Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

British Columbia Neresidir?

0 465

British Columbia Neresidir?British Columbia, Kuzey Amerika kıtasında yer alan Kanada‘nın sınırları dahilinde bulunan ve de ülkenin eyalet sistemine dahil olan bir yerleşim yeridir. Söz konusu bu yer, Kanada’nın 13 eyaletinden biri olup, son derece önemli kabul edilir. Kanada topraklarının batı hattında yer alan British Columbia, ülke nüfusunun da hatırı sayılır bir kısmına tek başına ev sahipliği yapar. Kanada’nın batı eyaletleri arasında yer alan British Columbia, en popüler ve de en iyi şartlara sahip olanı olarak bilinir. Kanada’nın batısında olması sebebiyle oldukça farklı iklime de sahip olan British Columbia, yıl içersinde çeşitli mevsimlere de ev sahipliği yapabilmekte. Bu bağlamda ülkenin en yaşanılabilir hattında yer alan British Columbia, aynı zamanda da konumu sebebiyle son derece stratejiktir. Pasifik Okyanusu’nu da gören bu eyalet, bu sayede, ülke için batı hattının en önemli yeri kabul edilir. Bunun en önemli sebebiyle şüphesiz ki bu bölgede yer alan iktisadi faaliyetler olarak gösterilebilir. Gerçekleştirilen iktisadi faaliyetler sonucu elde edilen ürünlerin büyük bir kısmı British Columbia’nın sınırları dahilinde yer alan limanlar vasıtasıyla Asya ve de Güney Amerika pazarına ulaştırılır. Tabii ki bu pazarlar içinde ayrıca Okyanusya da bulunur.

British Columbia, doğusunda Rocky Dağları ve de batısında kalan Pasifik Okyanusu ile son derece yaşanılası bir yerdir. Ayrıca ülkenin coğrafi olarak en büyük eyaletlerinden biri olması ile de dikkat çeken British Columbia, ülke sınırları içinde yaşayan yaklaşık 5 milyon kişiye ev sahipliği yapar. Bu sayı, eyaleti, Kanada’nın en kalabalık 3 eyaleti arasına dahil eder. Batıda yer alanlar içinde ise, en kalabalık olanı konumundadır. Kanada’da yer alan ve de ülkenin bir bütünü olarak eyalet sisteminin parçası olan 13 federe devlet arasında, son derece önemli bir konuma sahip olan British Columbia, resmi olarak 20 Temmuz 1871 tarihinde Kanada’ya dahil olmuştur. Kanada’ya dahil olduğu dönemde ülkenin 7’nci eyaleti konumunda idi. Söz konusu eyalet, sınırları dahilinde yer alan şehirlerle de dikkat çeker.

British Columbia Neresidir?Bu şehirler arasında en önemlisi şüphesiz ki eyaletin ve de Kanada’nın en gözde şehirleri arasında yer alan Vancouver’dır. Ayrıca bu şehir eyalet sınırları dahilinde yer alan en kalabalık yerleşim yeri olması sebebiyle de son derece önemlidir. Her ne kadar Vancouver eyalete metropol bağlamında büyük bir hizmet verse de, başkentlik görevi Victoria şehrine verilmiştir. Kanada sınırları dahilinde yer alan eyaletler içinde en farklı hava şartlarına sahip olduğundan çok sayıda yabancının da tercih ettiği British Columbia, ekonomik olarak da oldukça güçlü bir yerdir.

British Columbia‘ya ulaşmak son derece basittir. Eyaletin sınırları dahilinde çok sayıda şehir olsa da birçok tarifeli havayolu şirketi ağırlıklı olarak Vancouver şehrine uçar. Bunlar arasında Türk Hava Yolları da bulunur. Bu anlamda eyalete ulaşmak oldukça basittir.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.