Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Almanya’nın En Kalabalık Şehri; “Düsseldorf”

0 1.136

Düsseldorf, Avrupa’nın en önde gelen ülkelerinden Almanya‘da bulunan dünyaca ünlü bir şehirdir. Almanya’nın en önemli yerleşim yerlerinin başında gösterilen Düsseldorf, ülke içinde bulunan North Rhine Westphalia eyaletine bağlıdır. Bu eyaletin en büyük ve en popüler şehri olan Düsseldorf, Almanya genelinde de çok önemli bir yere sahiptir. Ülkenin en popüler 10 şehri arasında yer alan Düsseldorf, özellikle Türklerin ve Türk kökenli Almanların sıkça tercih ettiği lokasyonlardan biridir. Almanya ekonomisi için son derece önemli bir yere sahip olan Düsseldorf, ülkenin lokomotif şehirlerinden biridir. Şehir sınırları dahilinde dünyaca ünlü Alman şirketlerinin birçoğunun merkezini ya da şubesini barındırır. Bu da bölgeye ve şehre ciddi bir finansal güç sağlar. Almanya’nın en kalabalık şehirlerden biri olma özelliğini de haiz olan Düsseldorf, ülkenin orta batı olarak adlandırılan hattında yer alır. Bu anlamda Almanya’nın ezeli ve ebedi komşuları arasında yer alan Belçika ve Hollanda‘ya da son derece yakın olan şehir, Almanya için stratejik bir öneme sahiptir. Düsseldorf’un merkezinden sadece 45dk içinde Hollanda ve Belçika’ya aracınızla ulaşmanız mümkündür. Bu da şehri kısmen de olsa turistik bir destinasyona dönüşmeye açık hale getirmektedir.

AAlmanya'nın En Kalabalık Şehri; "Düsseldorf"lmanya topraklarında bulunan en kalabalık eyalet olan North Rhine Westphalia, nüfusunun büyük bir kısmını Düsseldorf şehrinde bulundurur. Eyaletin iktisadi ve kültürel olarak başkenti kabul edilen Düsseldorf, Avrupa’nın en zengin semtlerinden biridir. Şehirde yaşayan insanların çoğunluğunu Almanlar oluştursa da şehrin popülaritesi ve iktisadi yapısı gereği sahip olduğu ekonomik güç, göçmenlerin de bölgeye akmasına sebep olmaktadır. Bir sınır şehri olan Düsseldorf, bu anlamda birçok milletten insana da ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür. Almanya’nın en kalabalık şehri olarak kabul edilen Düsseldorf, sınırları dahilinde yaklaşık olarak 11,5 milyon insana ikamet imkanı sunmaktadır. Bu da haliyle Almanya’nın en büyük yerleşim yerlerinden birine dönüşmesini oldukça kolaylaştırır. Bu anlamda ne başkent Berlin ne Hamburg ne de Münih, Düsseldorf ile boy ölçüşebilecek bir nüfusa sahip değildir. İş nüfusa geldiğinde Düsseldorf, Almanya’nın şampiyon şehri olarak kabul edilir. Ancak bu şehrin diğer bir özelliği ise sahip olduğu toplam nüfusa oranla şehir merkezinde bu sayının sadece yüzde 10’luk kesiminin yerleşik yaşamasıdır. Bu da şehrin ne kadar gelişmiş bir şehir olduğunu ortaya koyar. Dünyada buna benzer herhangi bir şehir bulunmamaktadır. Almanya bu anlamda dünyanın en gelişmiş ve endüstriyelleşmiş şehri konumundadır. Çünkü toprakları tam anlamıyla maksimum verimde sınırlarında bulunanların hizmetine sunulmuştur.

Almanya’nın en önde gelen şehirleri arasında bulunan Düsseldorf, ekonomik gücünü dünyaca ünlü ticari markaların merkezlerini ya da ofislerini bünyesinde barındırmakla sağlamaktadır. Bunların arasında bazıları Vodafone, Ericsson, Nokia, Huawei, Eurowings, DDB, L’Oreal ve Daimler AG olarak sıralanabilir. Şehir oldukça büyük bir uluslar arası havalimanına da sahiptir. Türk Hava Yolları vasıtasıyla bölgeye ulaşmanız mümkündür. Bunun dışında düşük maliyetli havayolu şirketleri ile de bölgeye uçuş gerçekleştirmeniz olasıdır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku