler sahil şeridini saate 700km hızla dövmüştür. Adada ortalama sıcaklık yazları 30-35, kışları ise 25-30 derece arasında değişmektedir. Nem oranının yüksek olması çoğu zaman solunun güçlüğü çekilmesine sebep olabilmektedir. Hawaii’de iki tür sezon son konusudur. Bunlardan ilki kuru sezon ikincisi ise yağışlı sezondur. Kuru sezonda; Mayıs’tan Ekim’e kadar neredeyse hiç yağmur yağmaz, ancak yağışlı sezonda ise, Ekim’den Nisan’a kadar yağmur neredeyse hiç durmaz. Oldukça uç noktalarda bir iklime sahip olan adada bu nedenle yaşam pek de kolay kabul edilmez.

Hawaii’nin zirvelerinin de oldukça dondurucu olduğunun altını çizmemiz gerekir. Hawaii’nin en yüksek zirvesi kabul edilen Mauna Kea’da 1979 tarihinde 11 derecelik bir sıcaklık ölçülmüştür ki bu adanın ısı skalası bakımından kayıtlara geçen en düşük sıcaklıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en sıcak ilk üç yeri arasında gösterilen Hawaii’de Fahrenheit bazında sıcaklık hiçbir zaman eksi değerlere düşmemiştir. Hawaii’ye ilk ayak bastığı tespit edilen birkaç Avrupalıdan bir olan Kaptan James Cook, 1778 yılında bunu gerçekleştirmeyi başarmıştır. Hawaii topraklarında doğan en ünlü isim ise, dünyaca ünlü oyuncu Nicole Kidman’dır. Aslen Avustralyalı olan Kidman, anne ve babasının bilimsel çalışmaları esnasında bu bölgede dünyaya gelmiştir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...